4. studija

Kāpēc daudzbērnu ģimenes vienīgajam auto nepienācās nodokļu atlaide?

4. studija

Kā Olimpiskās spēles sagaida Slēpotāju, Biatlona, Skeletona, Bobsleja un Tramplīna ielā?

Kam pieder gadu gaitā daudzstāvu māju ielokā izveidojies purvs?

Rīgas centra namu iedzīvotāji nemierā ar «purvu» iekšpagalmā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kādā Rīgas centra daudzdzīvokļu namu ielokā gadu gaitā izveidojies teju purvs. Īpašnieks par zemi neinteresējoties, radot problēmas vairāku māju iedzīvotājiem, kam nākas risināt likstas ar bojātu ūdensvadu. Kādēļ šāda absurda situācija radusies, un kā to risināt?

Dūksnājs ar nemitīgām ūdens tērcītēm lepni plešas vairāku Rīgas daudzdzīvokļu namu acu priekšā. Tā teikt, pašiem savs "dzērveņu purviņš" tepat galvaspilsētā.  Vēl 90. gadu sākumā šeit bija omulīgs parks, taču vēlāk viss strauji mainījās.

"Tad, kad sākās zemes privatizācijas, zemes pārpirkšana, viena kompānija nopirka to zemi un sāka rakt pamatus mājas veidošanai. Un tie bija pirmie soļi tad, kad parādījās tas mazais dīķītis, mazais ezeriņš, kas kļuva arvien lielāks un lielāks. 2011. gadā mēs mūsu māju Valdemāra ielā 145 pārņēmām no "Valdemāra namiem" un sākām paši apsaimniekot.

Redzot to, ka mūsu mājas priekšā, svešā teritorijā, sāk veidoties dīķis, sāk mūsu pagalma zeme sēsties iekšā, sāk plaisāt asfalts, mēs vērsāmies pie "Rīgas ūdens" ar jautājumu, lūgumu, lai viņi novērš šo problēmu,"

stāstīja dzīvokļu īpašnieku biedrības "Valder" valdes loceklis Aivars Žilinskis.  

Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības (DzĪKS) "Dīķi" valdes priekšsēdētāja Anastasija Čaika piebilda, ka iekšējā pagalma pļava, kur veidojas ūdens, nepieder nevienam no kooperatīviem.

"Pa to pļavu iet arī iekšējās komunikācijas – ūdens komunikācijas, kas pieiet arī pie daudzdzīvokļu mājām. Ja gadījumā gadās kādas avārijas vai vēl kaut kādas problēmas, pašiem iedzīvotājiem no sava budžeta nepieciešams to visu remontēt, jo īpašnieku mēs nezinām, mēs paliekam bez ūdens," atzina Čaika.

Par zemes īpašnieku nav nekādas informācijas. Agrāk zeme piederējusi kādai bankai, taču pirms pāris gadiem kāds zemi ir pārpircis, bet neviens joprojām nezina, kam tā īsti pieder. "Rīgas ūdens" paziņojis, ka tā nav viņu atbildība.

"SIA "Rīgas ūdens" ir apzinājusi šo ūdens izplūdi un mūsu speciālisti apsaimniekotājiem vairākkārt skaidrojuši situāciju par atbildības robežām. Ūdensvada bojājums nav SIA "Rīgas ūdens" atbildības robežās. Zilās līnijas shēmā ir kadastra robežas, nevis ūdensvadi," skaidroja "Rīgas ūdens" pārstāvis Arturs Mucenieks.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā norādīja, ka problēma ar iekškvartālu tīkliem ir ilgstoša. "Rīgas ūdens" ieskatā šādi tīkli pieder zemes īpašniekam, bet zemes īpašniekam nav nekādu pienākumu attiecībā uz šādiem tīkliem, jo tie skaitās zemesgabala apgrūtinājumi. Parasti tie tiek sakārtoti par ieinteresēto personu līdzekļiem.

"Tehniski process ir šāds – "Rīgas ūdens" noslēdz līgumu ar atbildības robežu pie maģistrālā tīkla, bet viss, kas ir tālāk, tā ir lietotāju atbildība. Problēma ir tā, ka daudzi no šiem tīkliem nav nekur uzskaitīti, līdz ar to tiem nav tehniskās dokumentācijas, un bieži tie nav reģistrēti kā zemes apgrūtinājums," skaidroja Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes projektu koordinators Mārtiņš Vilemsons.

Tātad daudzi tīkli nemaz nav uzskaitīti un atbilstoši reģistrēti. Taču ko darīt konkrētajā situācijā, kad pagalmā plīsuša ūdensvada dēļ jau ilgstoši tek strauts un veidojas purvs?

"Ūdens noplūde konstatēta aiz SIA "Rīgas ūdens" apkalpes un atbildības robežas, ar dzīvojamo māju K. Valdemāra ielā 145 k-1 piesaistītajā zemes gabalā, kas ir dzīvokļu īpašnieku biedrības "Valder" valdījumā, pie nefunkcionējošas sūkņu stacijas, kas nav pašvaldības īpašums. Tas arī atrodas uz mājai piesaistītā zemes gabala," teica Vilemsons.

Kā skaidroja Mājokļu un vides departamentā, atbilstoši Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumam ūdensapgādes iekškvartāla sistēmas ekspluatācija un remontdarbi konkrētajā gadījumā jānodrošina dzīvojamo māju Krišjāņa Valdemāra ielā 145 k-1 un Zirņu ielā 6 īpašniekiem un valdītājiem.

"Minētais iekškvartāla ūdensvads ir nepieciešams šo dzīvojamo māju ūdensapgādei, līdz ar to tā ekspluatācija un uzturēšana jārealizē, kopīgi sadarbojoties šo dzīvojamo māju dzīvokļu īpašniekiem

kā māju kopīpašniekiem sadarbībā ar šo māju pārvaldniekiem, kā arī solidāri jāsedz ar ūdensvadu saistītās remontdarbu izmaksas," norādīja Rīgas domes pārstāvis.

Arī Rīgas domes Teritorijas labiekārtošanas pārvalde uzskata, ka neērtā situācija ir jārisina biedrībai "Valder".

"Spriežot pēc pievienotā videomateriāla, ūdens noplūde radusies zemesgabalā ar kadastra numuru 0100 024 2078. Jautājums saistībā ar bojāto ūdensvadu jārisina dzīvojamās mājas Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 145 k-1, pārvaldniekam biedrībai "Valder"," norādīja pašvaldības Teritorijas labiekārtošanas pārvaldē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti