Pedagogu streiks nenotiek; valdība atbalstījusi kompromisa risinājumus

Šodien plānotais pedagogu streiks nenotiek. Darba nedēļas izskaņā nozares arodbiedrība paziņoja, ka trīspusējās sarunās rasts kompromiss skolotāju algu palielināšanā un darba slodzes sabalansēšanā.

Sestdien valdība ārkārtas sēdē atbalstīja nozares ministrijas piedāvāto – vairāk nekā 59 miljonu eiro apmērā nākamajā gadā un vairāk nekā 60 miljonu eiro apmērā turpmāk ik gadu aptvert visas izglītības jomas, izņemot augstāko izglītību. Tā mēģinot novērst pedagogu pārslodzi, maksājot par papildu darbiem.

Pedagogu streiks nenotiek; valdība atbalstījusi kompromisa risinājumus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Vispārējās izglītības, pamata un vidējās izglītības, kā arī speciālās izglītības iestādēs, no janvāra palielinās izmaksu par vienu skolēnu, tādējādi rodot papildu naudu pedagogu algu palielināšanai. Par pilnu slodzi – 36 stundu darba nedēļu – atalgojuma zemākā likme būs 1080 eiro mēnesī. Savukārt pirmsskolas pedagogiem no janvāra atalgojuma likme pieaugs līdz 1070 eiro mēnesī. Profesionālās ievirzes izglītības, kā arī interešu izglītības pedagogiem paredzēs par 11% palielināt finansējumu. Izmaiņas prasīs 60,2 miljonus eiro no valsts budžeta.

KONTEKSTS:

LIZDA iepriekš paziņoja par ieceri rīkot skolotāju streiku, paužot neapmierinātību ar nesabalansēto slodzi savās darbavietās un prasot iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu. Pēc vairākām sarunām pedagogu streika izlīgšanas komisija noslēdza darbu bez kompromisa, un arodbiedrība iesniedza oficiālu pieteikumu par beztermiņa streiku no 19. septembra. Tajā plānoja piedalīties ap 23 000 izglītības darbinieku. 

Taču nedēļu pirms streika sākuma valdība nāca klajā ar piedāvājumu no 1. janvāra skolotājiem pāriet uz 40 stundu darba nedēļu ar atalgojuma likmi 1200 eiro mēnesī. LIZDA pēc divām tikšanās reizēm ar valdības pārstāvjiem tomēr lēma, ka valdības kompromisu nepieņems un streiks notiks.

Tad Izglītības un zinātnes ministrija nāca klajā ar vēl vienu kompromisa variantu, lai apmierinātu streikot gatavo skolotāju prasības. Papildus jau iepriekš piedāvātajiem 56,5 miljoniem eiro no valsts budžeta skolotājiem piedāvās vēl 12 miljonus no pašvaldību budžeta līdzekļiem, kas aptveršot visas streika pieteikumā minētās pedagogu grupas un par ko kritiku pauda pašvaldību organizācijas. Tomēr arī pēc šī piedāvājuma LIZDA lēma neatteikties no plānotā streika, bet bija gatava sarunas vēl turpināt.

Visbeidzot kompromiss tika panākts tikai 16. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti