Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs vairs nevarēs piedāvāt OCTA cenu kalkulatoru

No nākamā gada 1. janvāra Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs vairs nedrīkstēs savā mājaslapā piedāvāt kalkulatoru transportlīdzekļu obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas izmaksu salīdzināšanai. 

Šādu lēmumu, galīgajā lasījumā atbalstot nākamā gada valsts budžeta likumprojektu paketē iekļautus likuma grozījumus, šonedēļ pieņēmusi Saeima.  

Transportlīdzekļu obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas cenu salīdzināšanas rīku piedāvāšana ir uzskatāma par apdrošināšanas starpniecību. Tā uzskata Eiropas Komisija un Finanšu un kapitāla tirgus komisija. Saeimas vairākums šonedēļ lēma, ka Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs nedrīkst pildīt starpnieka funkcijas.

Tas nozīmē, ka no nākamā gada 1. janvāra birojs, ko izveidojušas transportlīdzekļu obligāto civiltiesisko apdrošināšanu jeb OCTA pakalpojumus sniedzošās apdrošināšanas kompānijas, vairs nedrīkstēs piedāvāt OCTA kalkulatoru savā mājaslapā.

„Likums ir pieņemts, tādēļ mums ir jādomā, kā šajā situācijā rīkoties. Vai tā ir pilnīga izslēgšana, vai tā ir kalkulatora nodošana Patērētāju tiesību aizsardzības centram… Viņi ir gatavi to paņemt, ja tur nav iekšā linki uz apdrošinātājiem. Varianti ir, tādēļ mums ir jāpadomā, kāda būtu visprātīgākā rīcība šajā situācijā,” spriež Latvijas Tranportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Patlaban biroja mājaslapā atrodamo kalkulatoru ik mēnesi lietojot aptuveni 25 000 cilvēku, taču biroja rīcībā nav informācijas, cik liela daļa no viņiem pēc tam iegādājas OCTA kādā no apdrošinātāju mājaslapām.

Abāšins vēl arvien nepiekrīt tam, ka OCTA cenu kalkulatora piedāvāšana būtu pielīdzināma starpniecībai.

„Šis ir vienīgais rīks Latvijā, kur šīs OCTA prēmijas patērētājs redz bez jebkādiem uzcenojumiem. No mūsu viedokļa, šis rīks galīgi nav zemē metams un ir vienīgais, kurš parāda, kādas ir tiešās OCTA cenas, pērkot to no apdrošinātājiem. Nekādas maksas mēs no tā nesaņemam,” saka Abašins.  

Latvijas Apdrošināšanas brokeru asociācija jau ilgāku laiku iestājas pret OCTA cenu kalkulatora izvietošanu biroja mājaslapā.

Asociācijas vadītāja Aigara Krūma ieskatā, tas jau sākotnēji noticis pretlikumīgi.

„Jau no sākta gala mēs esam norādījuši, ka LTAB darbības ar OCTA kalkulatoru ir apdrošināšanas starpniecību, kas Eiropas Savienībā un visā pasaulē ir reglamentēta profesija, kas Eiropas Savienībā ir obligāti reģistrējama profesija un nodarbe, kurā ir nepieciešama atbilstoša kvalifikācija un visas citas prasības, kas izriet no Starpnieku direktīvas un no Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpnieku likuma. LTAB to nekad nav darījis,” norāda Krūms.

Patlaban patērētājiem esot pieejami aptuveni 20 apdrošināšanas brokeru izveidoti OCTA izmaksu salīdzināšanas rīki, lēš Krūms. Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojam viņš pārmet patērētāju maldināšanu.

„Lieku galvu ķīlā, ka apdrošināšanas brokeru kalkulatori tāpat kā LTAB kalkulators, ir ar tiešu pieslēgumu apdrošinātāju sistēmām un cenas saņem tieši no sistēmām, bez cilvēku iejaukšanās,” saka Krūms.

Lai arī speciālistu lokā diskusijas par OCTA salīdzināšanas rīku piedāvāšanu ilgst jau sen, sākotnēji OCTA sistēmas darbību regulējošajos likuma grozījumos, kas tika iesniegti budžeta paketes sastāvā, normas, kas regulētu Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja tiesības piedāvāt OCTA kalkulatorus nebija iekļautas.

Attiecīgu priekšlikumu uz likumprojekta galīgo lasījumu iesniedza deputāts Jānis Trupovnieks no Zaļo un zemnieku savienības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt