Ārpus Rīgas

Avīzes "Talsu Vēstis" žurnāliste Mārīte Raks-Lasmane par Valdemārpils stadiona atjaunošanu

Ārpus Rīgas

Kuldīgas Restaurācijas centrs - ieguvums gan gan amatniekiem, gan iedzīvotājiem

Rēzeknes pilsētas dome vecākiem piemēroto maksu par ēdināšanu atmaksās

Rēzeknes pilsētas dome atmaksās piemēroto maksu par bērnu ēdināšanu

Rēzeknes pilsētas dome atmaksās vecākiem pērn piemēroto maksu par ēdināšanu divās pirmsskolas izglītības iestādēs, kurās mācās bērni ar dažādām veselības problēmām. Tas tiks darīts pēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda (Nacionālā apvienība) iebildumiem un pēc tiem sekojušā Satversmes tiesas sprieduma.

Rēzeknes pilsētas domes sēdē skatīts jautājums par 2016. gada nogalē domes pieņemto lēmumu par ēdināšanas maksas noteikšanu vecākiem, kuru bērni apmeklē Rēzeknes speciālās pirmsskolas izglītības iestādes. Tagad ne vien Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), bet arī Satversmes tiesa ir atzinusi, ka lēmums jāatceļ un no vecākiem iekasētā nauda jāatmaksā.

Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs ("Saskaņa") sēdē norādīja, ka lēmumu pilsētas dome pildīs. Lēmums par atcelšanu tika pieņemts vienbalsīgi, lai gan domes priekšsēdētājs joprojām uzskata, ka maksas piemērošana par ēdināšanu speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs bijusi pamatota.

Līdz tam ēdināšana tika pilnībā finansēta no valsts budžeta līdzekļiem, bet, šo funkciju nododot pašvaldībām, valsts nav tam paredzējusi papildu finanšu līdzekļus.

"Noteikta patvaļa no valsts puses, jo, kad Ministru kabinets apstiprināja noteikumus, tad nebija skaidrs, mums jāmaksā vai nav jāmaksā. Un tajos pašos noteikumos bija pateikts, ka tie izdevumi, kas bija paredzēti valsts budžetā, ar to lēmumu pāriet vienkārši uz pašvaldības budžetu bez jebkāda seguma, tur vēl viens likums bija pārkāpts.

"Šeit nevar pateikt, ka mums nebija taisnības," norāda Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Bartaševičs.

Divu speciālo pirmsskolas izglītības iestāžu bērnu vecāki, kuriem tika piemērota maksa par ēdināšanu, gan domā citādāk. Guntis Trupavnieks, kura bērns apmeklē vienu no pilsētas speciālajām pirmsskolas izglītības iestādēm, jau no paša domes lēmuma pieņemšanas aktīvi iestājās pret to un joprojām uzskata to par netaisnīgu.

"Tas mums nāca kā sniegs virs galvas, jo uz to nekādi faktori nenorādīja. Jā, bija [izglītības ministra Kārļa] Šadurska rīkojums samazināt finansējumu, bet mēs domājām, ka mūsu bērni ir svarīgi mūsu pilsētas vadībai. To sāli vēl piebēra klāt, ka paziņoja, ka tiek ieviesta bezmaksas braukšana, tas sarūgtināja un radīja niknumu,

jo bezmaksas braukšana izrādījās svarīgāka par mūsu bērniem ar speciālajām vajadzībām," atzīst Guntis Trupavnieks.

Šobrīd pēc Satversmes tiesas sprieduma Rēzeknes pilsētas domes Izglītības pārvalde ir apkopojusi, cik daudz ir vecāku, kuri maksājuši par ēdināšanu, lai naudu varētu atmaksāt. Maksa par ēdināšanu tika iekasēta pusgadu. No brīža, kad ministrs Gerhards deva rīkojumu apturēt Rēzeknes pilsētas domes lēmumu par ēdināšanas izmaksu noteikšanu, maksa vairāk netika ieturēta.

Pilsētas domei jāatmaksā vecākiem kopumā 43 010 eiro, stāsta pilsētas domes Izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings.

Dome ir pieļāvusi kļūdu, to tagad atzīst domes deputāts Juris Guntis Vjakse. "Šis gala rezultāts, manā ieskatā, bija gaidāms. Manuprāt, ja savā darbībā spēj atzīt kļūdas, tā arī ir puse no uzvaras. Mēs tagad to darām ar nobīdi, tās kļūdas atzīstam. Ne vienmēr jācīnās cīņas dēļ."

Daži domes deputāti gan kļūdu neatzīst un būtu gatavi turpināt tiesāties ar valsti. Par situāciju tiesāties un ēdināšanas maksas noteikšanu deputāts Jāzeps Korsaks nostājās pretējā pusē, norādot, ka šāda attieksme nav pilsētas iedzīvotāju interesēs.

"43 tūkstošu dēļ taisīt tādu blamāžu. (..) Bieži izskan, kā kaut kas, tā valsts vainīga. Likumi nav pareizi, pieņemsim vēl desmit juristus un katru likumu apstrīdēsim ne tikai Satversmes tiesā, bet arī varbūt Eiropas tiesā.

Nodarbosimies ar cīnīšanos, nevis domāsim, kā palīdzēt mūsu cilvēkiem, tie taču mūsu pašu bērni," norāda deputāts Korsaks.

Naudu par iekasēto ēdināšanu speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs Rēzeknes pilsētas domes Izglītības pārvalde bērnu vecākiem plāno atmaksāt vēl šī gada laika.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti