Panorāma

Cik pedagogiem piemaksāja par darbu Covid-19 apstākļos?

Panorāma

Vašingtona bloķēta; mobilizēti drošības spēki

Ārkārtējos apstākļos mazāk noziegumu?

Pērn samazinājies noziedzības līmenis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Masku nelietošana, pašizolācijas neievērošana, neatļauta pulcēšanās, nelegālas ballītes un neaizpildītas “covidpass” anketas. Jau vairākas nedēļas policija Latvijā strādā pastiprinātā režīmā, kontrolējot epidemioloģiskās drošības pasākumus. Bet kas tikmēr notiek ar parastajiem noziegumiem? Vai policijai atliek laika reaģēt arī uz tiem?

Neskatoties uz to, ka pandēmijas laikā materiālais stāvoklis lielai daļai sabiedrības būtiski pasliktinājās, pēc Valsts policijas datiem kopējais noziedzības līmenis valstī 2020. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš pat nedaudz sarucis.

Par sevišķi smagiem noziedzīgiem nodarījumiem 2020. gadā uzsākti 1398 kriminālprocesu, kas par 46 mazāk nekā 2019. gadā. Šeit gan jāpaskaidro, ka viena kriminālprocesa ietvaros var būt vairākas noziedzīgā nodarījuma epizodes un ja skatāmies tādā griezumā, tad vērojams neliels pieaugums sadaļās par krāpšanos lielos apmēros un naudas atmazgāšanu.

  • Par smagiem noziegumiem pērn uzsākti 8237 kriminālprocesi, kas par 145 mazāk nekā 2019. gadā.
  • Par mazāk smagiem - 19625 kriminālprocesi jeb par 958 mazāk nekā aizpērn. 
  • Pērn fiksēti arī 2172 kriminālpārkāpumi, kas ir par 372 mazāk nekā aizpērn. 

Policija šo noziedzības samazināšanos skaidro ar slēgtām robežām, aizvērtām izklaides vietām un lielāko policijas klātbūtni ielās. Bet vienlaikus brīdina – tas, iespējams, ir tikai klusums pirms vētras. 

"Pēc kriminoloģijas pētījumiem – jo sliktāka ekonomiskā situācija, jo pēc tam vērojama tendence noziedzībai pieaugt. Jo mēs ātrāk tiksim ārā no šīs krīzes gan pandēmijas izpratnē, gan ekonomikas ziņā, jo ātrāk varēsim priecāties, ka noziedzība nepieaugs," norāda Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks. 

Zādzības no mājokļiem, laupīšanas un dzērāju kautiņi ielās mājsēdes laikā gājuši mazumā, toties jaunas bažas policistiem rada vardarbības ģimenē pieaugums. Ar to aizvadītajā gadā saskārusies Rīgas pašvaldības policija (RPP). 

"Ja mēs skatāmies kopumā gada griezumā, tad izbraukumu skaits uz ģimenes konfliktiem, kur piedalījās RPP darbinieki pieaudzis par 5%, bet īpatnēji tas, ka dažos mēnešos, piemēram šī gada decembrī izsaukumu skaits palielinājies gandrīz par 24%," stāsta RPP priekšnieks Juris Lūkass.

Gan Valsts policijas, gan Rīgas pašvaldības policijas vadība pārliecināta – neskatoties uz papildus pienākumiem, kas saistīti ar epidemioloģiskās drošības kontroli, policisti tiek galā arī ar ikdienas pienākumiem.  

"Vērtēju situāciju kā stabilu. Policija ir reaģēt spējīga, reaģē, izpilda savus uzdevumus. Ir veiksmes stāsti, ir protams arī savi neveiksmes stāsti, bet kopumā domāju, strādājam joprojām labi," spriež Ruks. 

"Es esmu pārliecināts, ka neskatoties uz to, ka šobrīd mums ir papildus pienākumi, kas uzliek lielu slogu, mēs savus pienākumus esam spējīgi veikt iepriekšējā kvalitātē un režīmā," uzsver Lūkass. 

Lielākās raizes gan Valsts, gan pašvaldības policijas vadībai rada bažas vīrusa izsistie “robi” personālsastāvā. Valsts policijā šobrīd ar Covid-19 slimo aptuveni 130 darbinieki un vēl 140 atrodas pašizolācijā kā kontaktpersonas. Rīgas pašvaldības policijā ar slimību cīnās astoņi darbinieki un 14 ir pašizolācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti