Panorāma

Finanšu ministre: algu pieaugumam var pietrūkt naudas

Panorāma

Aug Latvijas un Apvienotās Karalistes dubultpilsoņu skaits

Piemaksas pie pensijām no bērnu nodokļiem vērtē kā netaisnīgas

Piemaksas pie pensijām no bērnu nodokļiem vērtē kā netaisnīgas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Labklājības ministrija virza ieceri senioriem, kuru bērni ir aktīvi nodokļu maksātāji, palielināt pensijas viena procentpunkta apmērā no bērna sociālās nodokļa iemaksām. Drīzumā šo ieceri skatīs valdībā. Tomēr vairākas sociālās grupas šos labumus nevarēs baudīt.   

Labklājības ministrija, kas ir ieceres autore, uzskata, ka sistēma veicināšot nodokļu maksāšanu Latvijā un paaudžu solidaritāti.

Tomēr piemaksas nesaņems seniori, kuru bērni devušies uz ārzemēm un Latvijā nodokļus nemaksā vai ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji.

Tāpat neiegūs sirmgalvji, kuru bērni gājuši bojā vai invaliditātes dēļ nestrādā.

Aprēķini, cik daudz pensionāriem piemaksas ies secen, dokumentā, kas iesniegts valdībā, nav atrodami.

Nesen ideja pārrunāta Sociālo un darba lietu komisijas īpašā senioru sanāksmē Saeimā.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un Zemnieku savienība) atzina, ka nekādu lielu sajūsmu no senioriem nedzirdēja.

“Daudz ir tādu vecāku, kuri ir izaudzinājuši bērnus, kuriem ir nopietnas veselības problēmas un viņi savā mūžā nekad nevarēs strādāt,” uz problēmām norādīja Barča.

Piemēram, Ingas Šķesteres dēlam ir 31 gads. Bet viņš, tāpat kā daudzi citi, ir dienas centru klients, viņi visi ir pilngadīgi, taču veselības problēmu vai garīgu problēmu dēļ paši algotu darbu strādāt nevar.

Šādās ģimenēs bieži vien nestrādā arī viens vai abi vecāki. Ingai darbs nav pilnas slodzes, un pensija tāpat, bez šādiem bonusiem, būs mazāka nekā vecākiem, kuru bērni ir veseli.

“Protams, ka tā darba noslodze nekad nav varējusi būt tādā apjomā, kādā viņa varētu būt, ja man būtu bērns, kuram nav funkcionālu traucējumu. Šī nav ne vecāku vaina, ne šo bērnu vaina, līdz ar to, mūsuprāt, izstrādājot šādus ieteikumus, ir jāņem vērā arī kādas garantijas, kā tiks šiem vecākiem nodrošināts, ka viņi necietīs no šīs situācijas,” norādīja Šķestere.

Iegūs tie, kas paši devuši. Tā izmaiņu taisnīgumu pamato ministrs.

“Tā ir iespēja pateikties tiem vecākiem, kuru bērni pašreiz veido pensiju budžetu. Pensijas valstī netiek maksātas no valsts budžeta. Pensijas ir solidārs maksājums, tātad no tā bērna naudas, kurš maksā nodokli pensiju sociālā budžetā, tiek maksātas arī visas pārējās sociālās izmaksas,” skaidroja labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”).

Piektdien ministrija ziņojumu iesniedza Valsts kancelejā, un tas nozīmē, tuvākā laikā par piemaksām lems valdība.

KONTEKSTS: 

Labklājības ministrija (LM) iesniegusi valdībai informatīvo ziņojumu ar priekšlikumu ieviest jaunas piemaksas - pensijai piemaksāt 1% no strādājošo bērnu sociālās apdrošināšanas iemaksām.

Ministrija piedāvā piemaksāt pensionāriem vienu procentpunktu no bērna oficiālās algas. Piemaksas saņemtu tikai sociālā nodokļa maksātāju vecāki - pensionāri. Bērns var izvēlēties, kuram vecākam maksāt, var maksāt arī abiem.

Ja mēneša alga ir 500 eiro, viens vecāks saņemtu reizi gadā piemaksu – 60 eiro. Ja bērns izvēlēsies, ka piemaksas saņem abi vecāki, tad šo summu dalīs uz pusēm un katrs saņems 30 eiro informēja ministrijā.

Ja 1% no bērnu - iemaksu veicēju - algas tiktu novirzīts vecākiem-pensionāriem, pensiju speciālā budžeta ieņēmumi samazinātos par 24,6 miljoniem eiro gadā. Labklājības ministrijā iepriekš LSM skaidroja, ka par šī priekšlikuma ietekmi uz sociālo budžetu un iespējām to ieviest vēl diskutēs.

Ja ieceri atbalstīs, to plāno iekļaut 2019.gada budžeta paketē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti