Rēzeknē atskurbtuves pakalpojumu cena uz pusi palielināsies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rēzeknē no 1. aprīļa atskurbtuves pakalpojumi maksās uz pusi dārgāk – par vienu stundu būs jāmaksā vairāk nekā 11 eiro. Rēzeknē atskurbtuves pakalpojumus no 2017. gada nodrošina Rēzeknes pašvaldības Sociālais dienests. Atskurbtuve izveidota patversmes telpās.

Rēzeknē atskurbtuves pakalpojumu cena uz pusi palielināsies
00:00 / 04:27
Lejuplādēt

„Telpas esam pārveidojuši. Te bija parastais klozetpods, mocījāmies ar remontiem, jo cilvēki demolēja, bija arī kriminālprocesi, tagad ir tā sataisīts, lai ir droši,” pastāstīja Rēzeknes patversmes vadītāja Inga Kukule.

Atskurbtuvei atvēlētas trīs telpas, tajās ir siltās grīdas, katrā telpā atrodas izturīgs tualetes pods un izlietne no metāla. Ir arī matrači, uz kuriem gulēt. Atskurbtuvē vienlaicīgi var izvietot sešus cilvēkus. „Ir videonovērošana, te ir izolators agresīviem, – agresīvu klientu arī ir daudz,” stāstīja Kukule.

Tagad klientiem ir jārēķinās, ka par vietu, kur izgulēt dzērumu, maksa būs krietni dārgāka. Par to jau nolemts domes sēdē. Atskurbtuvē maksu rēķina stundās. Ar situāciju iepazīstināja Rēzeknes pilsētas Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns: „Iepriekš mums bija 5,45 eiro par stundu, un bija 40 procentu atlaide. Tas bija pieņemts maksas cenrādis 2019. gada 1. janvārī, lai mēs varētu konkurēt ar iepriekšējiem pakalpojuma sniedzējiem. Tāpēc mēs bijām gan savējiem, gan novadam atlaidi izveidojuši. Tagad ir pilna cena.”

Iepriekš ar atlaidi bija jāmaksā 5,45 eiro, bet tad tagad par stundu – 11,28 eiro. Atskurbtuves pakalpojums tiek sniegts līdz 12 stundām. Un tagad 12 stundas izmaksās 135,36 eiro.

Cilvēku uzturēšanās laiks atskurbtuvē ir dažāds. Kādam pietiek ar piecām stundām, taču citam ir nepieciešamas visas 12. Jaunā summa ir aprēķināta pēc aizvadītā gada faktiskajiem izdevumiem, paskaidroja patversmes vadītāja Kukule. Cilvēku loks, kuriem nepieciešams pakalpojums, esot liels. Pagājušajā gadā kopumā klientu skaits bija 795, bet 2020. gadā tas sasniedza pat 925.

„Mēs strādājam no 2017. gada 1. aprīļa. Klientu skaitam bija tendence ievērojami pieaugt, piemēram, 2018. gadā vidēji mēnesī bija 70; 2019. gadā – 75, 2020. gadā – 77, un tikai 2021. gadā tas cipars ir nedaudz nokrities – 66,” stāstīja patversmes vadītāja.

Atskurbtuvē tiek vesti cilvēki no Rēzeknes pilsētas un arī novada. Liela daļa no klientiem esot pastāvīgie.

„Atbrauc uz šejieni kā uz mājām, pieprasa, lai iedod tēju, un viņš zina, ka viņš gulēs nakti siltumā. Tie ir tā saucamie ielas cilvēki, kuriem nav, kur dzīvot, pat patversmē viņi nevēlas uzturēties,” stāstīja Kukule.

Šādi cilvēki par pakalpojumu nemaz negrasās paši maksāt.

„Liela daļa samaksā. Ar Rēzeknes novadu ir noslēgts līgums, tātad Rēzeknes novads veic norēķinus par saviem klientiem, protams, liela procentuāla daļa nekad nemaksās. Tie paši ielu cilvēki. Nezin, vai viņi kādreiz spēs samaksāt. Viņi par to, manuprāt, nedomā,” norādīja Kukule.

Policijai atvedot cilvēkus uz atskurbtuvi, viņu apskata ārsta palīgs. Nereti klientiem ir vajadzīgi arī citi pakalpojumi, ne vien vieta, kur izgulēt dzērumu.

„Ir bijuši gadījumi, kad nav ko ģērbt mugurā, nav apavu, nav apģērba, tad mēs nodrošinām ar to. Un, ja ir arī izbadējies, kāda zupas bļodiņa arī paliek pāri, un viņu var pabarot,” stāstīja patversmē.

Kā novērojuši patversmes darbinieki, atskurbtuves pakalpojuma pieprasījums palielinās, kad pilsētā notiek pasākumi. Tad vieta, kur izgulēt dzērumu, ir nepieciešama arī jauniešiem, mēdz būt arī, ka cilvēkiem no ārzemēm. Tāpat novērots, ka tieši mēneša sākumā klientu ir vairāk nekā mēneša beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti