Pusdiena

Okupācijas muzeja piebūvi plānotajā termiņā varētu nepabeigt

Pusdiena

Pusdiena 18.03.2017

Patentbrīvās zāles mēdz būt pat desmitreiz lētākas par oriģinālajām

Patentbrīvās zāles – pat desmitreiz lētākas par oriģinālajām

Pērn oriģinālo zāļu vidējā cena par zāļu iepakojumu ir 19 eiro un 60 centi, savukārt, ģenēriskajām jeb patentbrīvajās zālēm vidējā cena – kopumā četras reizes mazāka, liecina Zāļu valsts aģentūras (ZVA) apkopotie dati. Pēc aģentūras ziņām, cilvēki ģenēriskās zāles, kas ir līdzvērtīgas oriģinālajām, pērk arvien biežāk, taču 24% no pārdotajiem iepakojumiem joprojām ir oriģinālās zāles.

"Kā nepārmaksāt par zālēm?" – šādu informatīvu kampaņu uzsākusi biedrība "Veselības projekti Latvijai” sadarbībā ar ZVA. Tā centīsies uzrunāt lielākos zāļu lietotājus - Latvijas seniorus, kuriem bieži vien zāļu iegādei trūkst naudas.

Kampaņas ideja dzima pēc tam, kad biedrība "Veselības projekti Latvijai" vairākās pilsētās rīkoja seminārus senioriem.

Izrādījās, viņiem ir ļoti daudz jautājumu un bieži vien arī neizpratne, ka oriģinālajām zālēm ir lētākas alternatīvas – ģenēriskās zāles.

Tie ir medikamenti, kas pieejami pēc tam, kad oriģinālo zāļu ražotājiem beidzies patenta aizsardzības laiks. Šīs zāles efektivitātes, drošuma un kvalitātes ziņā ir līdzvērtīgas oriģinālajām.

"Aprunājos ar vairākām pensionētām kundzēm no senioru alianses, un viena no šīm dāmām man parādīja sarakstiņu ar kādām piecām sešām zālēm, ko viņa lieto, un viņas izdevumi mēnesī par zālītēm sanāk 80 eiro," stāsta "Veselības projekti Latvijai" pārstāve Vita Dumpe un norāda: nav grūti iedomāties, cik daudz naudas senioriem ar vidējo pensiju mājokļa īrei, pārtikai un citiem izdevumiem paliek pāri.

Tieši medikamentu cena senioriem mēdz būt izšķiroša, vai vispār tos iegādāties un cik bieži lietot. Vidējā vecuma pensija šobrīd ir ap 300 eiro, un sirmgalvjiem bieži vien ir vairākas diagnozes, līdz ar to jādzer ne vienas vien zāles. Piemēram, ja ir augsts asinsspiediens, jālieto arī medikamenti pret holesterīnu.

"Mūsuprāt, tāds scenārijs, ka hronisko slimību pacienti nevar atļauties nopirkt viņiem vajadzīgās zāles un tās nelieto vispār vai lieto tās samazinātās devās un neregulāri, ir ļoti nevēlams," teica Dumpe.

ZVA dati liecina, ka pērn oriģinālo zāļu vidējā cena par zāļu iepakojumu ir 19 eiro un 60 centi, savukārt ģenēriskajām zālēm vidējā cena – 4 eiro 69 centi.

ZVA direktora vietnieks Jānis Zvejnieks min kādu spilgtu piemēru par oriģinālo zāļu un ģenēriķu cenu atšķirībām:

"Ja mēs salīdzinām ģenēriķi un oriģinālpreparāta zāles, tad uzkatāms piemērs ir plaši lietotas holesterīna līmeni samazinošas zāles, kas būtībā ir pamatterapija. Oriģinālpreparāts maksā turpat 14 eiro. Ja mēs skatāmies to pašu stiprumu un devu – 10 mg [miligrami] -, attiecīgi ģenēriskās zāles maksā 1 eiro 50 centi. Starpība ir turpat desmit reizes."

Aģentūras direktora vietnieks Zvejnieks norāda, ka tā dēvētajās attīstītajās valstīs lieto vairāk ģenērisko zāļu un oriģinālzāļu patēriņš ir zemāks – ap 15%.

"Kopējā tendence – nevarētu teikt, ka ģenēriskās zāles Latvijā netiek lietotas, bet katrā gadījumā tiek lietotas, iespējams, mazāk nekā citur Eiropā,

jo šobrīd no pārdoto iepakojumu skaita 75% ir ģenēriskās zāles, ko pacienti lieto. Rādītājs nav nemaz tik slikts, bet 25% ir oriģinālzālēm, kur mums, ir iespēja, tā teikt, augt," teica Zvejnieks.

Pacientu organizācijas "Sustento" pārstāve Iveta Neimane norāda, ka šādas informatīvas kampaņas ir ļoti nepieciešamas un regulāri cilvēkiem jāatgādina, ka ir iespējams ārstēties ar lētākām zālēm. Īpaši, ja cilvēks saskaras ar jaunu saslimšanu, uzsākot ārstēšanos, vispirms būtu jāpamēģina lētākās zāles. Tiesa, ir arī  atsevišķi ārsti, kas vairāk izceļ tieši oriģinālās zāles pacientiem.

Biedrība "Veselības projekti Latvijai" ar kampaņu vēlas senioriem sniegt objektīvu informāciju par ģenēriskajām zālēm, tāpēc izplatīs sagatavotos informatīvos bukletus aptiekās, bibliotēkās, sociālajos dienas centros. Būs arī radio reklāmas un plakāti aptieku skatlogos. Tāpat arī biedrība vēlas iedrošināt cilvēkus pajautāt aptiekā, vai tiešām nav cita ražotāja zāles par lētāku cenu – uzsverot, tas nav nekāds kauns, bet gan racionāla rīcība iegādāties zāles, piemēram, nevis par desmit, bet par diviem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt