Panorāma

Kur un kad sāksies plūdi?

Panorāma

Ierobežos agrāko simboliku

Pētniece: totalitāro režīmu simbolu lietošana ir amorāla

Pētniece: Totalitāro režīmu simbolu lietošana ir amorāla

Izpratne, ka nacistiskais režīms bija noziedzīgs, sabiedrībā ir daudz dziļāka nekā par to, ka vienlīdz noziedzīgs bija arī padomju režīms. Tāpēc par totalitāro režīmu simbolu aizliegšanas likumu visasākā pretreakcija gaidāma tieši no Krievijas un padomju režīma slavinātāju puses, prognozē vēsturniece Vita Zelče.

Mūsdienās politiskie un atpūtas pasākumi nereti mērķtiecīgi tiek sapludināti. Tāpēc nacistiskās un padomju simbolikas aizliegumi arī izklaides pasākumu apmeklētājiem ir racionāls solis, uzskata vēstures pētniece Vita Zelče. Latvijā ir daudz cilvēku un politiķu, kuri joprojām uzskata, ka cilvēkus drīkst mobilizēt un izklaidēt ar amorāliem līdzekļiem, konstatējusi pētniece. 

"Latvijā ir ārkārtīgi daudz cilvēku, kuriem joprojām sāp šo totalitāro režīmu nodarījumi. Un tāpēc tādā klajā veidā tomēr nemitīgi kaisīt sāli līdz galam nesadzijušās brūcēs ir amorāli," uzskata Zelče.

Šādu simbolu slavināšana vai neslavināšana savā būtībā ir kultūras līmeņa jautājums, uzsver pētniece.

"Aizliegumi ne vienmēr ir tas labākais veids, kā risināt problēmas. Tāpēc paralēli šiem lēmumiem un likumiem par aizliegumiem ir jāveic šis informatīvi izklaidējošais – izskaidrošanas darbs. Lai veidotos tīri dabiska sapratne, ka šo noziedzīgo režīmu simbolus izmantot ir amorāli un lai pašiem par to būtu kauns," norāda Zelče.

Tikmēr Latvijas - Krievijas pierobežā par kaimiņvalsts konsulāta naudu turpina restaurēt pieminekļus, kurus rotā padomju režīma atpazīstamākie simboli. Šis piemineklis atrodas Zilupes centrā, atjaunoti arī pieminekļi Zaļesjes, Pasienes un Lauderu pagastos. Totalitāro režīmu simbolu spodrināšana uz pieminekļiem no likuma viedokļa šobrīd ir atļauta, atzīst Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Gaidis Bērziņš.

"Šī likumprojekta kontekstā iespējams arī raisīsies diskusija par šāda veida, kā jūs teicāt - objektiem, un, piemēram, numurzīmēm vai kaut ko tamlīdzīgu. Es domāju, ka tas arī būtu komisijas ekspertu vidū jāizdiskutē, deputātu vidū un jādod savs redzējums," saka Bērziņš.

Lietuvā jau peicus gadus ir spēkā daudz striktāki padomju un nacistu simbolu aizliegumi. Kā noskaidroja Latvijas Televīzija – naudas sodi pienākas ne tikai par šādu simbolu lietošanu publiskos pasākumos, bet – jebkur. Piemēram, naudas sods piespriests ar padomju simboliku rotātu suvenīru tirgotājam Viļņas centrā un ar sirpi un āmuru izdaiļota auto īpašniekam. Kāds autovadītājs šādu rotājumu dēļ neticis pāri Baltkrievijas – Lietuvas robežai.

Pašreiz liegums vērsties pret Latvijas valsti vai izmantot PSRS simboliku noteikts likumā "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem", kur noteiktie ierobežojumi esot strikti un skaidri. Taču šie ierobežojumi nav attiecināmi uz izklaides, svētku, piemiņas, sporta un atpūtas pasākumiem, tāpēc Saeimā steidzamības kārtā virzīti likuma grozījumi. Tādējādi 9. maijā pie Uzvaras pieminekļa publiskā pasākuma laikā nebūs iespējams lietot ar PSRS saistītu simboliku, karogus un ģerboņus, atskaņot himnas, sludināt klaju komunisma ideoloģiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti