Pusgada laikā no elektrotraumām gājuši bojā četri cilvēki, ievainoti - 33

Traģēdija Krustpils novada Atašienes pagastā, kur otrdien pēc smagu elektrotraumu gūšanas bez abiem vecākiem palika un arī strāvas triecienu saņēma trīs mazi bērni, nozarei liek domāt, kā sabiedrību par elektrobīstamību uzrunāt efektīvāk. Speciālisti skaidro, ka šis gadījums tāpat kā vairums citu noticis klajas neapdomības dēļ, jo vīrietis lauku viensētā ierīkoja elektrību no mājas uz šķūni, izmantojot kailus vadus. Daļa sabiedrības neizprotot elektrības bīstamību un pārvērtē savas spējas, vēl citi domā – profesionāļu darbs izmaksā pārāk dārgi. Elektroenerģētiķu asociācija savukārt norāda – kopš marta normatīvi aizliedz pat savā īpašumā neprofesionālim darīt ko vairāk par spuldzītes nomaiņu.

Elektrotīklu izbūvi un pārtaisīšanas darbus piedāvā vairāki desmiti firmu. Vienā no populārākajām sludinājumu vietnēm internetā atrodams arī ap 60 sludinājumu, kuros sertificēti elektriķi gatavi doties talkā, sākot no rozetes nomaiņas līdz pilnai elektroinstalācijas izveidei.

Tāds ir arī cēsinieks Jānis Eglis, kas elektriķa diplomu ieguvis pirms septiņiem gadiem. Reiz arī pašam esot gadījies pieļaut mazu kļūdu, kuras dēļ nācies pārdomāt visu dzīvi. Jautāts, cik aptuveni izmaksātu elektrības ierīkošana starp divām ēkām, ja veikti priekšdarbi un sagādāti materiāli, Eglis min 50-60 eiro. „Sarežģīti tas nav, ja ievēro visus drošība noteikumus. Ar kailiem vadiem nav diez ko prātīgi to darīt,” saka elektriķis.

Ar elektrību jokoties var tikai vienreiz – skarbi atgādina Latvijas Elektriķu brālības Sertificēšanas departamenta direktors Jānis Laganovskis.

Par traģēdiju Atašienes pagastā līdzīgi kā citi nozares pārstāvji viņš teic – ļoti žēl, bet tā bija klaja pašdarbība. Latvijā ir divas elektriķu organizācijas, kas apvieno ap 3000 profesionāļu. Nozare vērtē – tas ir pietiekams speciālistu skaits, lai būtu konkurence un līdz ar to salīdzinoši pieejamas pakalpojumu cenas.

Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Kārlis Beņķis uzsver, ka kopš marta ir spēkā valdības noteikumi, kas stingri reglamentē darbošanos ar elektrību. „Varbūt nav pietiekošs darbs veikts, lai apgaismotu cilvēkus par to, ka ir obligāti pielietojamie noteikumi,” saka Beņķis.

Saskaņā ar valsts uzņēmuma «Sadales tīkls» sniegto informāciju, šogad tikai pirmajā pusgadā vien elektrotraumas guvuši 33 cilvēki, bet kopā ar vakardienas gadījumu vismaz četri gājuši bojā. Citus gadus traumu statistika ir līdzīga, bet letālu gadījumu bijis ap pieciem visa gada laikā. «Sadales tīkla» pārstāve Egita Kancāne teic, ka sabiedrības informēšanas kampaņa notiek nepārtraukti, bet šogad īpaši uzrunāti bērni un jaunieši.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti