Aktuāli

Mediju uzraugs un politiķi situāciju Latvijas Radio vērtē kā satraucošu

Aktuāli

Sūdzības apdraud Mežaparka estrādes pārbūves pabeigšanu līdz 2018.gada Dziesmu svētkiem

Par nozagto krāna ūdeni nākas maksāt visai mājai, bet modernus skaitītājus negrib

Par nozagto krāna ūdeni nākas maksāt visai mājai, bet modernus skaitītājus rīdzinieki negrib

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Rīdzinieki zog krāna ūdeni – tā konstatējis galvaspilsētas daudzdzīvokļu ēku lielākais apsaimniekotājs pašvaldības uzņēmums “Rīgas namu pārvaldnieks”, apkopojot iemeslus, kādēļ māju kopējie skaitītāji bieži vien parāda lielāku ūdens patēriņu nekā visu dzīvokļu skaitītāju rādījumu summa. Lai gan ik mēnesi rīdzinieki kolektīvi maksā par nozagtajiem kubikmetriem, modernus skaitītājus viņi negrib.

Šmaucas un neievēro termiņu

Dzīvojamo māju ūdens patēriņa starpība ir viena no aktuālākajām problēmām ēku pārvaldīšanā, atzīst uzņēmums “Rīgas namu pārvaldnieks”. Meklēt problēmas iemeslus normatīvi liek tad, ja mājā trīs mēnešus pēc kārtas kopējā skaitītāja un atsevišķo dzīvokļu mēraparātu rādījumu summa atšķiras vairāk nekā par 20%.

Par “liekajiem” ūdens kubikmetriem katra māja norēķinās saskaņā ar pašu pieņemto kārtību, taču

visbiežāk starpību sadala uz visiem dzīvokļiem vai arī liek par to maksāt tam miteklim, kas skaitītāja rādījumus nav nodevis vismaz trīs mēnešus.

Piemēram, Ādmiņu ielā 6 pērn jūlijā mājas kopējais skaitītājs parādījis teju divas reizes lielāku ūdens patēriņu nekā visu skaitītāju rādījumu summa.

Biežākos ūdens patēriņa starpības veidošanās iemeslus uzskaita “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāve Santa Vaļuma: “Dažās mājās ir negodprātīgie iedzīvotāji, kas nodod nepareizus skaitītāju rādījumus un kas ietekmē skaitītājus. Jāņem vērā arī tas, ka dzīvokļu īpašnieki ne vienmēr ievēro skaitītāju rādījumu iesniegšanas termiņu – dažreiz nolasa 15.datumā, bet iesniedz 25., turpinot lietot ūdeni. Daži dzīvokļu īpašnieki aizmirst iesniegt rādījumus.”

Rādījumus fiksē automātiski

Juris Hovalko ir Lugažu ielas 15.nama vecākais, kura pienākums vēl līdz pērnajam rudenim bija apkopot visu 44 dzīvokļu skaitītāju rādījumus un iesniegt tos pārvaldniekam rēķinu izrakstīšanai. Tomēr katru mēnesi bijušas problēmas.

“Pienāk rādījumu iesniegšanas laiks, bet skatos – kāpņutelpas kastītē ir tikai četras piecas lapiņas. Kāds nav iemetis, kāds nepareizi nolasījis skaitītāju. Un mūsu mājā ūdens patēriņa starpība bija 169 kubikmetri. Tās ir 169 tonnas ūdens mēnesī! Iedomājieties – četras milzīgas cisternas! Bet tagad man ir 12,5 kubikmetru starpība – 12 reižu mazāk. Ir efekts? Ir! Un turpmāk būs vēl un vēl mazāk, kamēr starpības nebūs vispār,” stāsta nama vecākais.

Nams Lugažu ielā 15

Pagājušā gada pavasarī Juris Hovalko sāka interesēties par paaugstinātas precizitātes ūdens patēriņa skaitītājiem. Izvērtēja vairāku firmu piedāvājumus, izvēloties lētāko. Par gandrīz četriem tūkstošiem eiro, ko dzīvokļu īpašnieki bija iekrājuši un sākotnēji paredzējuši mājas bēniņu siltināšanai un apkures cauruļu izolācijas nomaiņai, Juris Hovalko tomēr izšķīrās visus mitekļus aprīkot ar precīziem ūdens skaitītājiem.

Divās dienās firma tos uzlika. Tie izskatās tādi paši kā parastie, taču galvenā atšķirība ir tajā, ka skaitītājus vairs nekādi nevar ietekmēt, turklāt visu rādījumi tiek fiksēti vienlaicīgi un automātiski, datus uzrādot elektroniski.

“Kā bija agrāk? Katrs varēja aiziet uz tirgu, nopirkt skaitītāju, ko varēja ietekmēt ar magnētu. Bet tagad vairs tā nevar. Pat tad, ja kāds kaut ko mēģina ietekmēt, notikumu grafikā uzreiz redzu – tajā dienā tādā laikā tajā dzīvoklī notikusi iejaukšanās skaitītāja darbā. Es šo informāciju izdrukāju, aizeju pie dzīvokļa īpašnieka un saku – redzi? Ja vēlreiz tā būs, izsaukšu puikas, viņi izrakstīs protokolu un būs tūkstoš eiro sods.

Agrāk dzīvoklī patērēja piecus kubikmetrus ūdens, bet lapiņā ierakstīja divus. Trīs kubikmetri tad tika sadalīti uz visiem. Bet tagad vairs tā nevar.

Ko sistēma parāda, tā arī ir. Un es redzu visus dzīvokļus – datorā parādās visu skaitītāju rādījumi,” stāsta mājas vecākais.

Precīzos skaitītājus neizvēlas

Tādus “gudros” skaitītājus speciālās sapulcēs gandrīz piecsimt mājām piedāvājis arī “Rīgas namu pārvaldnieks”, taču atsaucība tam nav gūta. Tikai 15 dzīvojamās mājas pēdējo piecu gadu laikā izvēlējušās uzlikt paaugstinātas precizitātes mēraparātus, vēl astoņi nami izrādījuši interesi.

Kur viedie skaitītāji uzlikti, ūdens patēriņa starpība no vairāk nekā 40 un 50% sarukusi līdz pieciem vai pat nullei. Tomēr uzrunātās mājas viedos skaitītājus negrib.

“Varbūt kādam šķiet, ka izmaksas ir pārāk lielas, varbūt kāds nav ieinteresēts precīzā ūdens uzskaitē. Iemesli ir dažādi. Bet vairākumu balsu grūti iegūt, lai atrastu vienu risinājumu visai mājai,” saka “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāve Santa Vaļuma.

Uzņēmumā apgalvo, ka tā sagādātais skaitītājs ar visu uzlikšanu izmaksā ap 15 – 16 eiro, bet katram dzīvoklim vēl par 20 eiro jāiegādājas arī tā sauktais modulis datu nolasīšanai. Tas gan atšķirībā no skaitītājiem nav jāmaina ik pēc četriem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti