Panorāma

Panorāma

Panorāma

Jūlijs ir, bet gaidītās vasaras nav

Diskutē par «oligarhu sarunām»

Prokurors: «Oligarhu lietas» izmeklēšanu nav iespējams atsākt

“Oligarhu lietas” izmeklēšanu, balstoties uz ''Rīdzenes sarunām'', nav iespējams atsākt, diskusijā LTV raidījumā “Tieša runa” sacīja Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Leja.

Viņš sacīja, lai izmeklēšanu atsāktu ir jābūt konkrētiem nodarījumiem. Taču, piemēram, likumdošanā nav tāda termina kā “valsts nozagšana”, ko it kā piemin cilvēki, kuri prasa atsākt izmeklēšanu. Līdz ar to nav iespējams saukt pie atbildības kādas konkrētas personas.

Šim viedoklim gan asi iebilda žurnāla "Ir" galvenā redaktore Nellija Ločmele, kas uzsvēra, ka sarunās skaidri izkristalizējies, kā vara Rīgas Tirdzniecības ostā ir sadalīta starp neformālo Zaļo un Zemnieku savienības līderi Aivaru Lembergu, bijušo premjeru Andri Šķēli un politbiznesmeni Aināru Šleseru, kas amatos iecēluši savus menedžerus. Viņa uzsvēra, ka šādi fakti tikai stiprina cilvēkos pārliecību par negodīgumu valstī.

Savukārt bijusī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka vietniece un tagadējā Rīgas domniece Juta Strīķe (Jaunā konservatīvā partija) pauda, ka ir bijuši citi pierādījumi “oligarhu lietā”, kas tagad ir paslēpti.

Leja gan Strīķei uzreiz prasīja likt šādus pierādījumus galdā. Viņš arī noliedza, ka viņš kā “oligarhu lietas” uzraugošais prokurors būtu ietekmēts šīs lietas izmeklēšanā.

Ziņots, ka žurnāls "Ir" publicējis “Rīdzenes sarunas”, kurās vairāku gadu garumā fiksēts Aināra Šlesera, Aivara Lemberga un viņiem tuva loka personu teiktais. Vienā no sarunu atšifrējumiem klausāms, kā tā saucamie oligarhi – Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers – kā arī pazīstami uzņēmēji pārrunā ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu.

Savukārt otrajās sarunās apspriesta augstu amatpersonu gāšana. Visbeidzot, trešajās sarunās oligarhi apsprieda, kā pārņemt varu medijos

Tāpat žurnāls publicētajos sarunu atšifrējumos atklāts, kā politiķi kaluši plānus par sev labvēlīga mediju tīkla būvēšanu. Sarunās tiek  spriests, kurus žurnālistus paturēt darbā un kurus atlaist oligarhu pārņemtajā laikrakstā “Diena” un kādiem nolūkiem un vēstījumiem izmantot, piemēram, “Neatkarīgo Rīta Avīzi”, kas piederot sarunās uzvārdā nenosauktajam Aivaram. Izskan arī runas par toreizējo vēlmi “sakārtot” sabiedriskos medijos, īpaši Latvijas Televīziju, lai nodrošinātu sev vēlamu ziņu parādīšanos tās saturā.

Taču daļa publiskoto “oligarhu sarunu” nemaz nebija KNAB izmeklētajā krimināllietā,  atklāja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Viņaprāt, ja publiskotās sarunas ir autentiskas, šai krimināllietai var būt turpinājums. Par to tikšot lemts pēc tam, kad tiks pārbaudīti žurnālā “Ir” publicētie sarunu ieraksti, kas līdz šim nav bijuši prokuratūras rīcībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti