Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Iepazīstina ar grāmatu neredzīgiem bērniem

Olainē veido vēstures izziņas maršrutu

Olainē veido maršrutu 1.pasaules kara vēstures izziņai

Olainē sākta Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruta izveide. Tajā  tiks izveidota autentiska blindāža, atjaunots šaujamtornis, kā arī izbūvētas koka laipas un pulcēšanās laukums. Maršruts būs vietā, kur pirms 103 gadiem strēlnieki izveidoja aizmugures pozīcijas nometni.

1915.gadā vienā no tagadējiem Olaines pilsētas parkiem 1.Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona pirmās rotas vīri sāka iekārtot aizmugures pozīcijas. To apliecina arī pagājušajā vasarā veiktajos arheoloģiskajos izrakumos atrastie priekšmeti.

Vērtīgākais ieguvums esot 48.Sibīrijas  strēlnieku pulka karavīra uzplecis.

"Viņi bija 1915.gada vēlā rudenī atnākuši un piedalījušies kopā ar 1.Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona mācību komandu, kuru vadīja poručiks Briedis, uzbrukumā Olaines muižai. Uzbrukums bijis nesekmīgs, un pēc kaujas žurnāla var secināt, ka viņi ir atgriezušies pie ''Lapsu'' mājām," stāsta Olaines vēstures un mākslas muzeja vecākais speciālists Māris Ribickis.

Tagad parkā sākti darbi, lai izbūvētu Pirmā pasaules kara izziņas maršrutu. Virs apmetnēm jau nozāģēti gadu gaitā saaugušie koki, un mērnieki iezīmē atrašanās vietas plānotajiem objektiem.

"Šajā vietā atradīsies pastaigu taka-laipa, uz kuras būs izvietotas informatīvās plāksnes ar padziļinātu informāciju par to, kas šeit Pirmā pasaules kara laikā ir noticis," skaidro projekta vadītāja Dace Zaldāte.

Gandrīz autentisku iecerēts atjaunot arī vēsturisko, gandrīz trīs metrus augsto blindāžu, kuras aprises labi redzamas vēl mūsdienās.

"Tas nenozīmē, protams, ka arī griesti iekšpusē bija tik augsti. Iekšpusē griesti bija līdz 1,80 [metriem], to biezumu veidos jumta segums, jo blindāžas kalpoja ne tikai dzīvošanai, bet arī bija kā atsevišķs aizsardzības elements visā lielajā fortifikācijas sistēmā," saka Ribickis.

"Elektroniku, kā tagad daudz kur liek, mēs neplānojam. Tā interakcija būs, kad kopā ar muzeja darbiniekiem varēs reāli visu pataustīt. Tur būs arī oriģinālā krāsniņa, kuru drīkstēs arī iekurt," klāsta Zaldāte.

1917.gadā tagadējā parka teritorijā vairākas dienas notikušas arī kaujas. Tolaik šo iecirkni aizstāvējis 2.Rīgas latviešu strēlnieku pulks.

Godinot kritušos, netālu no blindāžas būs no laukakmens veidota piemiņas zīme Brīvības cīņās kritušajiem karavīriem.

Izziņas maršrutu, kura kopējās izmaksas ir ap 67 000 eiro, plānots atklāt šā gada 11. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti