Dienas ziņas

Attālinātām mācībām trūkst datoru

Dienas ziņas

Varakļānu novadā stājas spēkā papildu ierobežojumi

Pansionāti atsakās uzņemt Covid-19 pozitīvos

Pansionāti atsakās uzņemt cilvēkus ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ģimenes, kuru tuviniekiem nepieciešama profesionāla aprūpe pansionātos, Covid-19 dēļ nokļuvušas bezizejā. Ja tuviniekam atklāts koronavīruss, iestādes atsakās viņu uzņemt. Nelīdz ne epidemiologu teiktais, ka pēc 14. slimības dienas cilvēks pat ar pozitīvu testu vairs nav uzskatāms par infekciozu, ne Labklājības ministrijas vēstules.

Vai mamma jau bija saslimusi ar Covid-19, vai ieguva to slimnīcā, Lilija nezina. Ar mammu ir grūti saprasties, viņai ir demence jeb atmiņas traucējumi. Taču brīdis, kad zvanīja no slimnīcas un lūdza ar koronavīrusu joprojām slimo mammu izņemt, bija izmisuma pilns. Jo ir nepieciešama pilna aprūpe, bet iestādes atsakās Covid-19 pozitīvu cilvēku uzņemt.

“Viens no šiem pansionātiem uzreiz pateica, ka viņu neņems, ka šī slimība vēl nav izpētīta. Kā pateiks saviem pārējo pacientu radiniekiem, ka mums ir izslimojis cilvēks? Tur vispār nebija variantu,” stāsta Lilija.

Pašiem iespēju izmitināt slimo mammu nebija, arī viesnīcas atteikušas. Meita atrada īres istabu netālu no sava mitekļa, un trīs reizes dienā mammu baro un apkopj. Sākumā to darīja spectērpā.

“Es pati kopu, vilku tērpu. Man nāca pretī aprūpes centrs, kur nopirku šo tērpu. Situācija bailīga. Man nav iespējas nodrošināt istabiņu. Tagad es eju trīs reizes dienā, [mamma] palikusi ļoti švaka. Ja pirms tam vēl gāja laukā, tagad tikai uz gultas,” stāsta Lilija.

Šobrīd pagājušas jau vairāk nekā 14 dienas kopš saslimšanas. Taču, kamēr mammas Covid-19 tests nebūs negatīvs, nekādu cerību uz ievietošanu aprūpes iestādē nav. Tas meitai nav saprotams: kāpēc citi koronavīrusa slimnieki pēc 14 dienām var atgriezties darbā, piemēram, mediķi slimnīcās un skolotāji skolās, bet kopjami sirmgalvji paliek bez aprūpes.

Tieši tas pats skar tos, kuru tuviniekiem bijis insults, infarkts vai jebkura cita smaga saslimšana. Turklāt Covid-19 klātbūtni analīzes var uzrādīt vēl mēnešiem ilgi.

“Ja tests negatīvs, durvis vaļā. Ja nē, es nezinu, ko darīt. Mediķi paši var atgriezties, ja ir izslimojuši,” saka Lilija.

Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) vēlreiz apstiprina, ka kontroles testi Latvijā tiešām vairs nav nepieciešami. “Zinātniskā pieredze un citu valstu publikācijas un pieredze liecina, ka kontroles testi vairs nav nepieciešami tāpēc, ka cilvēks, kurš bija inficēts ar šo infekciju, izdala koronavīurusu ilgu laiku, dažreiz arī vairākus mēnešus var izdalīt,” stāsta SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Latvija šobrīd balstās uz citu valstu pieredzi, kur pierādīts – pat ja cilvēks joprojām ir Covid-19 pozitīvs, vīruss viņā ir novājināts un nav spējīgs inficēt un apdraudēt citus. Galvenais noteikums ir tieši divu nedēļu izolācija.

“Vairs nav nepieciešami testi, svarīgi, lai ir 14 dienas [izolācija]. Pēc 14 dienām, pat ja ir izdalīts, nevienu vairs nevar inficēt. Bet ir svarīgi, ka bez simptomiem trīs dienas. Un ārsts var pieņemt lēmumu un slēgt darba nespējas lapu, ja strādā,” skaidroja Perevoščikovs.

Labklājības ministrija jau oktobrī aicināja sociālo pakalpojumu sniedzējus neatteikt tiem klientiem, kam pakalpojums nepieciešams nekavējoties.

Un šonedēļ šāda vēstule pašvaldībām nosūtīta atkārtoti. “Institūcijai ir jāizvērtē drošība, ko var garantēt klientam, un arī nepieciešamība pēc pakalpojuma. Vai tas nepieciešams tūlīt un nekavējoties. Un, ja tāda tā vajadzība ir, tad klients ir jāuzņem institūcijā,” norāda labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”).

Tieši tāpat pansionāti nedrīkst atteikt uzņemt jau esošu klientu, kuram, piemēram, koronavīruss atklāts slimnīcā. “Šis klients ir jāuzņem atpakaļ, nodrošinot viņam izolāciju un visus karantīnas drošības pasākumus,” saka Petraviča.

Lilija mammai veiks atkārtotu testu, un ļoti cer uz negatīvu rezultātu. Jo viņas pieredze liecina, ka bailes no koronavīrusu izslimojušajiem pagaidām pansionātā mammu ievietot liedz, lai cik liela būtu vajadzība pēc pakalpojuma.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība 6. novembrī nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi. Veselības ministre iepriekš pieļāva, ka ārkārtējā situācija Latvijā varētu tikt pagarināta. Par to valdība varētu lemt sēdē nākamnedēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti