Dienas ziņas

"TeT" darbību traucējis kiberuzbrukums satelītam

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Bauskas novadā neplāno mainīt Pionieru ielas nosaukumu

Bauskas novadā neplāno mainīt Pionieru ielas nosaukumu

Bauskā pēc vēsturnieka Kārļa Kangera norādēm ir divas ielas ar padomju laiku nosaukumiem – Pionieru iela un Strautnieku iela; vēl dažas ir novadā. Tomēr Bauskas apvienības pārvalde nosaukumus mainīt neplāno, jo savulaik no Valsts valodas centra saņēmusi atzinumu, ka tie nav saistāmi ar padomju laikiem. 

Oktobra iela, Komunāru iela, divas Pionieru ielas – tādi padomju laikus raksturojoši nosaukumi ir gan Bauskā, gan Bauskas novadā. Pašvaldībā uzskata, ka pilsētā jāmaina nekas nav, jo, piemēram, vārds "pionieri" vairs nesaistoties ar okupācijas laikiem.

"Atbilstoši Valsts valodas centra atzinumam norādīts, ka Pionieru iela nav uzskatāma kā padomju laika mantojuma rezultāts, bet pionieris latviešu valodā jau nozīmētu celmlauzis – cilvēks, kas kaut ko jaunu uzsāk, un šis vārds vispār ir radies no angļu valodas," skaidroja Bauskas apvienības pārvaldes vadītāja Līga Vasiļauska.

Tikmēr vēsturnieks Kārlis Kangeris, kurš kopā ar Publiskās atmiņas centra kolēģiem pētījis ielu nosaukumus, gan iebilda šādai nostājai:

"Satversmes preambula nosaka komunisma režīma nosodījumu.

Ja mēs nosodām padomju režīmu, tad mums būtu arī jāskatās, ka nepaliek kaut kādas tādas lietas, kā ielu nosaukumi un pieminekļi, kas atgādinātu par padomju varu un slavinātu to."

Centrs aicinājis Bausku nomainīt arī Strautnieku ielas nosaukumu, taču vietvara līdz šim nav reaģējusi.

"Bija Latvijas PSR Bauskas kara komisariāta darbvedis [Strautnieks] 1940. gadā. Viņš arī bija Tautas saeimas loceklis, kas pieņēma lēmumus par Latvijas inkorporāciju Padomju savienībā," sacīja Kangeris.

Tikmēr pašvaldībā skaidroja, ka viss esot atkarīgs no interpretācijas, un ielas nosaukums mainīts netiks.

"Ja tas būtu ielas nosaukums, kas veltīts šim cilvēkam, kas padomju laikā strādāja, kas ir Voldemārs Strautnieks, tad šī iela būtu dēvējama kā Voldemāra Strautnieka iela vai kā minimums Strautnieka iela, bet tā ir Strautnieku iela," skaidroja Vasiļauska.

Jāatzīst, ka ielu nosaukumu obligāta maiņa nav likumā noteikta – tas šobrīd vairāk ir izpratnes un goda jautājums. Aptaujāto Bauskas iedzīvotāju domas par Pionieru un Strautnieku ielas nosaukumu maiņu nav viennozīmīgas. 

Bauskas iedzīvotājs Jānis: "Tikai cilvēkam galvu sajauc, un tas ir viss. Tā kā Rīgā, kur bija tur viena iela, kur pa televizoru teica, ka taksists gandrīz nepareizi aizbrauc, un tas ir viss."

Bauskas iedzīvotāja Feņa: "Ir jāmaina, es tā domāju, ka ir jāmaina."

Publiskās atmiņas centrs visām pašvaldībām izsūtījis aicinājumu mainīt padomju laika ielu nosaukumus. No 140 ieteiktajiem vietvārdiem šobrīd nosaukumi nomainīti nedaudz vairāk nekā 20 ielām.

KONTEKSTS

Atbrīvošanās no padomju laika mantojuma visā Latvijā aktīvi atsākās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī. Likvidējot padomju mantojumu, visā Latvijā demontēti vairāki desmiti padomju armijai veltīti objekti un daudzviet pārdēvētas ielas, demontēti arī pieminekļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti