Pērn vasarā reģistrētas 11 elektrotraumas, viena bijusi letāla. Kas jāatceras par elektrodrošību

Pērn vasarā Latvijā reģistrētas 11 sadzīvē gūtas elektrotraumas, kas ir trešdaļa no kopumā 30 visa 2022. gada laikā reģistrētajām elektrotraumām, informēja uzņēmumā AS "Sadales tīkls". No 11 minētajām elektrotraumām vienu guvis bērns, pārējās – pieaugušie, turklāt viens pieaugušais gājis bojā.

Letālā trauma notikusi, vīrietim gūstot spēcīgu strāvas triecienu saskarsmē ar bojātu ūdenssūkni.

Lai patīkamu vasaras atpūtu nesabojātu nelaime, AS "Sadales tīkls" atgādina būtiskākos elektrodrošības noteikumus telpās un ārpus tām.

Bojātu elektrotehniku pašrocīgi remontēt nevajadzētu

Viens no būtiskākajiem ieteikumiem ir nelietot bojātu elektrotehniku, kā arī pašrocīgi to neremontēt. Ikgadējā sabiedriskā aptauja "Elektrodrošības indekss" liecina, ka bojātas elektroiekārtas ir atrodamas katrā desmitajā Latvijas mājsaimniecībā. Valstī ir reģistrētas arī elektrotraumas, kas gūtas, cilvēkam remontējot elektrotīklam pieslēgtu elektroierīci – šāda rīcība diezgan droši beigsies ar smagu elektrotraumu.

Jāuzmanās ar elektroierīcēm ūdens tuvumā

"To, ka ūdens un elektrības savienojums ir bīstams, zina daudzi, taču pārdrošības vai neuzmanības dēļ tomēr mēdzam izmantot elektroierīces ūdens tuvumā," norādīja AS "Sadales tīkls", uzsverot, ka tipisks piemērs ir rozetei pieslēgtas ierīces, piemēram, lādētājam pieslēgta viedtālruņa vai planšetes izmantošana, esot vannā vai dušā. Ļoti uzmanīgam jābūt arī, lietojot vai pieslēdzot ūdens apsildes un apgādes iekārtas, piemēram, elektrisko boileri vai ūdenssūkni. 

Telpām domātas elektroiekārtas ārā neizmanto

Tikai iekštelpām paredzētās elektroiekārtas, piemēram, sadzīves elektroniku, iekštelpu pagarinātājus, gaismas virtenes, ārā lietot ir bīstami – ierīcei nonākot saskarē ar mitru vidi, var notikt īssavienojums. Ārā lieto tikai tās ierīces, kas atbilst vismaz marķējumam "IP44".

Kādos apstākļos ierīci paredzēts lietot, norāda IP marķējums:

  • marķējums "IP20" norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai tikai sausās telpās, jo iekārtas izolācija nav mitrumizturīga;
  • marķējums "IP44" norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai ārā un ir izturīga pret mitrumu un laikapstākļu maiņu, taču nav paredzēta iemērkšanai ūdenī;
  • marķējums "IP67" norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai ārā un ir ūdens un mitruma izturīga.

Pērkona negaisa laikā jāatvieno elektroierīces no rozetes

"Sadales tīkls" norāda, ka tas nav mīts, bet gan svarīgs drošības pasākums – ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami – tās ir jāatvieno no rozetes.

"Tas ir būtiski, jo nav prognozējama zibensizlādes vieta – tā var skart arī dzīvojamās vai biroju ēkas, radot krasu sprieguma paaugstināšanos nama elektrotīklos, un šis pārspriegums var būt pat 20 reizes augstāks par īpašumā esošo iekārtu darba spriegumu," norādīja "Sadales tīkls".

No zibens radīta pārsprieguma nereti tiek bojāti televizori, TV dekoderi, datori, apsardzes un ugunsdrošības signalizācijas iekārtas, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, kopētāji un cita sadzīves tehnika. 

Jāuzmanās elektroapgādes infrastruktūras tuvumā

"Sadales tīkls" atgādina, ka īpaši uzmanīgiem jābūt gaisvadu elektrolīniju, transformatoru apakšstaciju, sadalņu un kabeļlīniju tuvumā. Ir aizliegts kāpt uz transformatoru apakšstaciju vai sadalņu jumtiem, tās patvaļīgi bojāt. Tāpat svarīgi novērtēt, vai gaisvadu elektrolīnijas nevarētu traucēt aktīvajai atpūtai – jo īpaši tam jāpievērš uzmanība makšķerējot vai, piemēram, rotaļājoties ar gaisa pūķi.

Bērniem jānodrošina elektrodroša vide

Ik gadu Latvijā elektrotraumas gūst arī mazi bērni, dažkārt – arī smagas. "Sadales tīkls" aicina vecākus pārliecināties, ka mājoklī ir elektrodroša vide, kā arī nekad neatstāt mazuļus bez uzraudzības.

Bērni līdz piecu gadu vecumam visbiežāk elektrotraumas gūst, ievietojot smalkus priekšmetus (naglas, adatas, skrūves u.c.) kontaktligzdās, pieskaroties neizolētiem, bojātiem vadiem vai bojātām elektroierīcēm.

Latvijā ir reģistrētas arī vairākas smagas elektrotraumas bērniem, kas bija ielikuši mutē elektrotīklam pieslēgtas viedierīces lādētāja vadu. Tāpēc, ja īpašumā uzturas mazi bērni, ieteicams uzstādīt kontaktligzdu aizliktņus, kā arī bērnam sasniedzamā vietā nekad neatstāt pie elektrotīkla pieslēgtas elektroierīces vai brīvi pieejamus vadus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti