Partijas vēlēšanās iztērējušas vairāk nekā 5 miljonus eiro; pret Kristīgi progresīvo partiju sāk lietu par tēriņu slēpšanu

Saeimas vēlēšanās partijas iztērējušas vairāk nekā 5 miljonus eiro – tā liecina partiju deklarācijas par tēriņiem un ieņēmumiem priekšvēlēšanu laikā. No startējušajiem 19 politiskajiem spēkiem šīs ziņas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) ir iesnieguši 18. Vienīgā to nav darījusi Kristīgi progresīvā partija, kas vēlēšanās saņēma mazāko balsu skaitu. Par partijas nepakļaušanos normatīviem KNAB sācis administratīvo procesu.

KNAB pašlaik ir 63 aktīvas pārbaudes par iespējamiem partiju pārkāpumiem 14. Saeimas priekšvēlēšanu laikā. Sākti arī vairāk nekā 30 administratīvā pārkāpuma procesi, stāstīja KNAB Politisko organizāciju pārkāpumu izmeklēšanas nodaļas priekšniece Amīlija Raituma.

Kopumā KNAB saņēmis aptuveni 600 signālu par iespējamiem vēlēšanu pārkāpumiem. 

Līdz oktobra beigām visām 19 vēlēšanās startējušajām partijām birojam bija jāiesniedz vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijas. Raituma skaidroja, ka šīs ziņas KNAB atklājušas 18 partijas. Kristīgi progresīvā partija, kas vēlēšanās saņēma 0,15% jeb 1379 vēlētāju balsu, KNAB prasības ignorē, tāpēc birojs sācis pārkāpuma lietu. Ja partija mēneša laikā pēc brīdinājuma saņemšanas neiesniegs deklarāciju, KNAB var rosināt tās darbības apturēšanu tiesas ceļā.

KNAB Politisko organizāciju pārkāpumu izmeklēšanas nodaļas priekšniece Amīlija Raituma.
00:00 / 00:40
Lejuplādēt

18 politisko spēku izdevumi pirms vēlēšanām mērāmi 5,4 miljonu eiro apmērā. Limitētajiem izdevumiem (reklāmas izvietošana, labdarība, sponsorēšana, pabalsti un dāvinājumi) partijas iztērējušas 2,8 miljonus eiro. 

Katra partija vai apvienība pirms vēlēšanām limitētajiem aģitācijas izdevumiem drīkstēja izlietot ne vairāk kā 708 053 eiro. Vistuvāk šim limitam pietuvojusies Saeimā neiekļuvusī «Attīstībai/Par!» (57% no limita), kam seko "Apvienotais saraksts" (56%) un Nacionālā apvienība (53%). 

Savukārt partiju ieņēmumi priekšvēlēšanu laikā sasnieguši 3,5 miljonus eiro. 

KNAB iesniegtās deklarācijas pārbaudīs pusgada laikā.

KONTEKSTS:

14. Saeimas vēlēšanas notika sestdien, 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: "Jaunā Vienotība", Zaļo un Zemnieku savienība, "Apvienotais saraksts",  Nacionālā apvienība, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".

Savukārt 5% barjeru iekļūšanai parlamentā nepārvarēja vairākas 13. Saeimā pārstāvētās partijas – "Attīstībai/Par!", "Saskaņa" un "Konservatīvie".

Saskaitīti 1055 iecirkņi no 1055

Atjaunots: 03.10. plkst. 10:06

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti