Dienas ziņas

Norvēģijā piemin 10. gadadienu kopš Breivīka īstenotā slaktiņa

Dienas ziņas

Vēlēšanām gatavo vairāk sarakstu nekā iepriekš

Ziedojot – brīva darba diena

Pateicoties donoru lielajai atsaucībai, šonedēļ būtiski papildināti asins krājumi

Pateicoties sabiedrības atsaucībai, asins krājumus visām asins grupām ir izdevies atjaunot, ziņo Valsts asinsdonoru centrs (VADC). Pēc paziņojumiem sociālajos tīklos un plašsaziņas līdzekļos, ka asiņu teju vairs nav, uz asins nodošanas vietām devušies rekordliels skaits cilvēku.  

Jau pagājušonedēļ izdevās atjaunot asins krājumus. Lai tie būtu stabili, ik dienu nepieciešami 200 donori, bet, kad VADC ziņoja, ka trūkst asiņu, teju 200 ieradās ziedot tikai vienā donoru punktā. Tāpēc pašlaik krājums esot visai liels, asiņu pietiek visu ārstniecības iestāžu prasībām. 

Satiktie regulārie ziedotāji norāda, ka nodot asinis ir viegli un nesāpīgi. Donore Klinta ceturtdien braukusi no Talsiem, kur nav nodošanas punkta. Un tāpēc, esot Rīgā, apvieno patīkamo ar lietderīgo. 

“Man nekad nav nekādu satraukuma par šo. Es tiešām jūtos vienmēr labi. Iesaku arī citiem iet un darīt, un palīdzēt cilvēkiem, ja ir tāda iespēja,” sacīja Klinta.

Ziedotājiem esot pat patīkami atgriezties asinsdonoru centrā. Darot labu darbu, par ko jau jūtas gandarīti, vēl pasaka paldies un piešķir dažādas atlaides. 

Donore Kristiāna norādīja: “Man pašai ir viena no retākajām asinis grupām un, ja man vajadzēs asinis, tad man varēs tikai no konkrētiem cilvēkiem. Tā kā es cenšos darīt labu un gan jau, ja man būs nepieciešams, tad tas nāks atpakaļ. (..) Dzimšanas dienā vienreiz nācu nodot, tad bija forši, ka uzdāvināja krūzīti, ka tu esi donors, un es vēl tieši dzimšanas dienā dabūju donoru privilēģiju karti. Tas bija ļoti jauki.”

Donora privilēģiju karte ļauj saņemt atlaides vairākos desmitos veikalu, muzeju, sporta centru un citur. Tāpat ziedojot pienākas brīva darbadiena gan dienā kad ziedo, gan sevis izvēlētā datumā. Iespējams arī uzzināt, piemēram, savu asins grupu. 

VADC direktore Egita Pole skaidroja: “Protams, uzzina asinsgrupu, tiek veiktas šīs galvenās analīzes uz tiem vīrusiem, kas var tikt pārnesti ar asins starpniecību, tas būtu B un C hepatīta vīruss, tas ir HIV, AIDS un arī sifiliss, kas gan nav vīruss, bet ko mēs nosakām šajos laboratorijas izmeklējumos.”

Lai gan pašlaik asiņu netrūkst, par daudz to arī nevar būt, atgādināja centrā. Nepieciešamība pēc lieliem asins apjomiem var rasties ātri. Piemēram, cilvēkam gūstot plašus apdegumus, nepieciešams līdz 65 donoru asins devām, bet asins vēža slimniekiem ik dienu nepieciešamas no viena līdz trīs donoru asins devām.

KONTEKSTS:

Jūlija sākumā Valsts asinsdonoru centrs vērsās pie iedzīvotājiem ar aicinājumu ziedot asinis, jo valstī bija strauji audzis slimnīcu pieprasījums pēc asins komponentiem. Visu grupu asins trūkums Latvijā bija tik dramatisks, ka slimnīcas jau brīdināja par iespējamu plānoto operāciju atcelšanu. Pašlaik, pateicoties donoru atsaucībai, situācija ir uzlabojusies un kārtējā krīze ir pārdzīvota.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti