Pabeigta 260 gadus veco Pasienes katoļu baznīcas durvju restaurācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Aizvadītā gada nogalē pēc divus mēnešus ilgušās restaurācijas Zilupes novada Pasienes katoļu dievnamam uzstādītas restaurētās galvenās un arī sānu ejas durvis. Abu durvju aptuvenais vecums ir 260 gadi, tāpēc restaurācijas gaitā nācies atjaunot ne tikai priedes koka durvis, bet arī senos kalumus, eņģes un rokturus.

Pabeigta 260 gadus veco Pasienes katoļu baznīcas durvju restaurācija
00:00 / 05:12
Lejuplādēt

Pasienes svētā Dominika baznīcas ēka, kas atrodas pašā pierobežā Zilupes novada Pasienes ciemā ir celta 1761. gadā. Vēl pirms Aglonas bazilikas celtā mūra ēka, ir viena no skaistākajām sakrālajām un izcilākajām poļu jeb Austrumeiropas baroka stila celtnēm Latgalē un Latvijā. Kā atklāj Pasienes baznīcas priesteris Vitālijs Fiļipenoks, baznīcas ēka , tostarp arī galvenās un sānu durvis 260 gadu laikā ir diezgan labi saglabājušās, taču it īpaši pēdējos gados tapis skaidrs, ka senajām durvīm ir nepieciešama restaurācija.

“Tās bija oriģināldurvis, kas pēc vēsturnieku apliecinājuma tapušas kopā ar baznīcu. Tās durvis ļoti labi kalpoja jau trešo gadsimtu, taču, lai arī laika gaitā durvis tika gan labotas, gan krāsotas, laika zobs tās nav saudzējis. Bija pat nonācis līdz tam, ka no iekšpuses durvis bija noklātas ar siltināšanas vati un plēvi, lai caur šķirbām nepūstu vējš un baznīcā nenonāktu sniegs. Bija ļoti steidzīgi nepieciešama restaurācija – durvju atjaunošana. Lielās durvis ir 4 metri augstumā un 2,5 m platumā. Mazās durvis jau daudz mazākas," saka Fiļipenoks.

Pasienes baznīcas seno durvju restaurācijas darbus veica SIA Olūts no Preiļiem. Uzņēmuma pārstāve Marija Puskundža atzīmē, ka katru reizi uzsākot tik senu priekšmetu restaurāciju, ir jārēķinās ar to, ka nāksies ne tikai atjaunot koka detaļas, bet arī dažādus no dzelzs kaltus elementus.

“Pirmo reizi mēs durvis apskatījām 2019. gada septembrī. Mēs aizbraucām un vienkārši veicām apskati, ko var darīt un kādas ir iespējas tās atjaunot. Mēs redzējām, ka tās ir ļoti sliktā stāvoklī. Bija ļoti daudz bojājumu – gan plaisas, gan puvums, gan iemetusies trupe. Nolēmām, ka turpat uz vietas durvis restaurēt mēs nevaram, jāved uz cehu un cehā jāprotezē un jārestaurē," norāda Puskundža.

Restaurācijas gaitā atklājies, cik daudzas reizes durvis tikušas krāsotas, un labotas.

“Krāsu slāņojums bija dzeltenīgs virspusē, tad zils, tad vēl vairākās krāsās, bet pati apakšējā krāsa bija sarkanīga. Tad to arī atstājām. Atseguši krāsu toņus vedām uz Daugavpili uz krāsu servisu, un viņi jau ar aparātu noteica pirmatnējās krāsa toni," saka Puskundža.

Marija Puskundža uzsver, ka restauratoriem vēl viens izaicinājums bija metālkalumu atjaunošana un to paveica kalējs Andris Sčeglovs. “Mēs sameklējām kalēju Turaidā. Viņam ir smēde un tur arī tika atjaunotas gan naglas, gan eņģes, gan skrūves, gan rokturi," stāsta Sčeglovs.

Tagad, kad pēc restaurācijas baznīcas durvis ieguvušas sarkanbrūnu nokrāsu, uz šī fona krasi izceļas senie dzelzs kalumi. “Tie agrāk bija melni, bet, krāsojot durvis, tiem vienkārši klāja virsū krāsu, ar ko krāsoja visas durvis. Tāpēc tolaik arī neizcēlās ne tās kaltās naglas, ne arī liliju lapiņas," pauž Sčeglovs.

Pierobežas Zilupes novadu ir iecienījuši gan vietējie, gan ārzemju tūristi. Kā uzsver Zilupes novada tūrisma organizatore Ilga Ivanova, novadam ir ar ko lepoties, taču lai tā būtu arī turpmāk, nepieciešams saglabāt tās vērtības, kas ir tik svarīgas vietējiem cilvēkiem un tā piesaista arī tūristus. Tāpēc Ilga Ivanova raksta un realizē projektus un pateicoties Kultūrkapitāla fonda atbalstam tikušas restaurētas ne vien Pasienes baznīcas senās durvis, bet paredzēta arī daļēja baznīcas ēkas fasādes atjaunošana.

“Pasienes baznīca ir populārākais sakrālā tūrisma objekts Zilupes novadā. Pasienes baznīca gan pēc tautas vērtējuma, gan pēc ekspertu vērtējuma ir arī iekļauta Latgales ainavu dārgumu desmitniekā. Šobrīd Pasiene ir atjaunota arī kā tautā iemīļota svētceļojumu vieta," akcentē Ivanova.

Pasienes baznīca ir iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un no 1999. gada Eiropas kultūras mantojuma dienu objektu sarakstā. Dievnama vēsturisko durvju restaurācija un nomaiņa izmaksāja 13 tūkstošus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti