Dienas ziņas

Bēgle no Ukrainas Latvijā atrod trīs pusbrāļus

Dienas ziņas

Rēzeknē veic aptauju par pieminekļa demontāžu

Jaunajā mācību gadā skolas gaitās dosies 219 141 skolēns

REPORTĀŽA. Iespējamo nozares izaicinājumu un ziedu klēpju pavadībā ap 220 000 skolēnu visā Latvijā šodien devušies uz skolu

219 141 skolēns visā Latvijā ceturtdien, 1. septembrī, devās uz skolu. Jaunajā mācību gadā durvis ver 568 izglītības iestādes. Mācību gadam sākoties, netrūkst arī izaicinājumu. Pedagogu trūkums, iespējamais skolotāju streiks, skolas gaitas Latvijā uzsāk arī ukraiņu bērni. Vienlaikus aptaujātie skolotāji un skolēni atzina, ka svētku sajūtu tas nenomāc. 

ĪSUMĀ:

Rīgas Juglas vidusskolā pirmās skolas dienas rīts – rāms un ziedu klēpju piepildīts 

Juglas skolas pagalmā satiktie dažādu vecumu skolēni dalās savās pārdomās par mācību atsākšanu
00:00 / 03:40
Lejuplādēt

Rīgas Juglas vidusskolā, kur mācās gandrīz 1500 skolēnu, pirmās skolas dienas rīts bija mazliet rāms un skolas gaiteņos brīžiem parādījās skolotājas, bet skolas stadionā palēnām pulcējās bērni ar ziedu klēpjiem, lai sveiktu klašu audzinātājas.

Juglas skolas pagalmā satiktie dažādu vecumu skolēni dalās savās pārdomās par mācību atsākšanu.

Valmieras Viestura vidusskolā iesoļoja 81 nedaudz satraucies pirmklasnieks 

Savukārt nedaudz nobijušies un satraukušies, ko gaidīt no skolas un kā būs mācīties, Valmieras Viestura vidusskolā šodien 12. klašu skolēnu pavadībā iesoļoja 81 pirmklasnieks. 

Valmieras Viestura vidusskolas 1. klases skolnieks Ernests sacīja: “Man ir mazliet satraukums, jo es īsti nezinu, kas būs skolā. Es domāju, ka man būs forši, ka būs foršs mācību gads.”

12. klases audzēknis Andrejs Kuhovs teica: “Tiešām īpašs, jo pēdējais gads, iespēja pavadīt pirmklasniekus, redzēt ģimeni, satikt draugus, šis gads jāpavada uz visiem 100.”

Noilgojušies pēc bērniem ir arī pedagogi, viņu sejās prieks par satikšanos ar jau pazīstamajiem audzēkņiem, kā arī bērniem, kuri šogad sāk skolas gaitas. 

Valmieras Viestura vidusskolas latviešu valodas skolotāja Maira Tiltiņa atzīmēja: “Vasarā varēja atpūsties, saulaina vasara, arī kāds ceļojums.”

Pirmā skolas diena arī bērniem no Ukrainas

Šī Zinību diena ir arī citāda, jo līdzās teju 220 tūkstošiem Latvijas skolēnu

mācības skolās un bērnudārzos sāk arī vairāk nekā 3000 bērnu no Ukrainas visā Latvijā, kas ir par 1000 mazāk, nekā tas bija pavasarī.

Par iekļaušanos latviešu skolās satraukti ir gan bērni no Ukrainas, gan viņu vecāki.

Juglas skolā Latvijas Radio satika 9. klases skolnieci Mariju no Zaporižjas, kas Latvijā ir jau kopš marta nogales. Viņa stāstīja: “Ir pagājis jau ilgs laiks, un es esmu jau iegaumējusi pilsētu un adaptējusies šeit, tāpat esmu atradusi sev jau draugus, tiesa, skolā ir mazliet neērti, jo daudzi nezina krievu valodu, bet es pagaidām latviešu valodu zinu ļoti viduvēji un ļoti gribu to tagad kārtīgi iemācīties.”

Divu skolēnu mamma Natalja no Kijivas sacīja: “Nedaudz pārdzīvojam, jo cita valsts tomēr, nezinām valodu, viss mums jauns. Tāpēc bērni pārdzīvo, es pārdzīvoju.”

Rīgas Ukraiņu vidusskolā bērnus no Ukrainas uzņem viesmīlīgi un draudzīgi

Šo mācību gadu Rīgas Ukraiņu vidusskolā uzsāk vairāk nekā 100 bērnu un vairāk nekā 20 pedagogu no Ukrainas. Arī šīs skolas 4. klasē ir vairāki bērni, kas uz šo skolu šodien atnākuši pirmo reizi. 

Kāds drošāk, cits bailīgāk ienāk savā klasē. Vasara ir beigusies, un pienācis laiks atkal mācīties un iepazīties ar jaunajiem klasesbiedriem un skolotājiem. 

Rīgas Ukraiņu vidusskolas 4. klases skolniece Zlata stāstīja: “Jā, mums jau iepriekš bija ļoti daudz klasesbiedru no Ukrainas. Īpaši kopš sākās karš. Mēs pret viņiem izturamies ļoti viesmīlīgi un draudzīgi.”

Savukārt 4. klases skolnieks Ādams sacīja, ka jau iepriekšējā mācību gadā ir sadraudzējies ar bērniem no Ukrainas un palīdz viņiem mācībās.

Vēl skolā palīdzēs mācīt Larisa Veļičko no Vinnicas Ukrainā. Viņa būs pedagoga palīdze. 1. septembris noteikti ir īpaša diena, atzīmēja sieviete: “Mēs visi uztraucamies. Ir bērni, kuri pirmo reizi nāk uz skolu un pirmo reizi ierodas Rīgas skolā. Kāds uztraucas vairāk, kāds mazāk, kāds raud. Esmu pārliecināta, ka šeit mums būs labi un mierīgi un mums palīdzēs kolēģi un bērni no visas Latvijas. Mēs par visu esam pateicīgi.”

Dziedot abu valstu – Ukrainas un Latvijas – himnas, Rīgas Ukraiņu vidusskolā atklāja pirmās skolas dienas svinīgo daļu. Pēc dziesmām un gavilēm pienāca laiks uzrunām. Sveikt skolēnus un darbiniekus ieradās arī Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko. Viņš skolai svētkos pasniedza gan Ukrainas valsts karogu, gan vēl kādu valstiskuma simbolu – trijžuburi. 

Miščenko norādīja: “Kara laikā skola parādīja, cik tā ir svarīgs izglītības centrs. Kara laikā skola pieņēma gan daudzus bērnus no Ukrainas, gan skolotājus. Es lūdzu jūs, vecākus, novērtēt to, ka jūsu bērni nāk tieši uz šo skolu.”

Lai gan šajā skolā bērniem no Ukrainas ir daudz priekšrocību, arī viņiem visiem būs jāapgūst Latvijas mācību programmu standarts. Pagājušā mācību gada pieredze, jau martā uzņemot daudzus skolēnus no Ukrainas, rāda, ka viss izdosies.

Skolas direktores vietniece Ināra Boka skaidroja: “Teikšu uzreiz, ka bērni ir motivēti. Grūti vēl teikt par šo gadu, bet pagājušajā gadā visi bija motivēti. Tā ka mums iemaņas ir un šogad mēs turpināsim tieši tāpat, pieaicinot arī ukraiņu speciālistus, viņi palīdzēs mums.”

Mācību gada sākumā daudz nezināmā 

Savukārt Rīgas Juglas vidusskolas direktore Helēna Vilkosta atzina, ka netrūkst arī nezināmā šajā mācību gadā, proti, neziņa par pedagogu algām un streiku, kuru direktore izprot un atbalsta. Tāpat izaicinājums ir – kā izdosies aizpildīt tukšās vakances un cik labi izdosies integrēt ukraiņu audzēkņus mācību procesā latviešu valodā. Rīgas Juglas vidusskolā mācīsies 12 skolēnu no Ukrainas.

Vilkosta norādīja: “Uztraukti ir ne tikai ukraiņi, bet arī pedagogi par to, kā labāk iemācīt, kā bērnam paskaidrot un kurā stundas mirklī, lai viņš saprastu, jo, protams, to vienā dienā nevar izdarīt. Un, kā jau es teicu, brīvo vakanču skaits ir ievērojams, mums nav arī tādu resursu, lai ļoti varētu iesaistīt paralēli skolotājus palīgos. 

Šodien man ir svētku sajūtas. Nākotne ir tāda lieta, ko mēs nevaram paredzēt, to pierāda mūsu dzīve – mums nepārtraukti ir kaut kas mainīgs, 

kaut kas plūstošs un pēkšņi ekstrēms, ko pierāda arī karš Ukrainā. Es domāju, ka mums vienkārši ir jāiemācās baudīt šis mirklis, un to, ko mēs varam izdarīt, mēs darām labi."

Valmieras Viestura vidusskolas latviešu valodas skolotāja Tiltiņa atzina: “Gribas, lai mani atbalsta arī šajos brīžos un atceras, ka man darba laiks nebeidzas, kad es eju mājās pēc stundām, ir sagatavošanās darbs un vēl tajās klašu grupās, kur es mācu, man nav mācību grāmatas, kur īstenot saturu.”

Pirmā skolas diena ieskandināta arī Jelgavas 4. vidusskolā, kur arī skolotāji gatavojas streikam, tomēr vēl cerot uz kompromisiem. 

Jelgavas 4. vidusskolas skolotājs Miks Vilnis teica: “Apzināmies, ka tas ietekmēs mācības, bet varbūt daudziem tā nešķiet, mums svarīgākais, lai bērni iegūst izglītību un iegūst kvalitatīvi, un tad mums nāksies tomēr vairāk saraut, bet, ja neko nedarīsim, tad jau, kā tas ir gadiem, nekas arī nemainīsies.”

Daugavpilī 1. septembris sagaidīts 13 skolās. Daugavpils Valstspilsētas vidusskolā atzina – te protestus gaida ar dalītām sajūtām, jo daļa pedagogu uzskata, ka tas neko neatrisinās. 

Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas datorzinību skolotāja Ina sacīja: “Tikko sākās mācību process, un tieši tad, kad mums ir daudz darba un neviens arī nesajutīs, par ko mums sirds sāp.”

Vienlaikus šogad ir arī izmaiņas pašvaldību skolu tīklā – slēgtas 4 sākumskolas, 18 pamatskolas, 4 vidusskolas, 8 pirmsskolas iestādes un viena speciālā pamatskola. Savukārt 18 skolas apvienotas, izveidojot 5 iestādes, un vēl 17 skolas ir reorganizētas, mainot līdz šim īstenoto izglītības pakāpi.

Daļa vecāku atbalsta pedagogu centienus aizstāvēt savas intereses; daži skolēni par streiku nav dzirdējuši

Arī vecāki galvenokārt pauda atbalstu pedagogu centieniem aizstāvēt savas intereses. 

Piemēram, Skrundas vidusskolas 4. klases skolnieka mamma Liena Norvaiša teica: “Katram ir jādomā par savām tiesībām, es domāju, lai viņi cīnās, ir pelnījuši, es ceru. Bērni gaida, ka būs neklātienē mācības, bet ceru jau, ka būs klātienē.”

Tikmēr skolēni par gaidāmo pedagogu streiku īsti nav pat dzirdējuši un ceturtdien bijuši priecīgi satikt draugus un klasesbiedrus. 

Skrundas vidusskolas 11. klases skolniece Luka Marija Hepnere sacīja: “Esmu atvērta jauniem priekšmetiem, kādi būs šodien, mums arī eksāmeni būs jāliek šogad, tas ir tāds uztraukums.”

Savukārt Valmieras Viestura vidusskolas 7. klases skolēns Emīls atzina: “Ir jauki satikt draugus, var redzēt atkal sejas, kas nav redzētas trīs mēnešus, interesanti.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti