Pētījums: Arhīvu dokumenti apgāž mītu par PSRS investīcijām Latvijā

PSRS okupācijas režīms no Latvijas un pārējām Baltijas valstīm ir saņēmis vairāk, nekā tajās ieguldījis. Šādi secinājumi izriet no vēsturnieka un Vidzemes Augstskolas rektora Gata Krūmiņa aprēķiniem, kas veikti, balstoties uz arhīvos atrastiem dokumentiem.

Latvija ar mainīgiem panākumiem līdz šim ir mēģinājusi aplēst padomju okupācijas režīma radītos zaudējumus valstij. Ieskanoties kaut vai tikai pieļāvumiem, ka padomju režīms Latvijai nudien būtu radījis zaudējumus, Krievijas skaidrojums parasti ir, ka esot bijis gluži otrādi – PSRS esot daudz ieguldījušas Latvijas un pārējo Baltijas valstu ekonomikā, tāpēc kompensācijas prasībām būtu jābūt pat pretējā virzienā.

Gatis Krūmiņš

  • 2007.gads – ar promocijas darbu “Agrārā reforma Latvijā 1988 - 1996” iegūts doktora grāds vēsturē (dr.hist.)
  • 2007. – 2009. gads – pētnieciskais darbs Latvijas Vēsturnieku komisijas un Latvijas Okupācijas zaudējumu aprēķināšanas komisiju projektos, tostarp veicot pētniecisko darbu vairākos Krievijas Federācijas arhīvos
  • 2010. – 2012.gads – Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes priekšsēdētājs
  • 2010. – 2016.gads -  Latvijas Zinātnes padomes loceklis
  • No 2013.gada – Vidzemes Augstskolas rektors
  • 2015. – 2016.gadā Latvijas Okupācijas zaudējumu komisijas projektos veikti pētījumi  par Latvijas un PSRS finanšu attiecībām okupācijas periodā, tostarp Latvijas, Lietuvas un Igaunijas arhīvos.
  • Vairāku desmitu zinātnisku un populārzinātnisku publikāciju autors
  • 2016. gadā publicētās grāmatas “Deviņu vīru spēks” sastādītājs un zinātniskais redaktors
  • Šobrīd topošās grāmatas “Latvijas ekonomikas vēsture” sastādītājs un zinātniskais redaktors
Daudzi no dokumentiem, kas varētu viest skaidrību šajā jautājumā, Krievijā joprojām ir noslepenoti. Taču Krūmiņam tepat Latvijā, Valsts arhīvā un Latvijas Bankas arhīvā, un pēcāk arī Igaunijā un Lietuvā ir izdevies atrast PSRS Valsts bankas filiāļu grāmatvedības dokumentus. Tieši šie

bankas dokumenti sniedz detalizētu priekšstatu par valsts budžeta ieņēmumiem un izdevumiem Baltijas valstīs.

“Baltijas valstu arhīvos identificētie dokumenti ļauj veikt aprēķinus par visiem ieņēmumiem un izdevumiem Baltijas valstīs padomju okupācijas periodā, tanī skaitā PSRS okupācijas režīma izdevumus militāriem un represīvo iestāžu finansēšanas mērķiem,” raksta G. Krūmiņš. Vēl jo svarīgāks šis atklājums ir tāpēc, ka arī šodienas Krievija, pēc vēsturnieka novērojumiem, šo pašu mītu cenšas uzturēt spēkā.

Pamatojoties uz bankas dokumentiem, Krūmiņš aprēķinājis, ka Latvijas teritorijā laikposmā no 1946. līdz 1990. gadam no PSRS budžeta tika iztērēti 24,684 miljardi rubļu, taču republikas teritorijā PSRS guvusi ienākumus 40,645 miljardu rubļu apmērā. (Veicot kalkulācijas, ņemta vērā arī 1961. gadā notikusī naudas reforma, pēc kuras desmit vecie rubļi tika pārvērsti par vienu jauno rubli.) Tas nozīmē, ka

Latvijā šajā laikposmā tika iztērēts par 15,961 miljardiem rubļu mazāk nekā šajā teritorijā tika iegūts.

Iepriekš PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisija bija aplēsusi, ka padomju investīcijas nebija lielas, taču Krūmiņa pētījums ļauj gūt precīzāku ieskatu finanšu plūsmās.

“Aprēķini apgāž PSRS laikā veidoto un joprojām uzturēto mītu par PSRS investīcijām Latvijā un Baltijas valstīs kopumā un pierāda gluži pretējo –

Latvija un arī Baltijas valstis kopumā bija PSRS ekonomikas donores,”

raksta Krūmiņš. “Baltijas valstis bija PSRS budžeta donori arī padomju propagandā tik bieži pieminētajos pēckara gados. Šajā laika posmā PSRS prioritātes nebija investīcijas ražošanā, bet gan nacionālās pretošanās kustības apspiešana un teritorijas militarizācija.” Arī dati par turpmākajiem gadu desmitiem rāda, ka no republikas teritorijā gūtajiem ienākumiem apmaksāti gan militārā un represīvā aparāta tēriņi, gan finansēti dažādi tautsaimniecības attīstīšanas projekti. Nemainīgs saglabājās princips, ka ievērojama daļa no Latvijā gūtajiem ieņēmumiem tika tērēti ārpus tās teritorijas.

Līdzīgu tendenci, ka gūtie ienākumi pārsniedz izdevumus, pētnieks konstatējis, iepazīstoties arī ar PSRS Valsts bankas dokumentiem Igaunijā un Lietuvā. Pilns pētījuma teksts ir aplūkojams šeit.

Par publikāciju

Šī Vidzemes augstskolas Mediju pratības iniciatīvas sagatavotā publikācija ir trešā piecu rakstu sērijā par PSRS finanšu politiku Latvijā un tās sekām. Nākamajās publikācijās tiks apskatīta PSRS lielo investīciju mīta veidošanās un tā izpausmes šodienas Krievijas politiķu retorikā; izklāstīti Latvijas PSR budžeta veidošanās principi; sniegts detalizētāks ieskats arhīvu dokumentos atrodamajā informācijā un visbeidzot skaidrots, kāda ir šo aprēķinu nozīme mūsdienās.

Šī Vidzemes Augstskolas Mediju pratības iniciatīvas sagatavotā publikācija ir pirmā piecu rakstu sērijā par PSRS finanšu politiku Latvijā un tās sekām. Nākamajās publikācijās tiks apskatīta PSRS lielo investīciju mīta veidošanās un tā izpausmes šodienas Krievijas politiķu retorikā; izklāstīti Latvijas PSR budžeta veidošanās principi; sniegts detalizētāks ieskats arhīvu dokumentos atrodamajā informācijā un visbeidzot skaidrots, kāda ir šo aprēķinu nozīme mūsdienās.
49 komentāri
REĀLI
jājā........viss bij un pārtika bez indēm.....beidziet reiz melot un meklēt slikto, kā Olga Maskavā ,,pārdzivo,, par gejiem, cilvēkiem bez nākotnes un bērniem. Kas būs pasaulē ja savairojas geji un lezbas .....bērni nedzimst, kas jums nodokļus un pensijas pelnīs?!
...
С нынешним уровнем коррупции за время нынешней независимости ущерб был нанесён не меньший. Можно и дальше качать популизм и плакаться.
Arthur
Jaunās mājas necēla tikai priekš iebraucējiem. Arodbiedrības piešķīra dzīvokļus pa brīvu arī vietējiem latviešiem, kam tas bija vajadzīgs. Tad jau paši arī esam okupanti? Tēvs pirms kādiem 45 gadiem vienai fabrikas strādnieku grupai piešķīra dzīvokļus. Pirms pāris gadiem Rīgas centrā uz ielas garām ejot viena tantiņa viņam metās ap kaklu un izsaucās "Janovič, kak ja rada, kak ja rada!" Sākumā nevarēja saprast, kas notiek un par ko ir runa, bet tad viņa viņam paskaidroja un pateicās par dzīvokli, kas viņai esot vēl šobaltdien. Viņš pasmaidīja un aizgāja prom...
Arthur
Ko tad vēl gaidījāt! PSRS pārvalde bija centralizēta, tas nozīmē, ka līdzekļi tiek sūtīti uz dažādām vietām, lai visi reģioni normāli un līdzīgi attīstītos. Toreiz Latvijas terotorijā sabūvēja fantastiski daudz rūpnīcu un cilvēkiem bija kur strādāt. Pat iebrauca no pārējām republikām. Taču kad PSRS sabruka, rūpniecība tika nolikvidēta un šodien cilvēki brauc prom no Latvijas darbu meklēt... Par to produkcijas izvešanu - tas arī ir pilnīgi normāli. Piemēram, Daugavpilī bija rūpnīca, kur ražoja pievadķēdes priekš visas Padomju Savienības! Tad jau skaidrs, ka jāved ārā!
Kvadrāts
Ir vēl kādam svarīgi, lai Gaiziņa virsotnē plīvotu sarkanbaltsarkanais karogs! Nav vēl visi par kampējiem pārvērtušies, alkatībā iegrimuši: " ... ir rūgti noraudzīties uz to, kā Jūrmalā tiek izpārdoti īpašumi. Īpašs sarūgtinājums ir uzzinot, ka māju un zemi, kas savulaik piederēja pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām Annai Justīnei Čakstei-Rollinsai un Katrīnai Čakstei-Vilsonei, iegādājusies Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva preses sekretāres Nataļjas Timakovas ģimene. " Sociālantropoloģe [D.Beitnere-LaGalla] : Izpārdot savu zemi ir netālredzīgi ( LA, 16.11.2015.)
100xKlucis
Nav nekādas nozīmes, ka šie uzņēmumi darbojas, dod darba vietas, maksā nodokļus, sekmē Latvijas izaugsmi - tātad kalpo Latvijas interesēm. PSRS un Putina dzimcilvēkiem ir sāpīgi, ka sabruka viņu totalitārā miskaste.
100xKlucis
Vai tad izpārdot uzņēmumus un zemi varēs glābt Latviju? Kampēji sagrāva PSRS, kampējiem nav žēl Latviju un padomju laikā radīto: "...– mēs esam spējuši notirgot nozīmīgākos pārtikas produktu un dzērienu ražošanas uzņēmums.Piemēram, „Rīgas piena kombināts” un „Valmieras piens” pieder krievu piena magnātam; „Latvijas balzams” - Nīderlandē reģistrētai firmai, kuras pamatā ir Krievijas kapitāls; „Laima” – norvēģiem; „Rīgas miesnieks” – somiem; „Tukuma piens”, „Dobeles dzirnavnieks” , „Cēsu alus” un “Dobeles dzirnavnieks” – igauņiem; „Cido grupa" - Dānijā reģistrētajam uzņēmumam „Royal Unibrews”; „Aldaris” - Zviedrijā reģistrētam uzņēmumam „Baltic Beverages Holding”, „Pūre” - Beļģijas uzņēmumam „Puratos”; „Rīgas dzirnavnieks” un „Putnu fabrika Ķekava” – lietuviešiem." Kas jauns, 09.09.2016.
LV
Latvijā tagad ir saceltas daudzas rūpnīcas, kurās, atšķirībā PSRS laiku grabažām, ražo pasaulē konkurētspējīgu produkciju Visas tās rūpnīcas ar visiem tiem strādājošajiem nespēja izglābt impotento padomju ekonomiku, tāpēc arī visa padomju sistēma sabruka
wiecha
Kautkā tie cipariņi pārāk mazi priekš četrdesmitčetriem gadiem, neticas nemaz
1000xKlucis
300 000 000 000 - kūmiņi jāsūta pie pazderēm un kangeriem, kuri gan prot rēķināt pēc īpašas metodikas: " PSRS radītie zaudējumi varētu pārsniegt 300 miljardus eiro" (lsm.lv)
Lapsa
Interesants raksts, tomēr secinājumu daļas apstiprinājumam trūkst analītiskais materiāls pašā rakstā . Militārie izdevumi 45-50 -jos gados ir skaidrojami ar pēckara periodu, bet kas notika 70-jos, 80-jos, 90-jos? Datu rakstā diemžēl nav. Tikai teikumi, kas nav pamatoti ar pētnieciskā darba rezultātiem.
Klucis
Būs vēl cipari, jo pašu sastrādātā šmuce 25 gados ir pārāk iespaidīga: " Latvijā zem nabadzības riska dzīvo 606 000 iedzīvotāju, svētdien vēstīja raidījums «LNT Ziņu Top 10». " Latvijā zem nabadzības riska sliekšņa - 606 000 cilvēku (Finacenet/LETA 2016. gada 23. oktobrī )
čiks
visas rūpnīcas utt pašas no sevis uzcēlās...kā gan patīk di..r s.t
VEF
Prihvatizācijas un denacionalizācijas veicējiem neizdosies noslēpt nodarīto! Vēl var nākties marodieriem pasvīst, jo liecības ir palikušas: "Es [Z.Mežavilks] personīgi redzēju, kā no spēles izslēdza ražošanas milzi VEF, kas jau bija sadarbojies ar somu NOKIA, kura prezidents Jorma Olilla nebija aicināts piedalīties privatizācija un modernizācijā. Es biju liecinieks, ka RAF konstruēto mikrobusu, kas vēl tagad braukātu pa pasaules ceļiem, un tā būvēšanai iegādāto tehnoloģiju izšeftēja, sagādājot direktoram Samodurovam Latvijas pasi, lai nesarežģītu «prihvatizācijas» augļu izmantošanu." Sērga, kas saēd valsti (Diena,18.12.2008)
Kvadrāts
VEF bija atpalikušas valsts atpalikušu tehnoloģiju flagmanis, kuru izzogot likvidēja kompartijas bosi. Valstī tiek attīstīta ražošana, bet bijušasis komunists to nevēlas redzēt, bet skumst par zaudēto PSRS laiku nomenklatūras privilēģijām. Viņš neredz arī to, ka caurmēra dzīves līmenis ir nesalīdzinoši augstāks, nekā nabadzīgajā PSRS.
Kvadrāts
Ar atmiņās par VEF: " Ilmārs [ Krūss] , kas ir bijis ražošanas apvienības “VEF” vadošais konstruktors, joprojām nesaprot, kāpēc tas bija jālikvidē. “”VEF” bija Baltijas valstu jaunākās tehnoloģijas, inovāciju, ekonomikas flagmanis! Tagad tur ir piecas bankas, lielveikals “Domina” un izpriecu klubs “Godvil” – tieši radiomontāžas ceha korpusā ar augsto torni un kādreiz tik cēli lepno un tumsā izgaismoto uzrakstu “VEF”. Nesaprotu, kāpēc mēs valstī necenšamies attīstīt ražošanu, bet tikai patērējam un grim­stam nabadzībā? Kāpēc ulmaņlaikos, vērtējot ekonomisko attīstību, mēs bijām Eiropas valstu pirmajā trijniekā, bet tagad esam priekšpēdējie?” viņš jautā un pats atbild: “Manuprāt, valstij trūkst stingras, tautsaimniecības attīstībā ieinteresētas vadības.” LA, 28.12.2012.
čiksam
Tās militārās rūpnīcas? Vai visas pārējās, kurās sovjetu bidlospēku ieveda un produkciju izveda no Latvijas?
:))
Ļoti labs pētījums. Varbūt VIA varētu veikt tādu pašu, visaptverošu pētījumu, par šodienas situāciju Latvijas valstī un finanšu attiecībām ar ES. Būtu jāņem arī vērā, preču plūsma no ES un importa/eksporta bilance un zaudējumi, kas rnodarīti Latvijas ekonomikai mērķtiecīgi sagraujot rūpniecību un attīstītu lauksaimniecību. Par vēsturi tā kā viss būtu saprotams, bet nav skaidrības par nākotni.
Kvadrāts
Zolitūdes Maxima tiesas procesā daudz ko noskaidros ! Drīzumā būs vēl daudz informācijas pārdomām:" «Maxima» darbinieki: pret mums izturas kā pret vergiem." TVNET/Nekā personīga, 2013. gada 5. maijā.
100xKlucis
Kad PSRS un Putina dzimtcilvēkam vairs nav argumentu, tad viņš izmanto no konteksta izrautus, ar tēmu nesaistītus un nedekvātus citātus. Tādus, kā iepriekš minētais.
100xKlucis
Viss "aug un attīstās" - to ikviens saredz: " Neredzēt Latvijas bojāeju var tikai aklais vai cilvēks, kas tevi uzskata par aklu un muļķi. Citas iespējas nav," saka režisors Viesturs Kairišs intervijā žurnālam „Ir" (10.09.2015.)
LPSR sagrautā rūpniecība
PSRS rūpniecību mērķtiecīgi sagrāva komunistu partija un tā sabruka kopā ar PSRS - tik ļoti efektīva un dzīvotspējīga tā bija :)))))))))) Neatkarīgās Latvijas rūpniecība un lauksaimniecība, tev par nelaimi, aug un attīstās :)))))))
pļutina vates klucim
Kad nav argumentu par PSRS nodarītajiem zaudējumiem, tad troļļi maina tēmu un sāk vāvuļot par ko citu. :))) Pļutina vates klucis: Latvijas iedzīvotāju skaits tikai ceturtdaļgadsimta laikā ir samazinājies par 700 tūkstošiem. Lielākā daļa no 700 000 ir tavi tautieši, ieskaitot Krievijas okupācijas karaspēku un visus atvaļinātos pussprāgušos sovjetu virsniekus! P.S. Jums, troļļiem, laikam patīk būt par izsmieklu, ciema muļķīšiem un klauniem. Tu vēlreiz nodemonstrēji totālu analfabētismu ekonomikas jomā - Latvijas ekonomika nebalstās uz Latvijas budžetu. Vispirms noskaidro, kas ir budžets un kas ir valsts tautsaimniecība vispār. Bez tam, Latvija katru gadu samazina budžeta deficītu.
10xKlucis
Noskaidros un paskaidros Valsts Kontrole - gan krūmiņiem, gan kūmiņiem! Neizdosies vairs slēpties ar pagātnē notikušo - nāksies atbildēt par saviem grēciņiem: "Apinis: e-veselības izstrādātāji notrallinājuši 14 miljonus, radījuši brāķi." (IRlv)
lūgums lsm.lv redakcijai
Lūdzu, izveidojiet pastāvīgu atsevišķu sadaļu lsm.lv vietnē par psrs kaitējuma novērtēšanu.
Aivars Piebalgs
Manam tēvam bija sava māja Rankā, mātei Zasā, kuru nācās pamest, lai izbēgtu no izsūtīšanas. Pēc 30.gadu vergošanas, tēvs saņēma blokmājas dzīvoklīti. Tad, kurš kuram, ir parādā?
nebūtu
bijusi okupācija, 70% Latvijas iedzīvotāju tagad dzīvotu daudz labākos mājokļos,nekā psrs kastīšu mēsli jaunās mājas būvēja okupantu iebraucējiem,kamēr latvieši mitinājās graustos
Kvadrāts
Ikvienam noder saprast to vēsturisko pētījumu periodu (1946-1990), kad nācās atjaunot izpostīto pēc 2.Pasaules kara. Gods un slava ulmaņlaika paaudzei - Latvijas zemes atjaunotājiem un tautas spēka attīstītājiem: "Manu [J.Rubuļa] un daudzu manu vienaudžu jaunību izpostīja karš.(..) Sākām vārda vistiešākajā nozīmē klajā laukā un tukšā vietā.(..)Tagadējā Druvas ciematā, kas savu nosaukumu aizguva no kopsaimniecības, viss – dzīvojamās ēkas, vidusskola, sporta nams, asfalta rūpnīca un ražotnes – tika uzcelts kopsaimniecības laikā. Celtniecības brigādē vien pastāvīgi strādāja ap trīssimt vīru." Mēs tikai nopietnāk strādājām. Saruna ar Jāni Rubuli (1927), kas bija Saldus rajona kopsaimniecības "Druva" priekšsēdētājs (Latvijas Avīze, 17.11.2011.)
Kvadrāts
Pilnīgi pareizi - pievienojos ierosinājumam. Būs daudz informācijas pārdomām par investīciju izmantošanu LPSR, ko varēs salīdzināt ar 4.maija repubļikas laikā celtajiem Dienvidu tiltiem, Zolitūdes Maxima, Citadeles bankas pārdošanām. "Gandrīz 70% Latvijas iedzīvotāju dzīvo padomju laikos celtos mājokļos" Lielākā daļa jeb 68% no Latvijas iedzīvotājiem jeb 1,4 miljoni personu, kuras dzīvo tradicionālajos mājokļos (dzīvoklī vai mājā), mitinās pusgadsimtu vecos mitekļos, kas uzcelti no 1946. līdz 1990.gadam un kuru īpatsvars ir 67% no visiem mājokļiem (674 614) Latvijas tirgū. Vien 3% iedzīvotāju dzīvo jaunos namos, kas uzcelti 2006.-2011. gadā, norāda Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA). LETA/Finacenet. 2015. gada 6. augustā
niks
riešanās ir bauru dabā, kā saimniekot un pārējo mācāties visu no igauņiem. Vispirms jau to ka gaismu nevar iegūt izejot ārā un sagūstot saules gaismu maisā, tad istabā palaižot to vaļā un brīnoties kapēc aizvien vēl tumšs.
pļutina vates klucim
Turklāt rakstā ir apskatīta TIKAI tā starpība, kas radās aprēķinot ieņēmumus un izdevumus. Ja jau mēs aprēķinām zaudējumus pēc tavas metodes, tad par 50 okupācijas gadiem būtu jāpieskaita PSRS dēļ zaudētie cilvēkresursi (iznīcinātie, emigrējušie) un zaudējumi, kas radās mežonīgās tehnoloģiskās, izglītības un zinātnes atpalicības dēļ un dramatiski samazinātās dzīvildzes dēļ. Te būtu simtiem miljardi. Šahs un mats, pļūtina vates ieliktnīti.
3xKlucis
Dzīvosim - redzēsim:".....jāskatās uz 2019., 2020. gadu, kad izbeigsies ES struktūrfondi, kad Latvijas valsts ekonomiskajai attīstībai un vispār pastāvēšanai par pamatu būs jāņem tikai valsts budžets – tas, ko reāli nopelna Latvijas valsts. Šis ir sava veida trauksmes zvans pie mūsu valdības kabineta durvīm, sakot, ka ir jāveic strukturālas reformas Latvijas budžeta plānošanā, jāsāk veidot tādi budžeta mehānismi un proporcijas, lai tās būtu orientētas uz pelnīšanu, nevis uz tērēšanu. Latvijas kopprodukts patlaban nesedz to budžeta daļu, ko mēs apēdam. Mēs dzīvojam uz parāda, un ik gadu tik pieaudzējam savu parādu. Tā ir situācija, ko saprātīga saimniecība nespētu atļauties…" Ekspresintervija ar Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidentu Ojāru Spārīti. Latvijas inovācijas manifesta parakstītāji aicina lēmējinstitūcijas reāli ņemt vērā zinātnieku viedokli (lu.lv)
pļutina vates klucim
2001. - 2011. gadu Latvijas summārais IKP 2010. gada salīdzināmajās cenās bija ~197 miljardi euro. Šajā laika posmā pakāpeniski no Latvijas emigrēja aptuveni 200 000 Latvijas iedzīvotāju. Pašlaik Latvijā dzīvo ap 2 miljoni. Sanāk, ka neemigrējušie 2 miljoni summāri saražo 197 miljardi, bet nieka 0,2 miljoni (10 reizes mazāks skaits par neemigrējušajiem) emigrējušo saražotu tikai divas reizes mazāk? Ignorēju, ka 0,2 miljoni neemigrēja uzreiz, bet pakāpeniski un, ka emigrējušo vidū vairums bija bezdarbnieki un zemi kvalificēti darbinieku - personas kas maz vai nemaz nepiedalās IKP radīšanā. Smieklos vārtījos pa grīdu.
3xKlucis
Sanāk kā sanāk, smejies vai raudi, taču fakts paliek fakts - Ginesa antirekordu grāmatas cienīgs:".... Latvijas iedzīvotāju skaits tikai ceturtdaļgadsimta laikā ir samazinājies par 700 tūkstošiem cilvēku. Tikai ceturtdaļgadsimta laikā. " LU profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, demogrāfs Pēteris Zvidriņš (NRA, 26.06.2014.)
ddd
a priekš kam tad okupēt? domājāt lai naudu tērētu, lai ieguldītu? ha! protams lai max izsūktu um savus iezemiešus iefīrētu un lai izsūkšanu pajldzinātu pa pāris gadsimtuem...izdevīgi, nenoliedzami.
2xKlucis
A, ko, svensovu bankas vai SVF naudu tā vienkārši uzdāvina - ar mecenātismu nodarbojās? Info pārdomām:"Latvijas centrālās valdības ārējais parāds 2014.gada beigās pieaudzis līdz 7,628 miljardiem eiro, bet iekšējais parāds - līdz 1,384 miljardiem eiro, liecina Valsts kases sagatavotais valsts parāda vadības biļetens." Delfi / BNS | 30. janvāris 2015.
pļutina vates klucim
Vispirms noskaidro, ko nozīmē donors, jo acīmredzami tev tas nav skaidrs :))) Latvija no ES dažādu fondu un subsīdiju veidā kopumā ir saņēmusi vairākus miljardus euro, kā arī gūst labumu no ES infrastruktūras, darba tirgus, drošības struktūrām, utt. Par PSRS viss skaidrs - Latvija bija PSRS nabagmājas donors un atrašanās PSRS sastāvā noplicināja Latviju un aizkavēja attīstību pa dažām desmitgadēm.
Aivars
Mūsu attīstības limenis bija skandinavu valstu līmenī tikai mēs ar savu atstāto mantojumu neesam mācējusi rīkoties un tagat mēs esam patērērētaj valsts un kam tas ir izdevīgi, biznesmenim.
Jānis Apse
Pēc tādas loģkas, kluča kungs, pie 15 miljrd. jāpierēķina visi tie simti tūkstoši latviešu, kas tika nogalinati un represēti PSRS okupācijas laikā, tad tā summa būs stipri lielāka par Hazana aprēķiniem
2xKlucis
Spīdolas balvas ekonomikā ieguvējs, LU profesors Mihails Hazans ļoti pārliecinoši pierādīja un turpina pierādīt ! Kas gan ir nieka 15 mld. rubuļu priekš PSRS, ja Latvija vien 10 gados [ 2001-2011] Eiropas Savienībai "uzdāvināja" 100 000 000 000 ! Sk. vairāk - Emigrējuši 200 000 cilvēku; zaudējumi Latvijai – 100 miljardi latu ( BNN, 10.11.2011.)
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti