Panorāma

Dziesmotais vilciens no Madonas

Panorāma

Lietus izskalojis tiltu pār Baltezera kanālu

Represētajiem indeksēs visas pensijas

Pensijas līdz 200 latiem un visas represēto pensijas indeksēs jau šogad

Pēc spraigām debatēm Saeimas Sociālo lietu komisija šodien vienojās balsojumam uz plenārsēdi virzīt priekšlikumu, kas paredz šogad indeksēt pensijas līdz 200 latiem. Vēl komisija negaidīti atbalstīja priekšlikumu, kas paredz šogad indeksēt visas politiski represēto pensijas neatkarīgi no to lieluma.

Sēde par plānoto pensiju indeksāciju ceturtdien izvērsās karsta gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Spraigo debašu dēļ sēde ievilkās, tādēļ balsojumā nepiedalījās vairāki „Saskaņas centra” deputāti, kam tobrīd bija jābūt citā sēdē. Kad viņi atkal pievienojās kolēģiem Sociālo lietu komisijā, „saskaņietis” Andrejs Klementjevs lūdza atkārtotu balsojumu par indeksējamās pensijas apmēru un visu politiski represēto pensiju indeksāciju.

„Mums bija plānotas divas sēdes un paši izdomājām reglamentu mainīt. Un tas nav godīgi pret deputātiem, kas pildīja savus deputāta pienākumus,” iebilda Andrejs Klementjevs.

„Saskaņiešiem” izdevās pārliecināt kolēģus par atkārtotu balsojumu, un tas arī daļēji pamainīja sākotnējo rezultātu. Ja pirmajā balsojumā deputāti noraidīja politiski represēto vēlmi indeksēt visas viņu pensijas neatkarīgi no to apmēra, tad atkārtotajā iznākums bija pretējs. Par to gandarīts bija Latvijas Politiski represēto apvienības vadītājs Gunārs Resnais, kurš sēdes sākumā tautas kalpus aicināja nešķirot pensionārus.

„Mums ir grūti izskaidrot savai publikai, kā var šķirot pēc naudas – lielāka pensija, mazāka. Mēs esam pieraduši, ka šķiro pēc vecuma grupām, bet šeit uz pensijām…nu nē,” bilda Gunārs Resnais.

Savukārt Latvijas Pensionāru federācijas priekšlikums indeksēt līdz 250 latu lielas pensijas noraidīts arī atkārtotajā balsojumā. Līdz ar to izskatīšanai Saeimas plenārsēdē tiks virzīts Labklājības ministrijas ieteikums šogad indeksēt pensijas, kas nepārsniedz 200 latus.

„Man, protams, ir ļoti žēl,” vilšanos par deputātu noraidīto priekšlikumu indeksēt līdz 250 latu lielas pensijas neslēpa Andris Siliņš, Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs.

Visticamāk, šāds lēmums gaidāms arī Saeimas galīgajā lasījumā. Tikmēr vairāki pensionāri jau gatavojas Satversmes tiesā apstrīdēt iecerētās indeksācijas atbilstību Satversmei.

Saeima pensiju likuma grozījumus galīgajā lasījumā skatīs ārkārtas sēdē nākamotrdien. Vairāki opozīcijas deputāti un pensionāru federācija aicināja indeksēt pensijas vismaz līdz 250 latiem arī pārējiem pensionāriem.

Komisijas sēdē nekādi citi priekšlikumi atbalstīti netika un tas nozīmē, ka izņemot politiski represētos no 1. septembra indeksēs tikai tās pensijas, kas nepārsniedz 200 latu robežu. Galīgais lēmums jau nākamnedēļ būs jāpieņem Saeimai ārkārtas sēdē. Paredzēts, ka indeksācija attieksies arī uz invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem.

Ja atbalstu gūs Labklājības ministrijas virzītais variants, par ko iepriekš kompromiss tika panākts Senioru konsultatīvajā padomē, tad šogad tiks indeksētas pensijas līdz 200 latiem. Vecuma pensijas pieaugs vidēji par 5,58 latiem, bet invaliditātes pensijas – par 3,79 latiem. Šāda indeksācija šā gada budžetā papildus prasīs 10,2 miljonus latu, bet 2014.gadā – 30,1 miljonu latu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt