Panorāma

Izvarotāju meklē ne tikai policija

Panorāma

Obama paziņo par jaunām sankcijām pret Krieviju

12. maijā notiks skolotāju protesti

Pedagogi maijā rīkos protestu (pl.18.08)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pedagogu protesti maijā būs - tā trešdiena pēc tikšanās ar Izglītības ministrijas vadību nolēma Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome.

Protests notiks 12.maijā.

Šāds lēmums pieņemts par spīti izglītības ministres Inas Druvietes ("Vienotība") aicinājumam ar protestiem nogaidīt un ļaut ministrijai strādāt.

Druvietei trešdien nācās uzklausīt daudz pārmetumu par apstākļiem, ar kādiem  jāsadzīvo Latvijas skolotājiem. Biežāk minētas trīs problēmas - skolotāju algas kopumā ir neadekvāti zemas; esošais finansējums tiek sadalīts negodīgi – par vienādiem pienākumiem skolotāji saņem atšķirīgas algas; un vidēji 18 stundu nedēļā skolotāji strādā par baltu velti.

LIZDA Rēzeknes pārstāve Janīna Staudža sapulcē klāstīja, ka „pedagoga darba ikdiena rit nežēlīgā tempā un spriedzē”.

„Mēs, pedagogi, gribam, lai tomēr mums būtu adekvāti samaksāts par ieguldīto darbu,” sacīja Janīna Staudža.

Tikmēr ministre vēl vairījās ieskicēt, kāds varētu būt jaunais atalgojuma modelis, jo darba grupa tikko sākusi strādāt. Taču Druviete ir pārliecināta, ka tiks atrasts ātrs un labs risinājums.

„Diskusijās ar pedagogiem jau ir apspriesti iespējamie varianti. Pašreiz nevajadzētu aizsteigties notikumiem priekšā, dot viltus cerības vai arī gluži otrādi – radīt šaubas par skolotāju darba samaksas pieaugumu. Mums ir jānodrošina tāds modelis, kas garantēs pedagogu algu paaugstinājumu tuvākā nākotnē,” sacīja ministre.

Tikmēr skolotāji bažījas – jaunu modeli sola, bet papildu nauda algām nākamo gadu budžetos nav plānota. Arī tas ir viens no iemesliem, kādēļ nolemts protestus neatcelt.

Par protesta formu arodbiedrība vēl vienosies. "[Protesta forma] nebūs streiks, bet mēs acīmredzot atsauksimies uz ministrijas aicinājumu viņiem palīdzēt. Pedagogi paudīs savu neapmierinātību, un mēs varētu uzskatīt, ka tā ir palīdzība Izglītības ministrijai risināt šos jautājumus," sacīja LIZDA priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško.

LIZDA priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

Akcijas mērķis nebūšot vērsties pret ministriju vai pašu Druvieti, bet gan paust atbalstu ministrijas centieniem iegūt nozarei papildu finansējumu.  

"Mēs esam apmierināti, ka ministrijas vadība ieradās, pacietīgi mūs uzklausīja un centās arī atbildēt uz jautājumiem, bet šī saruna nedeva pārliecību, ka pedagogi 2015.gadā saņems vairāk, nekā tas ir ieplānots uz 1.septembri šajā gadā. Tādas pārliecības mums nav, jo mums ir rūgta pieredze ar jaunajām politikas iniciatīvām pērn, mēs arī zinām spēles noteikumus," sacīja  Mikiško..

Un nav ne vismazākās pārliecības šobrīd domāt, ka gaisma tuneļa galā parādās," atzina arodbiedrības vadītāja.

Pedagogiem daudz straukumu

Pedagogi no visas Latvijas bija pulcējusies Arodbiedrību nama zālē, kurā gaisotne bija emocionāla. Skolotāji atgādināja, kas viņus satrauc visvairāk.

„Nu jau gan būtu jāsaprot, ka katrs bērns Latvijā ir milzu vērtība un ir pelnījis saņemt vislabāko izglītību. Bet to var izdarīt tikai pedagogs, kurš arī ir izglītots, motivēts un apmierināts ar dzīvi,” uzsvēra LIZDA Bauskas rajona padomes priekšsēdētāja Māra Graudiņa.

„Pedagogs, kurš atnāk strādāt uz pirmsskolas izglītības iestādi, saņem 384,18 eiro uz papīra. Mēs esam kā Pelnrušķīte šajā lielajā, skaistajā pilī, kurā mēs tikai strādājam. Tāda ir sajūta,” sacīja Rīgas 110.pirmsskolas izglītības iestādes pārstāve Svetlana Kepša.

„Valsts, kas nerūpējas par savu augstāko izglītību un zinātni, ir aizmirsusi domāt par sevi kā par valsti,” atzina Latvijas Universitātes lektore Rasma Mozere.

Pēc arodbiedrības aprēķiniem, valsts pedagogiem nesamaksā par 55 stundām mēnesī, tostarp dežūrām, darbu ar dokumentiem, pasākumu rīkošanu un darbu ar vecākiem. Neapmaksātais darbs rada vilšanos un nemotivē palikt skolā, uzsver Inga Ermansone no Jēkabpils: „Tā kā valsts nesamaksā par padarīto, pedagogi spiesti meklēt citus darbus un uzņemties papildu slodzi. Un pārslodze katrā ziņā neveicina darba kvalitāti.”

Pedagogus neapmierina arī princips, ka ik gadu viņi savu reālo atalgojumu uzzina vien pēc mācību gada sākuma, kad ministrija beidzot saskaitījusi skolēnus. 

Jau ziņots, ka Druviete aicināja skolotājus nerīkot protestus līdz maija beigām, jo šajā laikā ministrija vēl turpinās cīņu par skolotāju algām trūkstošajiem 2,5 miljoniem eiro.

Darbu pie jauna pedagogu atalgojuma modeļa un iespējamā darba samaksas paaugstināšanas grafika ministrijas darba grupa sākusi šonedēļ un cer to pabeigt jau līdz maija beigām. Arodbiedrība gan bažījas, ka papildu nauda jaunā modeļa ieviešanai nākamā gada budžetā nav paredzēta. 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti