Panorāma

Valdības vērtējums nokrities līdz zemākajai atzīmei

Panorāma

D. Zavadska: mēs mazāk ziņojam

Drīzumā vakcināciju sāks arī ģimenes ārstu praksēs

Pret Covid-19 sāks vakcinēt seniorus vecumā virs 70 gadiem; vakcinācijā iesaistīsies arī 504 ģimenes ārsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Veselības ministrija (VM) panākusi vienošanos ar 504 ģimenes ārstiem par iesaistīšanos vakcinācijas procesā pret Covid-19, to VM preses konferencē pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”). Ģimenes ārstu iesaiste ir nepieciešama, lai jau nākamnedēļ varētu sākt vakcināciju starp senioriem, kas vecāki par 70 gadiem, norādīja ministrs.

ĪSUMĀ:

Ministrs norādīja, ka VM ir panākusi vienošanos ar ģimenes ārstiem par iesaisti iedzīvotāju vakcinēšanā pret Covid-19. Pavļuts akcentēja, ka tas viennozīmīgi radīs papildu noslodzi, tādēļ vienošanās arī paredz piesaistīt papildu resursus, lai ārsti saņemtu atbilstošu atlīdzību. 

Nacionālais veselības dienests (NVD) noteiks papildu atlīdzības tarifu. Ministrs sacīja: “Ģimenes ārstiem šī vakcinācija prasīs papildu noslodzi, līdz ar to mēs esam vienojušies par to, ka ģimenes ārsti par šo darbu saņems papildu atlīdzību. Nacionālais veselības dienests šim nolūkam noteiks īpašu tarifu.”

Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča skaidroja, ka tiek veidots saraksts ar ģimenes ārstu praksēm, kurās vakcinēs pacientus. Pēc saraksta izveidošanas tas būs publicēts NVD mājaslapā. 

Nākamnedēļ sāks vakcinēt seniorus
00:00 / 03:49
Lejuplādēt

Vienlaikus Pavļuts uzsvēra, ka ģimenes ārstu iesaistīšana ir “stratēģiski nozīmīgs lēmums”, lai varētu sākt pret Covid-19 vakcinēt seniorus vecumā virs 70 gadiem. Savukārt trešdien ar astoņu senioru vakcināciju pret Covid-19 jau sākusies trešās prioritārās grupas potēšana. 

“Mēs gatavojamies nākamnedēļ ar ģimenes ārstu atbalstu sākt vakcinēt Latvijas seniorus, sākot no 70 gadu vecuma. Tas ir liels solis uz priekšu. Es gribu pateikt paldies  504 ģimenes ārstu praksēm, kas ir paudušas gatavību vakcinēt šos iedzīvotājus,” atzīmēja Pavļuts.

Kopumā Latvijā ir 187 700 seniori vecumā virs 70 gadiem, norādīja Juhņēviča. 

Ir plānots, ka līdz marta beigām no piegādātajām vakcīnām aptuveni 57 000 devas tiks izmantotas šo senioru vakcinācijai. Tuvākā mēneša laikā iecerēts vakcinēt vienu trešdaļu no senioru grupas, pauda biroja vadītāja. 

“Ģimenes ārstu prakses, kuras veido sarakstus, senioru vakcināciju uzsāks nākamnedēļ, bet ar senioriem, kuri ir pieteikušies “manavakcina.lv”, sazināsies ārstniecības iestādes, un ir iespējams, ka šajā gadījumā vakcinācija varētu sākties šonedēļ,” atklāja Juhņēviča.

Biroja vadītāja skaidroja, ka šobrīd tiek apkopoti pieteikumi portālā "manavakcina.lv", lai varētu izveidot pacientu sarakstus. 

Reģistrēšanu vakcinācijai un pēc tam arī vakcināciju šobrīd nodrošinās kopumā 504 no visām 1266 ģimenes ārstu praksēm, jo tās ir reģistrētas kā vakcinācijas pakalpojumu sniedzēji. 

VM aicina seniorus pieteikties vakcīnai 

VM aicina visus iedzīvotājus, kas ir vecumā virs 70 gadiem un kas vēlas vakcinēties pret Covid-19, bet nav vēl pieteikušies savai vakcīnai vietnē “manavakcina.lv” vai pa tālruni 8989, jau tagad sazināties ar savu ģimenes ārstu. 

Ja ģimenes ārsts ir arī vakcinācijas pakalpojumu sniedzējs (to ģimenes ārsts varēs pats pateikt sarunas laikā), tad ģimenes ārsts veiks reģistrēšanu vakcīnai, kā arī vakcinācijas process pēc ģimenes ārsta uzaicinājuma notiks turpat – ģimenes ārsta praksē. 

Ja pēc zvana ģimenes ārstam iedzīvotājs uzzina, ka viņa ģimenes ārsts nav vakcinācijas pakalpojuma sniedzējs, tad daļa ģimenes ārstu veiks reģistrēšanu, bet nodos informāciju par pieteikumiem tālāk vakcinācijas procesa organizēšanai. Pārējie ģimenes ārsti aicinās iedzīvotājus virs 70 gadiem zvanīt uz vakcinācijas reģistrācijas bezmaksas tālruni 8989 vai, ja iespējams, reģistrēties “manavakcina.lv”. Abos iepriekš minētajos gadījumos dati tiks izmantoti tam, lai sazinātos ar iedzīvotāju un noteiktā brīdī uzaicinātu iedzīvotāju vakcinēties iespējami tuvu iedzīvotāja norādītajai teritorijai.  

Vakcinācijas projekta birojs informēja, ka šobrīd vietnē “manavakcina.lv” un pa bezmaksas tālruni 8989 savu vēlmi vakcinēties reģistrējuši vairāk nekā 28 400 iedzīvotāji vecumā virs 60 gadiem, no tiem gandrīz 13 300 ir vecumā virs 70 gadiem. 

Ģimenes ārstu gatavība vakcinēt dažādās praksēs atšķirīga 

Šobrīd gan vakcinēšanas tempi ir visnotaļ zemi un plaša potēšanas kampaņa visā Latvijā nav izvēršama. Neskatoties uz to, tiek gatavots viss, lai brīdī, kad vakcīnu būs vairāk, vakcinācijas temps pieaugtu. Daļa ģimenes ārstu ir gatavi vakcinēt iedzīvotājus, bet Lauku ģimenes ārstu asociācijā stāsta – ir arī daļa kolēģu, kas atsakās

Ģimenes ārsts Valkā Māris Nātra mikroblogošanas vietnē “Twitter” ierakstījis,  ka viņš apbrīno Vakcinācijas biroja tūļāšanos. Vakcinācija jāuzsāk pēc nepilnas nedēļas, bet vēl tik daudz neskaidrību un praksēs nav arī pašu vakcīnu.

“Es zvanīju Slimību profilakses un kontroles centram, jautāju, vai mēs nevaram veikt vakcīnu pasūtījumu? Atbilde bija – nē. Nevaram veikt, kamēr nav attiecīga Vakcinācijas biroja rīkojuma. Ja mēs šo atļauju saņemsim pirmdien, tad mēs vakcīnas pasūtīsim pirmdien. Kad viņas pie mums nonāks? Nezinām,” norādīja ārsts.

Līdzīgu viedokli pauda Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide: “Nevaram šobrīd sākt uzreiz no pirmdienas vakcinēt. Kamēr vēl šīs vakcīnas mums piegādās. Es tā domāju, ka ātrākais – nākamnedēļ ceturtdien vai trešdien varētu sākt tiešām vakcinēties, ātrāk tas process neaizies.”

Pēc Veides teiktā, daļa ārstu vēl tikai veidojot vakcinējamo pacientu sarakstus, vispirms ar cilvēkiem, kas sasnieguši 90, tad 80 gadus un tikai beigās ar tiem, kuriem ir vairāk par 70. Nevarot arī cerēt, ka ārsti, kas piekrituši vakcinēt, tam veltīšot visu darba laiku.

“Mēs esam ar darbiniekiem vienojušies, ka mēs katru dienu atvēlam divas stundas šim darbam. Un vienā stundā mēs varētu apmēram piecus cilvēkus izvakcinēt. Tas ir desmit cilvēki dienā. Mēs nevaram astoņas stundas vakcinēt. Tāpēc, ka mums tajā dienā varbūt kādam ir vajadzīga palīdzība,” skaidroja Veide.

Daļa senioru gatavi vakcinēties

Tomēr Latvijas Radio uzrunātie seniori ir gatavi poti saņemt. Ķekavas pensionāru biedrības “Polārblāzma” vadītāja Brigita Aužele norāda, ka pagaidām trūkst informācijas par vakcinācijas procesu.

“Tas [vakcinācijas uzsākšana] ir ļoti jauki, bet kā tas viss tiks izziņots un apziņots... Varbūt vajadzēja mūsu Ķekavas avīzītē ielikt, kaut gan tā tikai reizi mēnesī iznāk. Kaut kā tie cilvēki ir jāapziņo. Kā viņi zinās, kur braukt un kur viņus ņems pretī,” šaubas pauda Aužele.

Savukārt Rīgas pensionāru savienībā informācijas esot pietiekami. Tomēr pieteikšanās potēm ir apgrūtināta, atklāja savienības biedre Apolonija Briede.

Viņa sacīja: “Skaidrība ir. Es klausos radio, skatos televīziju, informācija ir pieejama. Es pagaidām vēl neesmu mēģinājusi pieteikties. Esmu dzirdējusi, ka ir ilgi jāzvana. Kāpēc man jāzvana tik ilgi? Vai nu jāiet pie sava daktera. Bet pie tā nevar tik viegli tikt. Varbūt, ka tagad var, es nezinu.”

Abas pensionāru biedrību pārstāves atzina, ka par senioru vēlmi vakcinēties šobrīd ir grūti spriest – biedrību tikšanās pandēmijas laikā nenotiek. Taču atzina, ka biedru vidū ir arī cilvēki, kas poti saņemt nepiekrīt.

KONTEKSTS:

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas, un līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.       

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti