Sadaļas Sadaļas

Labklājības ministrija rosina reizi gadā piemaksāt pensionāriem no bērnu maksātajiem nodokļiem

Labklājības ministrija (LM) iesniegusi valdībai informatīvo ziņojumu ar priekšlikumu ieviest jaunas piemaksas - pensijai piemaksāt 1% no strādājošo bērnu sociālās apdrošināšanas iemaksām.

ĪSUMĀ:

  • Ministrija piedāvā piemaksāt pensionāriem 1 procentpunktu no bērna oficiālās algas.
  • Ja mēneša alga ir 500 eiro, viens vecāks saņemtu reizi gadā piemaksu – 60 eiro.
  • Piemaksas saņemtu tikai sociālā nodokļa maksātāju vecāki - pensionāri.
  • Bērns var izvēlēties, kuram vecākam maksāt, var maksāt arī abiem.
  • Ministrijas priekšlikumu vēl vērtēs ministrijas, tad skatīs valdība.
  • Ja ieceri atbalstīs, to plāno iekļaut 2019.gada budžeta paketē.

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Liene Ramane skaidroja, ka šādi plānots veicināt sociālā nodokļa maksātāju skaita pieaugumu un iemaksu apjomu.

LM pārstāve Liene Ramane: Par piemaksām pensionāriem no bērnu oficiālās algasMārtiņš Kalaus

Piemaksa pie pensijas paredzēta vienreiz gadā, un pensionāru bērni varēs izvēlēties, vai piemaksu maksāt vienam, vai abiem vecākiem.

Ja LM ideja īstenosies, šādu atbalstu saviem vecākiem sniegs tikai tie nodokļu maksātāji, kuri tos maksā vispārējā režīmā ar likmi 35,09%. Turklāt, jo vairāk būs bērnu, kas maksā nodokļus Latvijā, jo lielāku pensijas piemaksu saņems vecāki. Piemēram, ja algas apmērs ir 500 eiro mēnesī, tad vecākiem novirzītais viens procentpunkts veidos gada piemaksu 60 eiro apmērā. Ja bērns izvēlēsies, ka piemaksas saņem abi vecāki, tad šo summu dalīs uz pusēm un katrs saņems 30 eiro informēja ministrijā.

Šādi priekšlikumi iekļauti informatīvajā ziņojumā „Par senioru dzīves kvalitātes uzlabošanu”, ko ceturtdien, 28. jūnijā, izskatīja un pieņēma zināšanai valsts sekretāru sanāksmē.

Par to tagad tiks gaidīti atzinumi no ministrijām, pēc tam jautājums tiks skatīts valdības sēdē. Ja Ministru kabinetā to atbalstīs, tad grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" tiks iekļauti 2019. gada budžeta likumprojektu paketē.

“Šāda sistēma gan veicinās nodokļu maksāšanu Latvijā, gan paaudžu solidaritāti. Mums ir būtiski vēlreiz parādīt, ka tie, kas godprātīgi vispārējā režīmā maksā nodokļus, ir ieguvēji, šoreiz tiešā veidā, sniedzot atbalstu saviem vecākiem - pensionāriem. Turklāt šādi netiks palielināts nodokļu slogs,” uzskata labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”).

LETA ziņo - ja 1% no bērnu-iemaksu veicēju algas tiktu novirzīts vecākiem-pensionāriem, pensiju speciālā budžeta ieņēmumi samazinātos par 24,6 miljoniem eiro gadā, pausts informatīvajā ziņojumā par senioru dzīves kvalitātes uzlabošanu.  Saskaņā ar LM aprēķiniem, ieviešot šādu risinājumu, vidējā vecuma pensijas piemaksa vidēji uz visiem vecuma pensijas saņēmējiem 2020. un 2021.gadā būtu 55,8 eiro gadā. Plānots, ka izmaiņas skartu 440 428 vecuma pensiju saņēmējus.

Iepriekš Reirs gan pauda bažas par sociālā budžeta stabilitāti. Pēdējos gados valsts sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi pieauguši straujāk nekā izdevumi, attiecīgi pieaudzis arī sociālā budžeta uzkrājums, tomēr Labklājības ministrijas vadība arvien biežāk uzsvēra, ka jau tuvāko gadu laikā situācija var mainīties, jo prognozes liecina, ka turpmākajos gados izdevumi augs straujāk nekā ieņēmumi.

Labklājības ministrijā iepriekš LSM skaidroja, ka par šī priekšlikuma ietekmi uz sociālo budžetu un iespējām to ieviest vēl diskutēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt