Pirmo reizi desmit gados Latvijas jaunieši uzvar matemātikas olimpiādē

Latvijas vidusskolēni izcīnījuši 1. vietu starptautiskā matemātikas olimpiādē. Pieci latviešu jaunieši pārspējuši komandas no Dānijas, Igaunijas, Islandes, Krievijas, Norvēģijas un citām valstīm. Paši skolēni stāsta, ka bez zināšanām būtisks bijis arī domāšanas ātrums. Profesori, kas komandu sagatavoja, pirmo vietu sacensībās sauc par lielu sasniegumu, kas iepriekš Latvijai šajās matemātikas sacensībās izdevies tikai pirms vairāk kā 10 gadiem.

Starptautiskajās matemātikas sacensībās ''Baltijas ceļš 2013'' Latvijas komanda ieguvusi pirmo vietu un ceļojošo kausu. Sacensībās aizvadītajās brīvdienās Rīgā piedalījās skolēnu komandas no 11 valstīm. Konkurence bijusi sīva, bet vietējie jaunieši uzvaru izcīnīja, par vienu punktu apsteidzot Krievijas un Polijas komandas.

Pieci jaunie matemātiķi, savā starpā konsultējoties, vairāk nekā četras stundas risināja un iesniedza atrisinājumus 20 uzdevumiem. Pārsla Sietiņa matemātikas olimpiādēs piedalījusies jau no pirmajām klasēm un priekšmetu uzskata par interesantu un radošu. „Es pārsvarā rēķināju ģeometriju, tāpēc man atmiņā palicis uzdevums par tetraedru. Tas bija interesanti tāpēc, ka es nevienu uzdevumu savā mūžā nebiju rēķinājusi stereometrijā, parasti viss ir planometrijā. Tāpēc bija vērtīgi domāt tieši telpiski un, tā kā esmu nolēmusi kļūt par arhitekti, varēju patrenēt šo domāšanu," stāsta dalībniece.

Pārsla norāda, ka vissvarīgākais ir matemātikas paši pirmsākumi jeb pamati, kuri patiešām katram skolā būtu jāsaprot, tad priekšmets arī iepatīkoties. „Bieži vien, ja tu nesaproti to tēmu, tu izdomā, ka tev to nevajag, ka tas ir stulbi un garlaicīgi. Tāpēc domāju, ka ir svarīgi, lai skolēni matemātiku saprot. Jau pašā sākumskolā jāsāk strādāt ar to, piemēram, par zemāko pieļaujamo atzīmi nosakot sešas balles, protams, tas ir atkarīgs arī no kontroldarbu līmeņa. Tomēr, lai cilvēki saprot, ko viņi dara, nevis izmanto plikas formulas bez izpratnes," saka Pārsla.

Komandu sagatavoja Latvijas Universitātes pasniedzēji un to vadīja profesors Andris Ambainis ar vietnieku Juri Škuškovniku. Iepriekš Latvijas komanda pirmo vietu šajā olimpiādē saņēmusi 1998. gadā. Kā stāsta Ambainis, tiem, kas Latvijā jauniešus sagatavo šādām sacensībām, pārsvarā tas ir sirds darbs. „Rezultāts ir lielā mērā viņu labās sadarbības un saderības dēļ. Es domāju tas ir liels sasniegums, jo mēs konkurējām ar valstīm, kuras ir daudz lielākas par mums. Vienmēr ir kāds skaits jauniešu, kurus eksaktās zinātnes aizrauj un droši vien varētu gribēt, lai tas būtu lielāks, un pie tā vajadzētu strādāt," skaidro profesors.

Nav vajadzīgs nekas revolucionārs, nepieciešams vienkārši skolotājs, kas tiešām grib pasniegt matemātiku un spēj ar kādām sīkām lietām auditoriju atdzīvināt," saka Ambainis.

Profesors vēl atklāj, ka matemātiku ir svarīgi zināt, jo tas sakārto prātu un loģisko domāšanu, kas dzīvē noder ikvienam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt