OCTA kalkulators, visticamāk, vairs neatgriezīsies

Saeimā, kur šobrīd otrajam lasījumam tiek gatavoti kārtējie grozījumi Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā, no jauna uzvirmojušas diskusijas par tā dēvētajiem OCTA kalkulatoriem. Atbilstoši pērn pieņemtajiem likuma grozījumiem, kopš šā gada 1. janvāra Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs, kurā apvienojušies visi sauszemes transportlīdzekļu vadītāju obligāto civiltiesisko apdrošināšanu piedāvājošie apdrošinātāji, vairs nedrīkst savā mājaslapā piedāvāt OCTA cenu salīdzinājumu. Šī situācija nav pa prātam patērētājiem.

OCTA kalkulators, visticamāk, vairs neatgriezīsies
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Jau gandrīz pusgadu Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja mājaslapā vairs nav pieejams OCTA kalkulators, kuru izmantojot patērētāji varēja salīdzināt dažādu apdrošinātāju piedāvāto sauszemes transportlīdzekļu vadītāju obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas jeb OCTA izmaksas.

Latvijas Apdrošināšanas brokeru asociācija par šī kalkulatora izņemšanu no Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja mājaslapas cīnījās vairākus gadus, uzstājot, ka šāda pakalpojuma piedāvāšana ir pretlikumīga un kropļo tirgu. Tagad, kad Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likums atkal ir atvērts, atsākušās diskusijas par to, vai biroja uzturētā OCTA kalkulatora darbību varētu atjaunot.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja vadītājs Jānis Abāšins ir pārliecināts, ka Eiropas Savienības direktīva to neaizliedz: „Direktīva ir ne līdz galam skaidra, tāpēc Latvijai pašai ir jāpieņem politisks lēmums, kādus kalkulatorus gribam redzēt vai negribam redzēt.”

Viņš vēl arvien ir pārliecināts, ka pakalpojuma cenu salīdzināšana tomēr nav uzskatāma par apdrošināšanas starpniecību: „Kalkulatori ir jānošķir. Jānošķir tāds kalkulators, caur kuru var kaut ko nopirkt, no tādiem, kuri ir tikai informatīvos nolūkos. Mums liktos, ka varbūt tad, ja šis kalkulators ir tikai informatīvos nolūkos, tāds, kāds bija LTAB kalkulators, caur kuru neko nopirkt nevar, tad tādam varbūt tomēr būtu vieta šeit pastāvēt. Eiropas dokumenti to pilnīgi skaidri nepasaka. Līdz ar to, mums būtu jāizšķiras, pa kuru ceļu iet. Finanšu ministrija saka, ka var būt tikai tie kalkulatori, kuri ir brokeriem, ka pārējiem nevajadzētu eksistēt.”

Pērn, kad Saeima nolēma aizliegt Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojam piedāvāt OCTA izmaksu salīdzināšanu, tas notika, atbalstot attiecīgu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Jāņa Trupovnieka priekšlikumu. Tagad arī Finanšu ministrijas Finanšu tirgus politikas departamentā uzskata, ka Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs, piedāvājot OCTA kalkulatoru, rīkojies prettiesiski, jo birojam nav licences apdrošināšanas starpniecībai.

„Pēc būtības, tā ir pirmā vieta, kur cilvēks izvēlas, kuru apdrošināšanas pakalpojumu viņš saņems. To nevar salīdzināt ar, piemēram, „salīdzini.lv”, kur mēs salīdzinām veļasmašīnas un pannas. Šajā gadījumā notiek datu apmaiņa – cilvēks ievada savus datus un, balstoties uz viņa konkrēto riska profilu, kas ir automašīna, dzīvesvieta, bonus-malus klase un citi faktori, apdrošinātājs iedod šo te cenu. Tātad pēc būtības tā ir apdrošināšanas starpniecība,” skaidro departamenta direktore Aija Zitcere.

Pēc Zitceres teiktā, patērētāju tiesības izvēlēties sev tīkamāko pakalpojumu pilnībā nodrošina vairāku apdrošināšanas brokeru piedāvātie OCTA kalkulatori: „Direktīva, kas šobrīd ir spēkā, nedefinē kalkulatorus, tomēr, ja mēs paskatāmies uz spēkā esošo definīciju, apdrošināšanas piedāvājuma sagatavošana ir starpniecība. Tādā izpratnē, kādi mums ir šie kalkulatori, kad cena ir balstīta uz konkrēta cilvēka datiem, tā ir starpniecība. Jāskatās vispār, kāda ir esošā situācija tirgū un cik plaši ir pieejama informācija par piedāvājumiem. Mums ir vairāki kalkulatori, kur ir iespējams šīs cenas salīdzināt un ko uztur brokeri.”

Jāpiebilst, ka Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja izveidotais OCTA cenu kalkulators bija visai populārs – to ik mēnesi izmantoja aptuveni 25 tūkstoši interesentu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt