Dienas ziņas

Vidzemē nav HIV profilakses punktu; notiek izbraukuma testēšana

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Peldsezona tuvojas; no ūdens jau izcelti 26 līķi

Pirms peldsezonas atklāšanas aicina atjaunot zināšanas par drošību uz ūdens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Peldsezona tiks atklāta svētdien, taču šogad no Latvijas ūdenstilpēm jau izcelti 26 bojāgājušie. Tāpēc biedrība “Peldēt droši” aicina pirms sezonas atkāšanas katram atjaunot zināšanas par drošību uz ūdens. 

Uz 1000  iedzīvotājiem Latvijā ik gadu noslīkst visvairāk cilvēku, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. Peldēšana nenoliedzami ir veselīga aktivitāte, bet, to darot pārgalvīgi, rezultāts var būt letāls.

Biedrības “Peldēt droši” eksperts Artūrs Breidaks piebilda: “Regulāra peldēšanās uzlabo garastāvokli un samazina stresu, trauksmi un depresiju.” Tomēr nekam no tā nav nozīmes, ja peldēt vēlas doties alkohola reibumā. Tas ir viens no biežākajiem noslīkšanas iemesliem. Arī peldes aukstā ūdenī ir  biežs iemesls. Ķermenim strauja temperatūras maiņa rada šoku un muskuļu krampjus.

Jāatceras arī par it kā jaukām lietām, kas var radīt viltus drošības sajūtu. “Tos piepūšamos atstājam krastā. Tur pludmalē viņi ļoti smuki izskatās, var ērti uz viņiem pagulēt, bet ūdenī viņus nenesam,” ieteica Breidaks.

Bet pārgalvība ir iemesls, kāpēc slīkoņu vidū ir vairāk vīriešu nekā sieviešu, norādīja biedrībā “Peldēt droši”. 

Satiksmes eksperts un labs peldētājs Pauls Timrots vērtēja, ka arī starp drošību uz ūdens un ceļa ir paralēles: “Viena lieta, kas palikusi baigi vecmodīgā – bezbēdība. Bezbēdīgi bez ķiverēm, bezbēdīgi peldēt, kur pagadās. Tas ir riskanti. Mēs esam Eiropas pēdējie pagāni. Kurinām uguni, kur pagadās, lasām sēnes un peldamies, kur pagadās. Nu, tad vismaz to, kā varētu samazināt – peldamies kopā. Un man no bērnības [prātā] baigais – ja tu svešā vietā grasies peldēties un tur tāda vilinoša laipiņa, un šiki sausam ielēkt uz galvas –, es vienmēr iztēlojos, ka iepriekšējā ballītē bija tikpat jautri čaļi un varbūt viņi tur, laipas galā, iemeta veco dzelzs gultunu ākstoties.”

Tikai 30% iedzīvotāju savas peldēšanas prasmes vērtē kā labas un tikai 6% kā teicamas, liecina SKDS 2018. gada aptauja.

Tāpēc biedrība “Peldēt droši” aicina savas spējas vispirms pārbaudīt kontrolētā vidē – baseinā – un nopeldēto distanci dalīt vismaz uz pusi. 

Komiķis Jānis Skutelis stāstīja, ka reiz pārpeldējis Daugavu, bet otrreiz to vairs nav mēģinājis, viņš atzina, ka tā bijusi muļķība: “Man bija sacensības ar draudzeni, kura ir trenējusies peldēt, ne profesionāli, bet skolā bijis baseins. (..) Bet tad, kad viņa mani var nopeldēt, tā ir nepatīkama sajūta. Es zinu, ka esmu spēcīgāks, bet tur ir tehnika, cik pareizi tu to dari. Es arī nogurstu 10 reizes ātrāk.”

Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs kādreiz piedzīvojis slīkšanu, norādīja biedrībā. Viņi aicina vecākus nenovērst savu uzmanību no bērniem atpūtā pie ūdens un arī pašiem būt īpaši piesardzīgiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti