Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Uģi Magoni atbrīvos pret 400 000 eiro

Panorāma

Par Muitas pārvaldes priekšnieka Kravaļa atstādināšanu

Liepājas pedofilu lietu atkārtoti tiesās pirmajā instancē

Pilnībā atceļ iepriekšējo spriedumu Liepājas pedofilu lietā; tiesa to skatīs atkārtoti

Kurzemes apgabaltiesas apelācijas instance tā sauktajā Liepājas pedofilu lietā ir lēmusi, ka iepriekšējās instances spriedums tiek pilnībā atcelts un lieta tiek nosūtīta atpakaļ izskatīšanai uz Liepājas tiesu, kurai tā būs jāizskata citā tiesnešu sastāvā. Tieši šādu notikumu pavērsienu vēlējās apsūdzētie, bet cietušās meitenītes aizstāvji ir pārliecināti – vīriešu vainu pierādīt izdosies.  

Par tiesas lēmuma iemesliem lielāka skaidrība būs 22.oktobrī, kad būs pieejams pilns tiesas nolēmuma teksts.

Lēmums par atkārtotu lietas skatīšanu Liepājas tiesā pieņemts, jo abi apsūdzētie mainījuši savu viedokli, noliedzot savu vainu. Tāpat pirmajā instancē netika veikta lietas pierādījumu pārbaude un Liepājas tiesa pirmajā reizē izdarījusi procesuālus pārkāpumus.

Tā saucamā Liepājas pedofilu lietas izskatīšana Kurzemes apgabaltiesā ilga četras stundas, ceturtdien procesa dalībniekiem tiesā bija jāuzturas vien dažas minūtes. Sēdes sākumā medijus informēja, ka ne apsūdzētie, ne tiesneses neļauj filmēt savas sejas. 

Jevgēnijs un Oļegs Smiračenski apsūdzēti mazas meitenes ilgstošā seksuālā aizskaršanā. Daudzuprāt maigo sodu – piespiedu darbu – bija apstrīdējuši gan meitenītes aizstāvji, gan Kurzemes apgabala virsprokurors,  prasot piespriest reālus cietumsodus. Tikmēr viens no apsūdzētajiem tiesai lūdza atgriezt lietu pirmajā instancē un tiesāt no jauna citā tiesnešu sastāvā. Būtībā  tiesa apmierinājusi apsūdzētā prasību.

"Uz šo brīdi tā situācija ir tāda, ka lietu sūtīs atkārtotai skatīšanai pirmajā instancē, kurā, visticamāk, lieta tiks skatīta ar pierādījumu pārbaudi, jo apsūdzētie savu viedokli ir mainījuši. Ja viņi pirmā instancē pirmo reizi savu vainu atzina, tad vakardienas tiesas sēdē viņi jau savu procesuālo viedokli bija mainījuši. Vainu neatzina, līdz ar to ir jāveic pierādījumu pārbaude pilnā apjomā," norādīja Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors Andris Mikuļskis.

Prokurors: Liepājas pedofilu lietā, visticamāk, veiks pierādījumu pārbaudi pilnā apjomā

Viņš uzsvēra, ka tiesas lēmums nenozīmē, ka apsūdzības puse, kas prasīja reālu brīvības atņemšanu, ir zaudējusi, jo aizvien pastāv iespēja uzvarēt pirmajā instancē. Turklāt tad pietiekamā apmērā būšot pārbaudīti pierādījumi, dodot pamatu notiesājošam spriedumam.

“Līdz ar to apelācijas protests par soda mīkstumu faktiski nav apmierināts. Bet es neuzskatu, ka šajā gadījumā apsūdzība būtu zaudējusi šajā procesā, jo šeit vēl nekas nav izlemts, lietu skatīs no jauna, visticamāk, ka ar pierādījumu pārbaudi. [..] No apsūdzības viedokļa pierādījumi ir pilnīgi pietiekami, lai taisītu notiesājošu spriedumu arī tādā gadījumā, ja notiks pierādījumu pārbaude. Nekādas būtiskas problēmas es nesaskatu,” norādīja prokurors.

Ja ceturtdienas nolēmums 10 dienu laikā netiks apstrīdēts, lieta atgriezīsies Liepājas tiesā un tās izskatīšana sāksies no jauna.  

Iepriekš tiesa pierādījumus nepārbaudīja, jo apsūdzētie vainu bija atzinuši. Tagad viņi nostāju mainījuši un vainu noliedz. Viņus aizstāv arī apsūdzēto sieva un māte, kas vienlaikus ir arī cietušās meitenes vecmāmiņa.

“Nav vainīgi! Neviens viņu pat neaizskāra!” viņa sacīja.

Tagad tā saucamā Liepājas pedofilu lieta no Kurzemes apgabaltiesas ceļo atpakaļ uz Liepājas tiesu otrreizējai caurskatīšanai citā tiesnešu sastāvā.

Nilss Jansons, kurš vasarā sarīkoja plašu sabiedrības protesta akciju pret maigajiem sodiem iespējamajiem pedofiliem,  domā, ka “ir panākts tas, kas bija vajadzīgs”.

“Ja vēlreiz lietu izskatīs un ņems vērā visus pierādījumus, tad vajadzētu būt tā, ka tiesās pareizi un vainīgie saņems pareizu sodu, nevis tādu, kā bija pielemts sākumā,” sacīja Jansons.

Šis gadījums zem lupas palika arī Liepājas bāriņtiesu. Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija sāka pārbaudi un atklāja būtiskus pārkāpumus.

“Bāriņtiesa nepietiekami novērtēja atkarīgo vielu lietošanas risku meitenes ģimenē un nepietiekami reaģēja uz to informāciju, ko aizbildnības gaitā saņēma no dažādiem speciālistiem,” atzina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve Dace Āķe.

“Konkrētajā situācijā bāriņtiesa no 2010.gada līdz 2012.gadam, veicot dzīves apstākļu pārbaudi aizbildnes ģimenē, nebija veikusi pārrunas ar meiteni pašu,” piebilda Āķe,

Par konstatētajiem faktiem informēta policija un tos vērtē arī Liepājas pašvaldībā īpaši izveidota disciplinārlietas komisija.

Jau vēstīts, ka sabiedrības sašutumu izraisīja Liepājas tiesas lēmums, piespriežot piespiedu darbu diviem vīriešiem – tēvam un dēlam, kuri bija seksuāli izmantojuši piecgadīgu meiteni.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt