Piecu bērnu māte no Ukrainas neziņā par nākotni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Daļai Ukrainas bēgļu, kas Latvijā ieradušies kara sākumā, jau pavisam drīz beigsies 90 dienu periods, kurā viņi saņēma atbalstu, tajā skaitā apmaksātu dzīvesvietu viesnīcā. Bēgļu izmitināšana viesnīcā atzīta par pārāk dārgu. Viņus plānots pārvietot, piemēram, uz pielāgotām pašvaldību telpām, kā arī bēgļi aicināti īrēt dzīvokļus. Valdības vadītājs solījis, ka bez palīdzības neviens nepaliks. Tikmēr ne mazums Ukrainas iedzīvotāju, kas aizbēguši no kara, pašlaik ir lielā neziņā par tuvāko nākotni. 

Trīsgadīgā Evelīna, kas spiegdama skrien pa viesnīcas gaiteņiem, ir jaunākā no pieciem Poļinas bērniem. Viņa viesnīcā dzīvo no 5. marta. Vēlu vakarā, kad ģimene ieradās Rīgā, bēgļu centri jau bija slēgti.

"Mēs cerējām, ka nokļūsim kādā centrā, mums palīdzēs kaut kur iemitināties, bet nekas nedarbojās. Mēs nokļuvām nepatīkamā situācijā," ierašanos Latvijā atcerējās ukrainiete.

Šoferis, kurš Poļinu ar bērniem atveda, mēģinājis situāciju atrisināt.

"Pēc tam viņš vienkārši piezvanīja uz policiju. Viņi atbrauca, apskatīja mūsu dokumentus, kādam piezvanīja un iemitināja mūs viesnīcā. Pirmajā brīdī, kad nezināju, cik ilgi te atradīsimies, tā bija gan panika, gan šausmas. Bezmiega naktis. Protams, visu laiku domā par to, kā, kur [palikt]," stāstīja sieviete.

Viesnīcas vadītāji viņu nomierinājuši. Tomēr neziņa par nākotni brīžiem likusi bažām atgriezties. Jo jāparūpējas ne vien par sevi, bet arī par pieciem bērniem. Poļina vēlāk saņēmusi arī darba piedāvājumu – strādāt viesnīcas restorānā. Tagad viņa strādā. Četri no bērniem mācās latviešu skolā, jaunākā meita pa dienu ir bērnudārzā. Bērniem adaptācijas process bijis ļoti grūts. Tagad ar situāciju esot apraduši. Viesnīca ir bērnu pilna, atraduši arī jaunus draugus. Poļina stāstīja – drošākā situācijā ir tie bēgļi, kuri viesnīcā atraduši arī darbu. Viņi saņēmuši solījumu, ka drīkstēs te palikt arī pēc 90 dienu termiņa, kurā par bēgļu izmitināšanu viesnīcas saņem kompensāciju. Cik ilgi un kas tālāk, nav zināms. Taču atgriezties dzimtenē pirms kara beigām Poļina neplāno.

"Es domāju, ka ar bērniem tā nevar – ņemt un atgriezties, un pēc tam, ja kas, atgriezties atpakaļ. Kad būs patiešām stabila situācija, tad es skatīšos," stāstīja sieviete.

Bezgalīga viesošanās – tā Poļina nosauc situāciju, kādā ir pašlaik nokļuvuši miljoniem ukraiņu. "Visi grib atgriezties. Visi grib dzīvot savās mājās," viņa uzsvēra.

KONTEKSTS:

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas sācies 24. februārī, Ukrainu pametuši vairāk nekā 6 miljoni cilvēku.

Pēc oficiālajiem datiem Latvijā uzņemti vairāk nekā 26 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, galvenokārt sievietes un bērni. Latvijas valdībā gatavojas Latvijā uzņemt ap 40 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, ieskaitot līdz šim uzņemtos. Rezervēti kopumā 116,28 miljoni eiro dažādiem atbalsta pasākumiem, tostarp kompensācijām tiem, kas dos pajumti bēgļiem.

23. maijā pirmajiem Ukrainas kara bēgļiem būs apritējušas 90 dienas Latvijā. Šajā laikā atbilstoši likumam no valsts budžeta viņiem apmaksāta ēdināšana un apmešanās iespējas. Lai uzturēšanās Latvijā turpmāk būtu iespējama arī tiem bēgļiem, kuriem nav pastāvīgu ienākumu, plānots noteikt vēl vienu 90 dienu periodu, kurā nodrošināt mazāku pakalpojumu klāstu. Paredzēts arī īres pabalsts līdz 400 eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti