Policija atklāj vērienīgo cilvēktirdzniecības lietu; upuru izvēle bijusi īpaši ciniska

Šomēnes policija pabeigusi izmeklēšanu pagājušajā gadā uzsāktajā cilvēktirdzniecības lietā, kurā par cietušajām atzītas septiņas sievietes, bet aizdomās turēti desmit cilvēki, tostarp divi Pakistānas pilsoņi, informēja policija. 

Izmeklēšanas laikā Valsts policijas (VP) Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) izmeklētāji konstatējuši, ka starptautiskais noziedzīgais grupējums pretlikumīgās darbības turpināja teju četru gadu garumā – no 2010. gada augusta līdz 2014. gada janvārim.

Policijas iegūto pierādījumu kopums liecina, ka šajā laika posmā kopā septiņas jaunas sievietes iesaistītas cilvēku tirdzniecībā – viņas nosūtītas uz citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, kur izprecinātas dažādu trešo valstu pilsoņiem, bet vēlāk pakļautas verdzībai.

Lietas materiāli liecina, ka noziedzīgā grupējuma dalībnieki upurus izvēlējušies ļoti ciniskā veidā – pārsvarā tās bijušas sievietes ar garīgās veselības traucējumiem. Sievietēm pirms izbraukšanas no valsts tika solīts labi apmaksāts darbs, tādā veidā viņas tika maldinātas par patiesajiem brauciena iemesliem un gaidāmajiem dzīves apstākļiem.

Dažu nedēļu laikā sieviešu dzīve pārvērtās murgā – viņām tika atņemti dokumenti, tika liegta iespēja izmantot sakaru līdzekļus, pamest dzīvokli un viņas tika pakļautas verdzībai. Policija ir guvusi apstiprinājumu, ka dažas no cietušajām tika pakļautas arī seksuālai verdzībai.

Izmeklēšanas laikā arī konstatēts, ka divi organizētās grupas dalībnieki tiek turēti aizdomās ne tikai cilvēktirdzniecībā un fiktīvu laulību organizēšanā ar nolūku nodrošināt uzturēšanās atļauju Eiropas Savienībā, bet arī nelikumīgās darbībās ar maksājumu līdzekļiem. Konstatēts, ka divi aizdomās turētie ilgstoši izmantojuši cietušās maksājumu kartes, lai regulāri iztukšotu viņas bankas kontu, kurā cietušajai tika ieskaitīti sociālie pabalsti, kamēr pati cietusī atradās verdzībā.

Ilgstošas un mērķtiecīgas izmeklēšanas laikā policija sadarbībā ar Valsts robežsardzes un ārvalstu tiesībsargājošo institūciju struktūrvienībām par aizdomās turētajiem atzinuši desmit personas – divas 23 un 32 gadus vecas sievietes (Latvijas valstspiederīgās), sešus vīriešus vecumā no 23 līdz 40 gadiem (Latvijas valstspiederīgie) un divus Pakistānas pilsoņus, kuri dzimuši 1980. un 1982. gadā.

1982. gadā dzimušais Pakistānas pilsonis, kurš organizēja cilvēku tirdzniecību, ieceļojis un ieguva Latvijas uzturēšanās atļauju uz viltotu dokumentu pamata, savu identitāti mēģinājis slēpt.   Izmeklēšanā vēlāk noskaidrots, ka to viņš, iespējams, darījis, lai izvairītos no kriminālatbildības par izdarītiem noziegumiem citā Eiropas valstī.

Visiem aizdomās turētajiem tiek inkriminēta cilvēku tirdzniecība organizētā grupā, par ko likumā paredzēts līdz pat 15 gadus ilgs cietumsods, bet diviem vīriešiem tiek inkriminēta arī sveša maksājuma līdzekļa pretlikumīga izmantošana un ļaunprātīga personas nodrošināšana ar iespēju likumīgi iegūt tiesības uzturēties Eiropas Savienības dalībvalstī, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā.

Šobrīd Valsts policijas ONAP darbinieki pirmstiesas izmeklēšanu ir pabeiguši, un šā gada 13.februārī lieta nosūtīta prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt