Nakts ziņas

Līdz šim lielākie protesti pret vakcinēšanos

Nakts ziņas

Ārkārtējā situācija trīs mēnešus, sākot no 11. oktobra

Līdz šim lielākie protesti pret vakcinēšanos

Rīgas centrā aptuveni 4000 cilvēku pulcējušies protestā pret obligātu Covid-19 vakcināciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Trešdienas vakarā Vecrīgā pulcējās aptuveni 4000 piketētāju, lai protestētu pret "obligātu vakcināciju" pret Covid-19, liecina policijas sniegtā informācija.

Piketa dalībnieki nevēlas vakcināciju pret Covid-19

Sākotnēji ap plkst.19 pie Brīvības pieminekļa bija ieradušies apmēram 200 cilvēku politiķa Aināra Šlesera vadībā. Viņa komanda sacīja priekšvēlēšanu uzrunas, iepazīstinot ar partijas aktīvistiem. Protestētāju pūlis lēnām izauga vēl par pāris simtiem un devās uz Rīgas pili.

Tikmēr arī pie Rīgas pils sāka pulcēties cilvēki – no sākuma pāris simti, bet uz protesta akcijas oficiālo sākumu ap plkst.20, saplūstot abām protestētāju grupām, to skaits jau bija lēšams ap vairākiem tūkstošiem. 

Lielākoties cilvēki uzsvēra, ka nevēlas, lai spiestu pret Covid-19 vakcinēt bērnus. "Es esmu nākusi šeit, lai aizstāvētu savas cilvēktiesības, lai sargātu savus bērnus, un lai būtu kopā ar tiem cilvēkiem, ar ko esmu kopā domās.

Es uzskatu, ka nedrīkst uzspiest viens otra viedokli," izteicās kāda piketa dalībniece.

"Tas brīdis pienāca, ka cilvēki jau ir izvesti reāli. Tāpēc, ka es esmu pret, lai arī manu bērnu potētu tuvākā nākotnē. Es galīgi nepiekrītu. Un daudz mūziķi arī cieš no tā, ka nevar iet kaut kur uz klubu tie, kas nav potēti, uzspēlēt," stāstīja Romāns.

Arī piketa dalībniece Elza uzsvēra, ka nevēlas, lai tiktu vakcinēti bērni: "Bērniem skolā nav jābūt vakcinētiem, skolotājiem nav jābūt vakcinētiem. Tai ir jābūt brīvai izvēlei."

Latvijas Radio intervija no piketa pret Covid-19 vakcināciju
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

"Man desmit mazbērni. Lai viņiem tagad potētu tās potītes, nu, nebūtu jauki. Vispār par brīvu Latviju. Kur loģika vispār? Tagad vakcinētos dala ar nevakcinētajiem," izteicās Dzintra.

Savukārt Tatjana norādīja, ka bērnus nedrīkst spiest vakcinēt, jo viņi nespējot par sevi atbildēt.

"Esmu ieradusies, jo atbalstu brīvu izvēli. Lai cilvēkam būtu iespēja pašam izvēlēties, ko viņam darīt.

It īpaši esmu sašutumā par obligāto bērnu vakcinēšanu. Esmu daudzbērnu māte, tāpēc esmu pret to, ko valstī cenšas ieviest," uzsvēra Jeļena.

Savukārt vēl kāds Latvijas Radio sastapts rīdzinieks sacīja, ka protestā ieklīdis netīšām: "Es vienkārši braucu ar skrejriteni. Ieraudzīju, ka te ir kaut kāds skaņas pasākums un nolēmu paklausīties. Tiešām neitrāla man tā pozīcija."

Ap plkst.20 uz autobusa jumta uzkāpa arī piketa neoficiālais organizators Aldis Gobzems ("Likums un kārtība"). Viņš ar atbalstītajiem apmēram pusotras stundas garumā uzrunāja klātesošos: "Dievs kungs, dod mums gudrību un saprašanu. Kā cīnīties ar tiem, kuri mums atņem brīvību.

Dievs kungs, apvieno mūs latviešus un krievus, ukraiņus un ebrejus, visus kas maksā un kas nemaksā nodokļus."

Pēc vairāku politisku uzrunu teikšanas organizatori protestētāju pūli virzīja uz Brīvības pieminekli, taču tur neuzkavējās un uzreiz devās uz tuvējās Ministru kabineta ēkas pusi. Pie valdības ēkas jau bija pulcēti lielāki policijas spēki. Ceļā cilvēku pūlis vietām apturēja transporta kustību ielās, bet policija uz asumiem neizgāja un uzraudzīja notiekošo.

Izskanot pēdējām runām pie valdības mājas un solījumiem par potenciāla streika rīkošanu, protesta rīkotāji ap plkst.22 paziņoja par pasākuma noslēgšanos, aicinot cilvēkus izklīst. Daļa no sanākušajiem tiešām devās prom, tomēr liela daļa cilvēku jau mazākās grupiņās palika gan Brīvības bulvārī, gan Brīvības pieminekļa tuvumā. Tuvojoties plkst.23, pie valdības mājas joprojām bija daudz cilvēku, pūlī izskanot jautājumiem, ko darīt tālāk.

Pārkāpumi un kriminālprocess par uzbrukumu policistam

Kā novēroja aģentūra LETA, pēc pasākuma oficiālajām beigām jau bija vērojama protestētāju agresīvi provokatīva rīcība. Vispirms kāds Valsts policijas automašīnai pie valdības ēkas izsita stiklu, taču šajā gadījumā policija nemetās uzreiz pūlī meklēt vainīgo. Policisti apskatīja auto bojājumus un aizbrauca.

Vēlāk kāda cita persona izšāva petardi, bet atsevišķas personas aizdedzināja dūmu sveces. Tāpat iepretim valdības mājai bija manāmi vairāki cilvēki, kuri urinēja apstādījumos, nereti bija redzami cilvēki, kuri, iespējams, lietoja alkoholiskos dzērienus. Ar atsevišķiem pārkāpējiem policija veica pārrunas, bet aizturēšanas nebija vērojamas.

Tuvojoties pusnaktij, protesta akcijas dalībnieki pie Ministru kabineta ēkas pamazām bija izklīduši, ar policijas līdzdalību kustībai tika atbrīvotas Brīvības ielas brauktuves, tomēr daži desmiti cilvēku vēl uzturējās bulvāra apstādījumos. Pozīcijas pie nama pameta arī daļa policijas darbinieku.

Tā kā cilvēku skaits pārsniedza pašlaik protesta akcijās maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, piketētājus pieskatīja liels skaits policistu. Cilvēku pūlis neievēroja ne distances, ne sejas masku lietošanas prasības, kā to paredz esošie epidemioloģiskie noteikumi.

Rīgas centrā pāris tūkstoši cilvēku pulcējas protestā pret «obligātu vakcināciju» pret Covid-19 (18....
Rīgas centrā pāris tūkstoši cilvēku pulcējas protestā pret «obligātu vakcināciju» pret Covid-19 (18.08.2021)

Valsts policijā informēja, ka, lai fiksētu likumpārkāpējus, policija notiekošo filmēja ar kamerām un droniem. Ir konstatēti dažādi pārkāpumi – epidemioloģisko drošības pasākumu neievērošana, atrašanās alkohola reibumā publiskā vietā, huligāniska rakstura darbības, mantas tīša bojāšana,

kā arī uzbrukums policijas darbiniekam, par ko ir uzsākts kriminālprocess.

Valsts policijā informēja, ka policijas un citu drošības institūciju spēki strādā pēc iepriekš izstrādāta plāna, uzraugot sabiedrisko kārtību un drošību, lai izvairītos no provokācijām un masu nekārtībām. Likumsargi aicināja iedzīvotājus nepulcēties un izklīst, kā arī ievērot epidemioloģiskās drošības prasības, nepakļauties provokācijām un neiesaistīties citu personu iniciētās prettiesiskās aktivitātēs, kuras var apdraudēt cilvēku veselību, drošību un sabiedrisko kārtību.

Policija uzsvēra, ka notikuma vietā primāri rūpējas par to, lai tiktu ievērota sabiedriskā kārtība. "Ir apzināti piketa organizatori, un par pulcēšanās pārkāpumiem tie tiks saukti pie atbildības. Pārkāpumi tiek fiksēti ar tehniskajiem līdzekļiem," uzsvēra policijā.

Policijas pārstāvji uzsvēra, ka pikets Vecrīgā bija pieteikts līdz plkst.21.30, un tālāka tā norise bija nesankcionēta.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzsvēra, ka policija pašlaik pilda noteiktos uzdevumus atbilstoši likumam “Par policiju”, izvairoties saasināt situāciju. Viņš norādīja, ka policija kategoriski neatbalsta šāda veida aktivitātes, kas viennozīmīgi rada apdraudējumu sabiedrības veselībai un atsevišķos gadījumos pat dzīvībām, ne tikai radot paaugstinātu risku saslimt ar Covid-19 infekciju, bet arī izraisot nekārtības, kas rezultējas ar huligāniska rakstura un citām noziedzīga satura izpausmēm.

“Šīs pretlikumīgās masveida pulcēšanās kontekstā ir jājautā tiem, kas šo pasākumu organizēja un turpina pretlikumīgās darbības –

vai šīs personas ir gatavas uzņemties atbildību par visām sekām, kas tiek un vēl tiks izraisītas, tai skaitā smagām un neatgriezeniskām?

Aicinām visus nekavējoties izklīst, īpaši vecākus ar bērniem, jo pūlī ir daudz iereibušu un arīdzan agresīvi noskaņotu personu, ko policija ir identificējusi un veic visas darbības, lai nodrošinātu likumu ievērošanu,” norādīja policijas priekšnieks.  

Policija atgādināja, ka par masu nekārtību organizēšanu ir paredzēta kriminālatbildība.

Piketēja jau no rīta

Cilvēki piketē Vecrīgā (18.08.2021)
Cilvēki piketē Vecrīgā (18.08.2021)

Latvijas Radio jau no rīta novēroja, ka ieplānotā piketā vietā pie Pils laukuma pulcējās vairāki desmiti cilvēku ar plakātiem.

Viņi pastāstīja, ka protestē pret vakcināciju, ierobežojumiem izglītības iestādēs, kā arī testēšanu un Covid-19 vai pārslimošanas sertifikātu uzrādīšanu skolās un darba vietās.

Intervijas ar piketa dalībniekiem
00:00 / 00:49
Lejuplādēt

KONTEKSTS:

Uz trešdienas protesta pasākumu mudināja ierasties Saeimas opozīcijas deputāts Aldis Gobzems ("Likums un kārtība"), kurš savu politisko darbību pašlaik pamatā balsta uz Covid-19 jautājumiem. Pasākumam pievienojās arī topošās Šlesera partijas aktīvisti, kā arī atbalstu pauduši savulaik valdošajā koalīcijā pārstāvētās, bet vēlāk faktiski izirušās un no valdības izslēgtās partijas "Par cilvēcīgu Latviju" politiķi.

Sākotnēji protesta akciju rīkošanai bija iesniegti trīs pieteikumi, vēlāk tie tika atsaukti, bet līdz otrdienas pēcpusdienai viens no pieteikumiem bija atjaunots un iesniegts vēl otrs piketa pieteikums.

Policija jau iepriekš aicināja uz pasākumu nedoties, jo saskata tajā augstu provokāciju un vardarbības eskalācijas risku, kā arī sodi par pārkāpumiem būs bargi. Gadījumos, ja tiks konstatēti epidemioloģisko drošības noteikumu pārkāpumi, nesankcionētā piketa dalībniekiem var tikt piemērots sods līdz 2000 eiro. Tāpat tika atgādināts, ka alkohola lietošana sabiedriskā vietā ir aizliegta, un pie atbildības tiks saukti arī iedzīvotāji, kas atrodas sabiedriskā vietā tādā reibumā stāvoklī, kas aizskar cilvēka cieņu.

Tāpat VP atgādināja, ka par nepakļaušanos policijas darbinieka likumīgajām prasībām iestājas administratīvā atbildība. Savukārt par pretošanos vai uzbrukumu varas pārstāvim un citai valsts amatpersonai iestājas kriminālatbildība, un par šādiem noziegumiem var tikt piemērota arī brīvības atņemšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti