Ārpus Rīgas

Klāt rudens, un atkal klīst pamestie kaķi...

Ārpus Rīgas

''Talsu Vēstis'' žurnāliste Mārīte Jankeleviča par Mērsraga domes aktualitātēm

Aptur lēmumu par maksas ēdināšanu Rēzeknes speciālajos bērnudārzos

Aptur lēmumu par maksas ēdināšanu Rēzeknes speciālajos bērnudārzos

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) atcēlusi Rēzeknes domes lēmumu par maksas ēdināšanu divos pilsētas bērnudārzos, kuros mācās bērni ar dažādām valodas un attīstības problēmām. Pret šo pirms deviņiem mēnešiem pieņemto lēmumu, iesūdzot pašvaldību tiesā, iestājušies arī bērnu vecāki. Rēzeknes domē lēmumu pamato ar valsts finansējuma samazinājumu speciālajiem bērnudārziem un neko prettiesisku šeit nesaskata.

Pagājušā gada nogalē Rēzeknes domes deputāti, aizbildinoties ar valsts atbalsta samazināšanos speciālajiem bērnudārziem, nolēma ieviest maksu par ēdināšanu divās Rēzeknes pirmsskolas izglītības iestādēs, kuras apmeklē ap 250 bērnu ar dažādām valodas un attīstības problēmām.

Iepriekš šo bērnu vecākiem par pusdienām maksāt nevajadzēja vispār, šos izdevumus sedza valsts. Vidēji tie ir 40 eiro mēnesī uz vienu bērnu.

Tiesa, par pusdienām nav jāmaksā pilnīgi visiem, skaidro Rēzeknes speciālā bērnudārza “Rūķītis” vadītāja Irina Tukiša:

“Trešdaļai apmaksā pilsētas dome, t.i., tiem bērniem, kuriem ir smagākas diagnozes, bērniem ar jauktiem attīstības traucējumiem, bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem, bērniem invalīdiem, bērniem no maznodrošinātām ģimenēm.”

Ar jauno kārtību nav apmierināti bērnu vecāki, kas pārliecināti, ka pašvaldība rīkojusies negodīgi, piešķirot miljonu atklātā baseina būvniecībai Rēzeknē, ceļot Olimpisko centru par 14 miljoniem, nodrošinot bezmaksas braukšanu pilsētas sabiedriskajā transportā un tajā pašā laikā atņemot brīvpusdienas bērniem.

“Ir jāatceras tas, ka tomēr speciālajos dārziņos ir ļoti daudz bērnu ar speciālām vajadzībām, kuru vecākiem jau ir pietiekoši liels slogs ar izmaksām speciālistiem - logopēdiem, audiologopēdiem, surdologiem, daži vecāki ved bērnus uz delfīnterapiju,” savu pozīciju skaidro Guntis Trupavnieks, kura bērns apmeklē vienu no speciālajiem bērnudārziem Rēzeknē. “Daži varbūt teiks, ka tie 40 eiro mēnesī nav nekāda lielā nauda, tomēr gada laikā tie savācas diezgan pieklājīgā summā, ko varētu veltīt, lai bērnam uzlabojas runas prasmes, lai viņš būtu pilnvērtīgs sabiedrības loceklis.”

Divu bērnu vecāki vērsušies tiesā pret Rēzeknes pilsētas domi. Guntis Trupavnieks savulaik vāca parakstus, tikās ar domes deputātiem, aicinot atcelt pieņemto lēmumu par ēdināšanas maksas noteikšanu.

Šonedēļ, vairāk nekā pusgadu pēc Rēzeknes domes lēmuma par tā dēvētās vecāku maksas noteikšanu speciālajos bērnudārzos, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards atcēlis šo lēmumu.

“Rēzeknes domes lēmums neatbilst nedz Likumam par izglītību, nedz Ministru kabineta normām, kas paredz, ka speciālo skolu bērnu ēdināšana tiek apmaksāta no pašvaldības un valsts dotāciju līdzekļiem un nevar tikt prasīta vecāku līdzdalība. Gan mūsu ministrija, gan tiesībsargs, gan Izglītības ministrija uzskata, ka dome ir pārkāpusi esošo likumdošanu un šāda norma, ka vecākiem būtu jāmaksā par ēdināšanu, jāveic līdzmaksājumi par bērniem speciālās mācību iestādēs, ir nelikumīga,” klāsta Gerhards.

Savukārt Rēzeknes Izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings ir pārliecināts, ka Rēzeknes dome pieņemot šādu lēmumu rīkojusies tiesiski:

“Katrā gadījumā arī Ministru kabineta noteikumu skaidrojumos ir skaidri un gaiši ierakstīts, ka izdevumus par ēdināšanu sedz pasūtītājs, bet pasūtītājs Ministru kabineta noteikumu izpratnē ir vecāki, aizbildņi un tā tālāk. Mēs īsti nevaram saprast, ko mēs esam pārkāpuši un, ja mēs arī esam kaut ko pārkāpuši, tad noteikumos nav īsti kārtības un ir kādas pretrunas.”

Tuvākajā laikā tiks pasludināts tiesas spriedums lietā par bērnu ēdināšanas izmaksu noteikšanas tiesiskumu Rēzeknes speciālajos dārziņos, pēc kā, ņemot vērā arī ministra lēmumu, Rēzeknes dome lems par savām turpmākajām darbībām.

Tikmēr ministrs Kaspars Gerhards tuvākajā laikā solīja vērsīsies Valsts kontrolē ar aicinājumu veikt ārpuskārtas revīziju Rēzeknes pilsētas domē saistībā ar iespējamu valsts līdzekļu izšķērdēšanu. Tāpat Valsts kontrole izvērtēs, vai pašvaldībai nelikumīgi iekasētie līdzekļi par bērnu ēdināšanu speciālajos bērnudārzos nav jāatmaksā bērnu vecākiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti