Panorāma

Saredz Latvijas uzņēmēju potenciālu Ēģiptē

Panorāma

Maskavas mēra vēlēšanās zema vēlētāju aktivitāte

Nav līdzekļu, lai nodrošinātu cilvēka tiesības uz dzīvību

«Panorāma»: Speciālās barības dārdzība apdraud vairāku desmitu bērnu dzīvību

Latvijā ir vairāki desmiti bērnu, kuriem, lai izdzīvotu, nepieciešama speciāla pārtika. Lielākajai daļai šī pārtika vajadzīga tikai pirmajā vai pirmajos divos dzīves gados. Bērni bez šīs pārtikas pārstāj attīstīties, lēnām mirst. Atšķirībā no parastajiem piena pulveriem, specializētā barība vecākiem dažkārt izmaksā pat 500 latus mēnesī. Šādu summu bērna barošanai nevar atļauties tērēt ne vien trūcīgas, bet arī ģimenes ar vidējiem ienākumiem. Taču valsts šādas pārtikas iegādi zīdaiņiem neapmaksā.

Arkādijam ir gads un trīs mēneši. Viņš ir smaidīgs puika, kurš atšķirībā no lielas daļas sava vecuma bērnu, vēl nestaigā. Viņam viss vēl priekšā. Tiesa, Arkādija attīstība nebūtu aizkavējusies, ja viņam laikus tiktu atklāta pārtikas nepanesība un laikus tiktu dota īpaša pārtika. Precīzu diagnozi Arkādijam noteica vien pusgada vecumā.

„Viņš vienmēr atgrūda ēdienu, visādu, mēs viņam visādu devām, slimnīcā mēģinājām dažādus ēdienus, nekas nebija, tad temperatūra, tad vēma, tad atgrūda, un vienu reizi pat reanimācijā nokļuvām,” stāsta Arkādija mamma Kamilla.

Jāpiebilst, ka piedzimstot Arkādijs bija pilnīgi vesels puika. Tagad diagnozes dēļ bērnam noteikta invaliditāte. Pēc ilgiem izmeklējumiem slimnīcā mamma uzzināja, ka bērna uzturam līdz divu gadu vecumam ik mēnesi nepieciešami aptuveni 500 lati. Citādāk bērns mirs.

Tad, kad es uzzināju, cik tas maksā, es nezināju, ko man darīt, kur es tādu naudu atradīšu, jo bērnu nauda ir tikai 100 lati,” atzīst Kamilla.

Sarma Bergmane, labdarības biedrības “Varonis” sociālā darbiniece, kopā ar mums atbraukusi uz krīzes centru Jelgavā apraudzīt Arkādiju. Viņa noteic – bērns ir jūtami attīstījies kopš brīža, kad sāka uzņemt specializēto ēdienu. Ja nebūtu sabiedrības atbalsta, kas ik mēnesi saziedo bērna ēdināšanai nepieciešamos piecsimt latus, Arkādija stāsts būtu pavisam citādāks.

„Ļoti sāpīgi, ka mēs runājam par demogrāfiju, bērnu tiesībām un tajā pašā laikā vecāki nonāk fakta priekšā. Ka viņi ar savu problēmu paliek vieni, un viņiem nekas cits neatliek, kā vērsties caur biedrības palīdzību pie sabiedrības,” norāda Bergmane.

Arkādija ēdināšanai visi līdzekļi vēl nav savākti, stāstu par viņu un konta numuru ziedojumiem var atrast biedrības "Varonis" mājaslapā. Bērnu slimnīcas alergoloģe Ieva Cīrule apstiprina – īpašā pārtika šiem bērniem ir dzīvības un nāves jautājums. Turklāt lielākajai daļai bērnu slimība atkāpjas pirmajos dzīves gados.

„Mainoties piedzimušo bērnu skaitam, mainās pacientu skaits, bet tie ir daži desmiti bērnu visā valstī, kam ir nepieciešams šis dārgais uzturs,” skaidro Ieva Cīrule. „Ļoti daudzi ārsti ir rakstījuši ministrijai, norēķinu centram, mainījušies ir šo iestāžu nosaukumi, vienmēr ir apstājušies, jo tas ir it kā uzturs, bet šis uzturs ir vairāk kā zāles. Ja nav šī uztura, mazais nevar augt attīstīties, viņš iet bojā."

Nacionālajā veselības dienestā stāsta – cilvēku, kuru dzīvības funkciju nodrošināšanai valstij trūkst līdzekļu, ir salīdzinoši daudz, bet naudas ir tik, cik ir.

„Lai iekļautu kādu jaunu šādu pārtiku, ir nepieciešami papildu līdzekļi, kurus esošā budžeta ietvaros mēs neredzam. Jāsaka, ka tāda nepieciešamība pēc šādas pārtikas ir arī citās nozarēs kā, piemēram, epilepsijas slimniekiem, bērniem, kuriem nepieciešama šāda pārtika. Bet ikvienai šādai iniciatīvai nepieciešami papildu līdzekļi,” atzīst VM Nacionālā veselības dienesta pārstāve Laura Lapiņa.

Pagājušajā nedēļā tiesībsargs uzsvēra, ka šajā rudenī īpaši vērtēs veselības pakalpojumu pieejamību bērniem, kā arī to, kā valstī tiek nodrošinātas Satversmē noteiktās tiesības uz dzīvību. Tajā starpā vērtēs arī šo jautājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt