Panorāma

Pedagogu atalgojuma modelim trūkst naudas

Panorāma

Panorāma

Varas partijām reitingus mazina protesta balsotāji

Partiju reitingi: Kaimiņa partija apsteidz Nacionālo apvienību; ZZS zaudē līderes godu

Jaunākie politisko partiju reitingi, kas tapuši SKDS pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma, liecina, ka Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa dibinātā partija krietni kāpinājusi reitingu un pat apsteigusi Nacionālo apvienību (NA) – “Visu Latvijai”-”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”.  

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) savas līderpozīcijas ir atdevusi atpakaļ partijai “Saskaņa”. ZZS partiju reitingu augšgalā pabija divus mēnešus. Ja rīt notiktu Saeimas vēlēšanas, par “Saskaņu” balsotu 19,2% pilsoņu, par ZZS –  17,1%. Un tas ir krietni mazāk nekā maijā, kad par ZZS bija gatavi balsot 20,3% balsstiesīgo.

Taču lielākais pārsteigums ir reitingu kāpums Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa dibinātajai partijai. Jūnijā par partiju "Kam pieder valsts" ("KPV") bija gatavi balsot 8,4% vēlētāju. Tad seko Nacionālā apvienība – "Visu Latvijai”-”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” ar 7,8%. Apvienības reitings salīdzinājumā ar maiju ir krities. Maijā tas bija 9,2%.

Tālāk seko partija “Vienotība”, kuras reitinga kritums ir apstājies. Jau otro mēnesi “Vienotības” reitings ir nemainīgs – 5,4%. Seko partija “No sirds Latvijai” ar 3,1% un “Latvijas Reģionu apvienība ar 2,7% potenciālo vēlētāju atbalstu. 

Tas nozīmē – ja neizlēmušo balsis sadalās tieši proporcionāli jau izlēmušo balsīm, nākamajā Saeimā iekļūtu pirmās piecas partijas. Un Saeimas deputāta Kaimiņa dibinātā partija – pat ļoti pārliecinoši.

Skandāls VID un Belēviča faktors

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Juris Rozenvalds uzskata, ka ZZS un Nacionālās apvienības reitingu sarukumu jūnijā, salīdzinot ar maija rādītājiem, var skaidrot ar šo partiju pārstāvju juceklīgo sniegumu Saeimā un valdībā pēdējos mēnešos. 

"Sabiedrības atmiņā palicis, ka nav skaidrs, kā būs ar skolotāju algām, sava loma ir Valsts ieņēmumu dienesta skandāliem un demisijām valdībā,” sprieda Rozenvalds.

"Vienotība" par spīti līderu nomaiņai nav atguvusi popularitāti, taču tās gadījumā kā panākumu var uztvert arī reitinga līmeņa saglabāšanu virs 5% procentu barjeras. Savukārt premjera Māra Kučinska pārstāvētā partija ZZS faktiski ir atgriezusies sev ierastajā popularitātes līmenī.

"Tas vedina domāt, ka, iespējams, uz to sākuši skatīties kā uz varas partiju un jau par kaut ko sāk prasīt atbildību.

Mēs varam pieņemt, ka Belēviča kunga demisija te nospēlēja,” sprieda sociologs, SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

Cer uz līderi, kas visu sakārtos

Abi eksperti piekrīt, ka varas partijām daļu atbalstītāju ir atņēmusi jaunizveidotā partija "KPV" ar Kaimiņu priekšgalā. Šajā ziņā Latvija nav unikāla, bet demonstrē Eiropā izplatīto tendenci, kur palielinās ar līdzšinējo eliti neapmierināto īpatsvars, un viņi nav prasīgi attiecībā pret alternatīvu piedāvājumu.

"Cilvēki, kuri cer, ka atnāks spēcīgs līderis un visu sakārtos, un kas vēlas vienkāršus risinājumus (..).

Un šeit tiek pateikts – mēs nezagsim, neļausim citiem zagt (..). Tas principā ir viss vēstījums, ja skatās partijas programmā,” teica Rozenvalds.

Pēc Kaktiņa teiktā, cilvēku neapmierinātība ar valdību un parlamentu rada augsni populistiskām partijām. "Kaimiņa kungs šajā laukā labi spēlē," sprieda SKDS vadītājs.

Vasarā veikti pētījumi par partiju popularitāti reizēm mēdz arī uzrādīt negaidītus fenomenus, jo politiska dzīves aktivitāte samazinās  un nav daudz indikatoru, pēc kā novērtēt konkrēta politiskā spēka veikumu. Reālāku tuvinājumu iespējamiem vēlēšanu iznākumiem varēs uzzināt rudenī.

19 komentāri
Neslāvs
Tādi kaimiņi griež Kremļa dzirnavas.
Саша Белов
Nu galvenā problēma šajā visā ir tā, ka arī Kaimiņa partijā salasīti daži tādi paši slīpie tipiņi kā visur, kuri netika pie siles kad visi zaga, tā nu tagad gaida savu iespēju.
Jahnis
Kaimiņa partija ir tāda pati izvēle kā savulaik Zatlerpartija.vis labi zina , ka tas nav nekas labs, bet ko citu lai dara, ja vecās partijas ir tikpat nejēdzīgas kā vienmēr ? Neviena neklausās tautas vajadzībās, nabagos pensionāros utt. tie velk dzīvību ar 200 Eirikiem mēnesī, kāmēr pie siles tikušie grābj nekaunīgi - 10000 , 11000 mēnesī.Tā esot demokrātija un vienlīdzībi. Ja Saskaņa neuzrādītu padomju stulbumu, tā sen jau būtu vadošā'partija Latvijā.Vecos kampējus pie varas nevar atstāt.Tāpēc jau uzpeld tādi Kaimiņi - cilvēki uz kaut ko cerē !
Sarma-tāds laiks
Precīzi! Tikai kas pēc tam to kretīnu (saraksts te pie mums tīri garš iznāktu) kļūdas labos. Pārvērst Saeimu par balagānu - tas ir ko vērts. Domāju, ka ar "labo kontrolierīti" tas trakums beigsies. Nekā nebija.Tagad - suņu būdas paradumi tiks ieviesti. Vai tiešām esam jau tādi kretīni, ka ticam šādiem tipiņiem un nebeidzamajiem stāstiem par "ļabo saimnieku" Rīgā. Tikai tad, kad tie labie darbi jānosauc, tad mute ciet. Ja nu vienīgi pēdējā laikā tiek pieminēta pāris autokravu smilšu (gandrīz vai zelta cenā ) uzbēršana Lucavsalā.
tāds laiks
Apvienotajā Karalistē briti nobalso par izstāšanos no EU, Tramps joprojām reāls prezidenta kandidāts ASV. Kaimiņa partijas stāsts pieder pie tās pašas operas. Laimīgi atkal pie loga es smejos, manā sētā kretīni dejo. Viņi to labāk par normāliem māk, viņiem tas iznāk patiesāk. /Klāvs Elsbergs/
Sanita
Kur var iestāties Kaimiņa partijā
KPV LV
Jebkurā atejā, bez rindas.
KPV LV
Visa vajadzīgā informācija atrodama www.kpv.lv
ltv vtl
Turpināsim dzērājus un antiņus uzdot par politalogiem.
Tā turpināt
Uz priekšu KPV!
Gans
nu var redzēt zzs tukšumu
ha ha
Tavars - līderis? Kur tad Krauze ?
Vārds
Jaunais ZZS līderis E.Tavars arī tāds pats oligarhu pakalpiņš vien izskatās. Vides jautājumos varbūt jā, bet tikko būs kādi naudas jautājumi, tā darīs, kā liek tie, kam savajadzējies visu naudu sev.
Artis
Ka apsteidza NA, par to nav jābrīnās. Nacionāļi spēj tikai pagātnē raudzīties, tas arī viss. Vienotība un ZZs tāpat sen apnikušas, kaut aktīva darbība, taču nepopulāra, pie tam visas šīs nolādētās mahinācijas. Kas tad atliek, ja iepriekš izslēdz Saskaņu? Atliek Jaunais Atnācējs, šoreiz tas ir Kaimiņš.
pastaliņa
rabarberi noziedēja
visi zina
Kaimiņam ar ego traki Izspīlēts, kā Šķēlem maki :)
to visi zina
visi zina visi zina visiem patīk korupcija Balsojiet vien par tiem pašiem līdz korupcijas daļa budžetā pakāpsies virs 1/3
?
Ja visi skraidīs pa Saeimu viens otru filmēdami, kurš rakstīs likumus?
tu
Ja nezini ,nem'uldi,skaties video!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti