«Prāta vētra» koncertē Krievijas armijas atbalstītā pasākumā

Daļā "Panorāmas" skatītāju neizpratni izraisījis fakts, ka Renārs Kaupers un slavenā grupa "Prāta vētra" uzstājusies Krievijā. - pasākumā, kur aktīvi piedalās Krievijas armija. Pati "Prāta vētra" neatzīst, ka šoreiz pieļaujamā lojalitātes robeža būtu pārsniegta.

Festivāls "Našestvije" jeb "Iebrukums" ir Krievijā lielākie rokmūzikas svētki. Pazinēji formāta un atmosfēras ziņā salīdzina to ar mūsu "Positivus". Šogad jūlija sākumā "Našestvije" norisinājās jau 15. gadu un Tveras apgabalā Krievijā to apmeklēja apmēram tikpat daudz skatītāju, kā mūsu Dziesmusvētkus -  vairāk nekā 200 000.

Festivāls tika izmantots arī par parādes un aģitācijas vietu Krievijas armijai. Tai veltīta īpaša sadaļa pasākuma mājaslapā. Bet klātienē šogad izstādīts vēl nebijis skaits kara tehnikas. Arī tāda kā, piemēram, tanki "T-90", kas tiek izmantoti kaujas laukos Ukrainā. Te notika arī militārie paraugdemonstrējumi, kā ziņoja televīzijas ziņu kanāli – Krievijas kara lidmašīnas imitēja kaujas situāciju. Skanēja aicinājumi iestāties Krievijas armijas rindās. Tika dziedātas karalaika dziesmas.

Publika un arī mūziķi mudināti iekāpt, piemēram, tankā, lai iejustos armijas ikdienā. Pret armijas klātbūtni jau krietni iepriekš protestēja leģendārā Krievijas grupa "Mašina vremeņi", kuri atteicās piedalīties. Biežais festivāla viesis Andrejs Makarevičs paziņoja, ka "nevēlas dziedāt uz tanku fona".

Turpretim Latvijas "Prāta  vētra" bija starp festivāla galvenajiem viesiem un dziedāja uz centrālās skatuves, koncertu sākot ar vārdiem "mēs nākam ar mieru un mīlestību". "Prāta vētras" uzstāšanās laikā publikā varēja redzēt plīvojam arī karogu, kas simbolizē Krimas iekļaušanu Krievijas sastāvā.

Intervijā Krievijas žurnālistiem "Prāta vētras" puiši stāsta, ka ideāli piepildījies nosaukums – "7 soļi svaiga gaisa un ka sajūta te esot kā uz viena viļņa". "Mums pēc trim nedēļām būs Latvijas tūre un tas bija tāds ļoti labs...es negribu teikt – ģenerālmēģinājums. Koncerts, koncerts! Bet tūrei...lai nospēlētu jaunas dziesmas, paskatītos, kā cilvēki reaģē," sacīja Kaupers.

Aģentūras LETA atreferējumā lasāms, ka vēl maija beigās "Prāta vētra" skaidroja, ka pamatojums koncertēšanai Krievijā esot atrasts Bībelē. Tur "nevienā brīdī nav minēts, ka tev kādam būtu jāpagriež mugura," -  tā citēts Renārs Kaupers. Taču - vai svētki kopā ar Krievijas armiju arī iekļaujas šajā koncepcijā? "Prāta vētras" skaidrojums par to būtu nepieciešams – tā uzskata vairāki mūsu aptaujātie grupas cienītāji.

Aktieris Ziedonis Ločmelis nesen, protestējot pret Krievijas agresiju Ukrainā, atteicās turpināt filmēšanos jau iesāktā Krievijas sponsorētā filmā. Par "Prāta vētras" izvēli esot skumji.

"Protams, ka negatīvi es to vērtēju. Bet tas ir mans personīgais viedoklis un es neesmu ne soģis, ne Dievs, ne tiesnesis, lai kādu sodītu tagad un teiktu – tu brauc vai nebrauc, tas ir katra paša ziņā, katra paša izvēle... Vienīgais – mana attieksme pret šo grupu būs mainījusies, protams, līdz ar to. Viņi manā skatījumā bija drusciņ tādi kā patriotiskāki. Jo tiešām...viņi kā mūziķi ir ļoti labi," atzīst Ločmelis.

Grūti esot izprast "Prāta vētras" motīvus, ja nu vienīgi tie ir finansiāli apsvērumi. To dēļ "Prāta vētra" koncerttūrē nebrauc uz Latgali, kur nav daudz skatītāju, bet uz Krieviju ir devusies.

"Tas tikai lieku reizi liek aizdomāties par to, cik mums, latviešiem, tas nacionālais ir zemu, es teiktu, pašlepnums. Varbūt, ka tā ir naudas pelnīšana, man grūti spriest. Bet šā brīža situācijā... Protams, ka visiem gribas nopelnīt, visiem gribas būt slaveniem," saka Ločmelis.

Aktieris atzīst, ka Krievijā ir diezgan solīdi honorāri un viņa zaudējumi, atsakoties filmēties Krievijas sponsorētā kinolentē ir ap 7000-8000 eiro.

"Droši vien, ka viņi koncertā vairāk nopelna. Bet nu... es nesaku, ka man nevajag naudu. Man  to vajag, jo ir visādas lietas, kas ir ikdienišķas, kur ir jāmaksā rēķini un tāpat ir jālej kaut kas bākā un jāēd ir, bet var atrast tam risinājumu. Šeit, Latvijā, ir kaut kādi citi darbiņi, ko var godīgā ceļā darīt un nopelnīt, un nebraukt un tādā veidā neatbalstīt un, vēl jo vairāk, tādu pasākumu, kurā piedalās krievu armija," spriež aktieris.

Turpretim viens no pasākuma apmeklētājiem raidījumā "Panorāma" sacīja – lai arī Krievijas armija tur bijusi kā partneris vai atbalstītājs, tas nav iemesls, kādēļ "Prāta vētrai" tur nevajadzētu braukt.

"Es tikai varu pateikt, ka attiecībā uz "Prāta vētru", par ko tiek lauzti šķēpi Latvijā - viņu lēmums tur piedalīties manā vērtējumā bija absolūti pareizs, absolūti apsveicams. Un to es varu teikt ar pilnu atbildību. Jo tikai, kad tu pats esi klāt - tā sajūsma un tās emocijas un tie laba vēlējumi, ko es dzirdēju, klāt tur esot, - tas nav aizmirstams. "Prāta vētra" darīja pilnīgi pareizi, ka brauca. Un arī turpmāk viņiem tur ir jābūt, jo viņus tur mīl, ciena un gaida!" tā  festivāla "Našestvije" apmeklētājs Uldis Siliņš.

Pašas "Prāta vētras" viedokli "Panorāma" gaidīja trīs dienas un pirms dažām stundām saņemta rakstiska atbilde – "Mēs savu mūziku spēlējam cilvēkiem, nevis karogiem un uzskatām, ka kultūrai, tāpat kā sportam, ir jāstāv pāri politikai, jo tā ir tiešā saikne ar cilvēkiem sirds valodā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt