Merķeļa ielas 8 nama iedzīvotāji ir padalījušies ar foto, kāda izskatās kāpņu telpa, par kuras uzturēšanu kārtībā viņi maksā apsaimniekotājam "NIRA Fonds". Kad par situāciju ieinteresējās raidījums "4. studija", acīmredzot apsaimniekotāja sētnieks bija ķēries pie slotas, bet nodevīgā labierīcību smaka liecināja, ka nekas nav tik skaisti, kā izskatās.
Kā stāstīja iedzīvotāji, apsaimniekotājs darbību sākot imitēt pēc tam, kad viņi saceļ traci, lai gan izsekot visam, kas notiek namā, iedzīvotājiem nav pa spēkam, jo tur dzīvot nedrīkst.
"Es teicu [apsaimniekotājam] – klapējiet [durvis] ciet kaut vai ar dēļiem. Tiem, kam būs nepieciešams iekļūt, sazināsies un attiecīgi nodrošināsiet. Tur nav nepieciešams būt tagad kodam. Tur var likt atslēgu," sacīja Merķeļa ielas 8 iedzīvotāja Grieta Strūve.
"Ejot pēc savām personīgajām mantām, redzēju vēl vairākas atlauztas durvis un narkotiku lietotāju atstātās šļirces. Un arī pie 10. dzīvokļa ir jau deķītis atstāts un gulēšanas pēdas redzamas," atzina nama iedzīvotājs Juris.
Jautāti, vai apsaimniekotājam nevajadzētu savākt kāpņu telpā iekārtoto gultasvietu, nama apsaimniekošanas uzņēmumā atzina, ka pēdējo reizi, kad uzņēmuma pārstāvji tur bijuši, tur neesot manīta neviena saklāta gultasvieta. Par "4. studijas" uzieto gultasvietu uzņēmumā nebija lietas kursā un to solīja savākt.
Iedzīvotāji arī tagad, tāpat kā pirms gada, ir ziņojuši par notiekošo visām institūcijām, taču bez redzamiem rezultātiem.
Lindas Sosāres vectēva, pazīstamā komponista Burharda Sosāra mantojumā atstātais dzīvoklis atrodas pirmajā stāvā.
"Ārkārtīgi cieta dzīvoklis, kas ir vecs simtgadīgs dzīvoklis, kas ir mana vectēva dzīvoklis, kur būtībā ir viesojušies visi ievērojamie teātra mākslinieki – Smiļģis, daudzi komponisti no 20. līdz 30. gadiem. (..) Māja vispār ir tāds kultūrpiemineklis. Un ļoti žēl, ka tā patlaban turpina iet bojā," teica Linda Sosāre.
Viena no mājas remonta uzraudzībā iesaistītajām institūcijām – Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) – pērnā gada oktobrī ir saskaņojusi avārijas novēršanas risinājumus. Lai arī pārvaldes pārstāve izprot, ka iedzīvotāju aprakstītā situācija var izraisīt jaunu nelaimi, šī institūcija nevar uzraudzīt, vai aizliegums atrasties kultūras piemineklī tiek nodrošināts.
"Mēs vairāk skatāmies no šīs kultūrvēsturiskās vērtības viedokļa. Bet drošības viedokļa visādus lēmumus pieņem tomēr Rīgas dome. Saskaņā ar likumu par pieminekļu aizsardzību mēs strādājam ar īpašniekiem. Un mēs noteikti varam uzrunāt īpašniekus, lai viņi nodrošina to, ka aizliedz piekļūt trešajām personām," sacīja NKMP Rīgas reģionālās nodaļas vadītāja Ināra Bula.
Lai arī kopš ugunsnelaimes māja atrodas pastāvīgā pašvaldības policijas redzeslokā, policijā norādīja, ka pēdējā mēneša laikā ir saņemti vairākkārtīgi izsaukumi uz Merķeļa ielu 8 par nepiederošu personu atrašanos namā.
"Līdz šim gan vismaz pēdējo dienu laikā nepiederošas personas tur nav sastaptas. Bet jebkurā gadījumā no policijas puses turpināsim apsekot. Tai pašā laikā esam sazinājušies ar apsaimniekotāju, informējot viņu par to, ka ēkai, kas ekspluatācijā atrasties nedrīkst, ir jābūt pilnībā noslēgtai. Nedrīkst būt pieejama apkārtējiem," skaidroja Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.
Rīgas domes Attīstības departaments uzrauga, kā noris būvniecības process, atjaunojot ugunsgrēkā cietušā nama jumtu.
"Mūsu uzdevums nav uzraudzīt šo vietu 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā.
Šajā gadījumā namu pārvaldniekam jābūt tai personai, kura rūpējas par to, lai mājā neiekļūtu bezpajumtnieki,"
norādīja pašvaldības Attīstības departamenta pārstāvis Kaspars Līcītis.
Tikmēr nama iedzīvotāja Sosāre atzina: "Es rakstīju apsaimniekotājam, lai dara kaut ko ar durvīm. Pagaidām nekādas reakcijas nav. Kaut ko domās, kaut ko lems, atkal vāks parakstus. Saprotiet, tas ir jādara uzreiz. Būtībā mūsu aicinājums jau nav nekāds pārcilvēcīgais – mēs vienkārši aicinām visas tās instances strādāt. Normāli darīt savu darbu."
Attīstības departamentā iesaka iedzīvotājiem sūdzēt apsaimniekotāju "NIRA Fonds" par neizdarībām tiesā vai arī uzticēt mājas pārvaldību citam uzņēmumam. Taču dzīvokļu īpašniekiem ir pilnīgi skaidrs, ka šāda procedūra vēl vairāk paildzinās viņu iespēju atgriezties mājās.
Uzņēmums "NIRA fonds" vēstulē raidījumam "4. studija" solīja piedāvāt iedzīvotājiem noalgot nama apsargu, bet visādi citādi uzskata, ka savus pienākumus veic godam. "Pārstāvot mājas īpašnieku intereses, mēs regulāri sekojam līdzi notiekošajiem būvdarbiem un to virzībai, piedalāmies jautājumu izskatīšanā būvsapulcēs ar būvnieku, būvuzraugu un autoruzraugu. Šobrīd notiek aktīvi jumta remontdarbi, kuru pabeigšana paredzēta šā gada maijā," teikts apsaimniekotāja vēstulē.
Lai noņemtu liegumu atrasties mājā pēc jumta remonta pabeigšanas, iedzīvotājiem vēl jānodrošina nama padziļināta tehniskā apskate.
KONTEKSTS:
2021. gada aprīļa beigās ugunsgrēkā nelikumīgā hostelī Merķeļa ielā 8 gāja bojā astoņi cilvēki, bet vēl viens cietušais vēlāk nomira slimnīcā. Glābēji evakuēja 24 cilvēkus. No tiem slimnīcā vidēji smagā stāvoklī nogādāti seši cietušie. Ēkā dega sestā jeb pēdējā stāva gaitenis un tam blakus esošās dzīvojamās telpas. Tāpat liesmas pārņēma jumta konstrukcijas un siltināšanas materiālus.
Aģentūra LETA vēstīja, ka vēl pirms traģiskā ugunsgrēka izmitināšanas vietā atrasts miris cilvēks. Kā iespējamais nāves iemesls ir apreibinošu vielu pārdozēšana. Valsts policija jūnija sākumā aizturēja uzņēmēju Ernestu Riekstu, kuru meklēja saistībā ar šo traģēdiju.