Dienas ziņas

ASV izstāsies no raķešu likvidēšanas līguma

Dienas ziņas

Atjaunots senais Bīriņu pils ūdenstornis

Rāznas ezerā ielaiž zandartu mazuļus

Rāznas ezerā ielaiž tūkstošiem zandartu mazuļu; aicina pavairot arī zušus

Oktobris zivju resursu palielināšanai ir vispiemērotākais laiks, un Rāznas ezerā tikko ielaisti vairāki desmiti tūkstoši zandartu. Zandartu, kā arī līdaku pavairošanu atbalsta Latvijas Zivju fonds, tomēr vietējie speciālisti un zvejnieki uzskata, ka turpmāk jāatbalsta arī citu zivju mazuļu pavairošana, jo īpaši lielākajos ezeros, kur zivju nārstam nav pateicīgi apstākļi.

Rāznas ezera gadījumā vairāk jādomā par zušu resursu atjaunošanu.   

Rāznas ezera krastā Čornajas pagasta Tilīšos tika nogādātas trīs tvertnes, pilnas ar zandartu mazuļiem - šajā reizē paredzēts ielaist 30 000 mazuļu.

Viens zandarta mazulis sver vidēji četrus gramus un vēsākā ūdenī tiem ir lielākas izdzīvošanas iespējas. Lai mazuļi nonāktu dažādās ezera vietās, tos caur šļūteni izlaiž turpat krastā, gan arī ar motorlaivu speciālās vannās ved attālāk.

Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas vecākais speciālists Dainis Tučs stāstīja, ka speciālisti uzmanīgi iegremdē vanniņu un palaiž mazuļus ārā, lai tie negūtu nekādas traumas, neberzējas, jo mazuļiem ir pats būtiskākais, lai to zvīņas gļotu netraumētu, lai nekādu slimību nedabūtu.

“Lomā paturamais zandarts ir, kad sasniedz 45 centimetrus. Un makšķernieks vienā makšķerēšanas reizē lomā drīkst paturēt piecus zandartus. Kas vēl būtiski – atcerēties, ka katrai zivij ir saudzēšanas laiks nārsta laikā, un zandartam tas ir no 16. aprīļa līdz 31. maijam,” atgādināja Tučs.

Rāzna pēc tilpuma ir Latvijā lielākais ezers un ļoti nozīmīgs iztikas avots tā apkārtnes iedzīvotājiem, piemēram, šogad zvejai Rāznas ezerā licenci saņēmuši 19 uzņēmumi.

Ezerā var sastapt arī makšķerniekus.  

“Izbraucām, vienu līdaku noķērām, uz mājām brauksim.  [Pavairot zivis ir] labi, protams, ka labi, viss pareizi.  Zandartus mēs nezvejojam, vairāk uz līdakām braucam, uz asariem,” stāstīja makšķernieks no Rēzeknes Dainis Katkovskis.

Lai arī Latvijas Zivju fonds atbalsta tieši zandartu un līdaku resursu pavairošanu, speciālisti uzsver, ka svarīgi līdzfinansēt arī citu zivju sugu atjaunošanu. Rāznas ezerā šobrīd izsīkst zušu resursi.

Rēzeknes novada vecākā vides aizsardzības speciāliste Terēzija Kruste uzskata, la Latvijas Zivju fondam vajadzētu arī atbalstīt ne tikai zandartu un līdaku mazuļu ielaišanu, “bet arī to pašu zušu mazuļu ielaišanu, jo tas, piemēram, Rāznas ezeram ir ļoti aktuāli, zušu krājumi arī ir ezerā samazinājušies”.

“Ir tādi ezeri varbūt kā Rāznas ezers arī, kur nav tik labvēlīgi nārsta apstākļi atsevišķām zivju sugām. Plauži paši atrod nārstam seklākās vietas, zandartam vajadzīgi sēkļi smilšaini, kur viņam ir labvēlīgi nārsta apstākļi. Līdakām Rāznas gadījumā – sekli līči, kādu arī Rāznas ezerā ir ļoti maz,” stāstīja Dainis Tučs.

Rāznas ezerā pēdējo reizi 100 000 zandartu mazuļi tika ielaisti pirms 13 gadiem, šī gada projektā iecerēts papildināt zivju resursus ar 85 000 mazuļu un nākamā zandartu mazuļu piegāde gaidāma jau nākamnedēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt