Panorāma

Nometnē tiekas jaunie parasportisti

Panorāma

Augstskolās atgriežas klātienes apmācības

Rīgas Lutera draudzi pamet divi mācītāji

Rīgas Lutera draudzi pamet divi mācītāji

Lielu pārmaiņu priekšā šobrīd ir Rīgas Lutera draudze. Par aiziešanu no draudzes publiski paziņoja uzreiz divi mācītāji – Indulis Paičs un Kaspars Simanovičs. Tagad Torņakalna baznīcā ir tikai viens garīdznieks. Kāpēc izveidojās šāda situācija un kā turpmāk tiks organizēta draudzes dzīve?

Indulis Paičs jau pusotru gadu bija mācību atvaļinājumā un nepildīja pilnas slodzes pienākumus kā mācītājs. Lēmumu par darba attiecību pārtraukšanu viņš draudzes vadībai paziņojis jūlija sākumā, taču vairums draudzes locekļu to uzzināja dienu pirms viņa pēdējā sprediķa Rīgas Lutera baznīcā, kas notika 1. augustā.

"Es ļoti skaidri jutu, ka šeit veidojas kāds attīstības virziens, kam varbūt es personiski līdz galam pilnībā līdzi pat nevaru iet, bet es varu novērtēt, ka cilvēki ir atraduši kādas atbildes, kas viņus iedvesmo," sprediķī sacīja Paičs.

Tiekoties ar viņu vairākas dienas pēc šiem notikumiem, viņš uzsvēra, ka nevajadzētu situāciju pārāk dramatizēt un savu sacīto pēdējā sprediķī viņš skaidro ar viedokļu dažādību.

"Ir kādi cilvēki, kuri varbūt vairāk akcentu redz tajā, ka kristietības nākotne ir saistīta vairāk ar tādiem cilvēka vispārējo izaugsmi veicinošiem pasākumiem, un ir tādi, kas vairāk saka, ka nākotne ir ļoti klasiska – saistīta ar dievkalpojumiem, saistīta ar to, kas tajā notiek, un šīs domstarpības bija tās, kuras es pieminēju, bet tas nenozīmē, ka tas ir galvenais iemesls," teica mācītājs.

Lai arī daži cilvēki pauduši viedokli, ka lēmums pieņemts kā spiediens no augšas par pārāk liberālo nostāju dažādos ticības jautājumos, šādas spekulācijas viņš kategoriski noraida.

"Nav bijis nekāds spiediens no malas, no baznīcas vadības, no augšas, kā mēdz teikt. Tas patiešām ir personisks lēmums, un tas ir sakritis ar otra mana kolēģa personisku lēmumu. Un es gribētu, ka to mēs tā arī uztveram," teica Paičs.

Turpmāk viņš veltīs laiku, lai pabeigtu iesāktās studijas doktorantūrā un manuskriptus grāmatām. Viņu sastapt varēs arī Integrālās izglītības institūtā gan klātienē lekcijās, gan tiešsaistē. 

Mācītājs Kaspars Simanovičs kalpoja draudzei vairāk nekā 15 gadus. Intervijai viņš nepiekrita, taču īsā telefonsarunā apstiprināja iepriekš izskanējušo informāciju par veselības sarežģījumiem. Mācītājam ir izdegšanas sindroms, un šobrīd viņš vēlas atpūsties. Nākotnes plānu  joprojām neesot.

"Kad kāds mans kolēģis piedzīvo izdegšanas pieredzi, tas tiešām bija negaidīti. Tas bija pārsteigums arī viņam pašam,"  sacīja mācītājs Linards Rozentāls. Savu kolēģu lēmumu pārtraukt kalpošanu draudzē viņš uzskata par lielu zaudējumu.

"Tās nav sēras, ka kāds būtu miris, bet tas ir, ka vairs nebūs tā, kā iepriekš. Ka tas garīgā darba modelis – trīs mācītāji, pie kuriem ir pierasts, kuri ir iemīļoti, kuri atstājuši ļoti lielu nospiedumu, ieguldījumu, tā vairs nav," skaidroja mācītājs.

Draudzē noskaņojums šobrīd esot saspringts - emocijas vēl nav rimušās, jo šāda apstākļu sakritība ir bijis kas negaidīts.

"Šī draudze ir pārdzīvojusi revolūciju, divus pasaules karus un padomju apspiestības laikus, un mācītāja [Jura] Rubeņa aiziešanu, un tā draudze dzīvo. Līdz ar to mēs paļaujamies, ka šī draudze turpinās būt ļoti vitāla, kā tas bijis līdz šim," klāstīja Rīgas Lutera draudzes padomes priekšsēdētāja Žanete Drone.

Arī turpmāk viss plašais pakalpojumu klāsts tiks nodrošināts kā līdz šim. Nākamos mēnešus par to rūpēsies mācītājs Rozentāls. Viņš mierināja, ka iepriekš ieplānotās kristības vai laulības notiks pēc plāna. "Viņiem nav jāuztraucas, ka kaut kas piepeši mainītos. Es pārņemu visus šos uzdevumus, visas šīs lietas."

Arhibīskaps Jānis Vanags apstiprināja, ka mācītāji ir riska grupā, kuri var piedzīvot pārāk lielu emocionālo slogu, ar ko kādā brīdī paši vairs netiek galā.

"Tas, ka mācītāji piedzīvo izdegšanu, tas nav nekas neparasts. Tāpēc, ka tā ir kalpošana, kurā no tevis visu laiku kaut ko prasa. Tev visu laiku jāsaskaras bieži vien ar traģiskiem notikumiem cilvēka dzīvē, jāsniedz mierinājums, jābūt blakus, un tas noved pie emocionāla noguruma," skaidroja Vanags.

Arhibīskaps ar draudzes pārstāvjiem ir pārrunājuši esošo situāciju un uzsākts darbs pie jauna mācītāja meklēšanas. "Mums ir mācītāju saraksts ar apmēram 150 garīdzniekiem un jebkuru no viņiem draudze var aicināt. Es no savas puses varu ieteikt, ko es redzētu par piemērotu kandidātu. "

Arhibīskaps gan uzsvēra, ka šobrīd būtiski rast mieru un harmoniju pašā draudzē, jo šie notikumi ir bijuši emocionāls satricinājums visiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt