Psihisko traucējumu vidū Latvijā visizplatītākie ir šizofrēnijas traucējumi

Latvijā ceturtdien tiek atzīmēta psihiskās veselības diena. Psihisko traucējumu reģistra dati liecina, ka visvairāk no psihiski neveselajiem cilvēkiem Latvijā slimo ar šizofrēniskā spektra traucējumiem.

Bet apkopotie ģimenes ārstu un psihoterapeitu dati atklāj, ka Latvijas iedzīvotāju vidū ļoti izplatīti ir ikdienas gaitās mazāk traucējoši neirotiski traucējumi. Proti, galvassāpes, bezmiegs, roku tirpoņa, sirdsklauves, kam iemeslu ārsti nespēj atrast.

Latvijā reģistrēti vairāk nekā 70 000 cilvēku, kas sirgst ar smagām psihiskām kaitēm. Gadā palīdzību pie dažādiem speciālistiem meklē aptuveni 150 000 cilvēku. Valstī ir piecas medicīnas iestādes, kur psihoneiroloģiskās kaites ārstē stacionārā. Speciālisti teic - tik smagas slimības kā šizofrēnija parasti sākas pēkšņi, un pašam pacientam vismaz daļēji zūd spēja kritiski novērtēt savu veselības stāvokli.

„Es domāju, ka liela daļa cilvēku saprot, ka viņu veselībaā nav kaut kas kārtībā. Ja runa ir par depresiju, ja ilgi nomāktība, grūti koncentrēties darbam... bieži vien tomēr meklē palīdzību pie kāda speciālista," saka Psihiatru asociācijas prezidents Elmārs Tērauds.

Pirmais speciālists, pie kā būtu jāvēršas, sajūtot izmaiņas savā garīgajā veselībā, ir ģimenes ārsts.

Psihiatru asociācijas centra prezidents ir pārliecināts, ka aizvien jāuzlabo ambulatorie ārstēšanas pakalpojumi, atverot jaunus garīgās aprūpes centrus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti