Rēzeknē veidos Kinoloģijas centru muitas darba suņu apmācībai

Rēzeknē veidos Kinoloģijas centru, kur, pietuvinot reālajiem darba apstākļiem, apmācīs muitas kinologus un viņu suņus. Šobrīd ir izsludināts konkurss kinoloģijas centra būvniecībai.  

ĪSUMĀ:

  • Vairāk nekā 40 muitas suņi pērn atklājuši 1000 kontrabandas gadījumu.
  • Taču apmācīti suņi, nonākot reālajā vidē, bieži vien spiesti mācīties no jauna.
  • Rēzeknē būs Kinoloģijas centrs, kurā vide būs pietuvināta reālajai.
  • Jaunizveidotajā centrā varēs vienlaicīgi izmitināt sešus suņus.
  • Tagad ir izsludināts konkurss par telpu būvniecību.
  • Kamēr notiek konkurss, VNĪ neatklāj aptuvenas centra izmaksas.


Valsts ieņēmumu dienesta muitas Kinoloģijas dienests izveidots pirms 17 gadiem. Muitas kontrolē uz Latvijas iekšējām un ārējām robežām šobrīd iesaistīti vairāk nekā 40 speciāli apmācīti darba suņi, kas palīdz atrast tabakas izstrādājumus, narkotiskās vielas un skaidru naudu.

Rēzeknē veidos Kinoloģijas centru muitas darba suņu apmācībai
00:00 / 04:36
Lejuplādēt

“Piemēram, par pagājušo gadu mums ir aptuveni nepilns tūkstotis atklājumu uz tiem suņiem, sākot ar gramu un vienas cigaretes un beidzot ar konteineriem. Un mēs redzam tajā potenciālu, ka mēs to skaitli vēl varam uzlabot,” stāstīja Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Kinoloģijas daļas vecākais muitas eksperts Valdis Bikovskis.

Viņš ir pārliecināts – lai atklāto gadījumu skaits palielinātos, ir nepieciešams neatpalikt no pārkāpējiem.

Kinoloģijas centrs Rēzeknē gan skan pārāk skaļi, tā būs vieta, kur iekārtotas telpas un vide, lai trenētu un vairāk izzinātu suņa spējas meklēt aizliegtās vielas, stāstīja Valdis Bikovskis.

“Tur ideja būs tāda, ka tīri specifiski un padziļināti tiks pētīta molekulu izplatība, izmantojot mūsdienīgās tehniskās ierīces, jo mēs esam izveidojuši sadarbību ar vienu augstākās izglītības iestādi Latvijā, sadarbībā ar viņiem tiks veiktas dažādas analīzes un pētījumi, lai mēs kinologi muitā varētu efektīvāk cīnīties ar nelegālo preču plūsmu,” atklāja Bikovskis.

Rēzekne, kur veidojas, kā saka Valdis Bikovskis, tāda kā specializētā muitas darba suņu augstskola, ir pateicīga vieta, jo atrodas teju vienādā attālumā no dažādiem austrumu robežas muitas kontroles punktiem.

Būvniecības laikā pārbūvēs vecās noliktavas telpas un garāžu. Jaunizveidotajā vietā varēs vienlaicīgi izmitināt sešus suņus.

“Lielākajā telpā būs apmācību laboratorija, kuru mēs soli pa solim centīsimies aprīkot ar maksimāli iespējamiem traucēkļiem, ar dažādām palīgierīcēm, spēlēties ar vēja plūsmu, radīt kaut kādu mākslīgu mitrumu, skaņas un tamlīdzīgi. Ideja, ka mēs zinām, ka suns, pirms nonāk muitas kontroles punktā, ir gatavs to darīt. Nevis tā, ka nonāk suns pēc it kā ideālās apmācību vietas, kur viss ir labi un skaisti, un suns visu labi dara, bet pārsvarā gadās tā,

jāatzīst godīgi, ka, nonākot sunim reālajā darba vidē, gandrīz jāsāk apmācība no jauna,” skaidroja Bikovskis.

Šobrīd „Valsts nekustamie īpašumi” ir izsludinājuši konkursu telpu būvniecību. Konkurss noslēgsies 12. aprīlī.

„Projekts tiek finansēts no Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta 2014.–2021.gadam no programmas „Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana",” stāstīja “Valsts nekustamo īpašumu” Ārvalstu finanšu instrumentu projektu portfeļa vadības daļas vadītājs Armands Rabovičs.

“Projekts aptver vēl vienas robežšķērsošanas vietas attīstību, tā ir Terehovas robežšķērsošanas vietas attīstības otrais posms, un šobrīd runāt, cik varētu būt būvdarbu izmaksas attiecībā un kinoloģijas centru, mēs nevēlētos, jo mums būtu vēlams sagaidīt šos iepirkuma rezultātus, un tad var runāt par būvdarbu kopējām izmaksām attiecībā un kinoloģijas centra attīstību,” norādīja Rabovičs.

Ja iepirkums noslēgsies aprīlī, tad pašus darbus plāno pabeigt 2022. gada pavasarī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt