Rīta intervija

Juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš par tiesu varas likuma izmaiņām

Rīta intervija

Intervija ar EM valsts sekretāra vietnieku uzņēmējdarbības jautājumos Raimondu Aleksejenko

Dzimtes jautājumu pētniece par akciju #EsArī un seksuālo vardarbību sabiedrībā

Pētniece: Lai nepieļautu seksuālu vardarbību, sabiedrība nedrīkst klusēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai nepieļautu seksuālu vardarbību darba vietā un citur, sabiedrība par to nedrīkst klusēt, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Labrīt” sacīja dzimtas jautājumu pētniece Marita Zitmane.

Viņa piektdien, 3. novembrī, norādīja, ka klusēt nedrīkst nedz sievietes, nedz vīrieši. Nereti vīrieši pēdējo nedēļu diskusijas par seksuālo uzmākšanos esot uztvēruši kā personisku uzbrukumu sev. Vēl vairāk – gan vīrieši, gan sievietes seksuālu vardarbību vai uzmākšanos bieži vien vispār neuztver kā personisku aizskārumu.

Zitmane skaidroja, ka šāda attieksme izriet no sievietēm bērnībā mācītā, ka meitenēm ir jābūt kārtīgām. Taču uzmākšanās ir saistāma ar lielu kauna sajūtu un apziņu, ka viņas pašas vien ir vainīgas, ka ir devušas mājienu vīriešiem. Parasti sieviešu stratēģija ir aizmirst notikušo, taču klusēšana sekmē vardarbības un uzmākšanās prakses turpināšanos.

Zitmane neslēpa, ka bijusi patīkami pārsteigta par šādas diskusijas esamību Latvijā. Tas nozīmē, ka ir lauzts sabiedrībā pastāvošs tabu, jo sarunas par seksuālo uzmākšanos Latvijā ir bijis temats, par ko tiek runāts nelabprāt.

Diskusijas par seksuālo uzmākšanos un vardarbību aizsākās pēc tam, kad klajā nāca ziņa par ASV kinoproducenta Hārvija Vainstaina uzmākšanos un izvarošanas gadījumiem attiecībā pret daudzām aktrisēm un citām sievietēm. Kopš tā laika daudzas sievietes gan Latvijā, gan pasaulē ir atzinušās, ka cietušas no seksuālās vardarbības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti