Panorāma

Obligāta vakcinācija, visticamāk, arī policistiem un ugunsdzēsējiem

Panorāma

RD piešķir naudu, lai motivētu pedagogus vakcinēties

Aprūpes centri un slimnīcas jūtas kā ķīlnieki

Obligāta vakcinācija pret Covid-19 aprūpes centrus un slimnīcas nostādītu ķīlnieka lomā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Virknē profesiju un iestāžu rudenī strādāt drīkstēs tikai pret Covid-19 vakcinēti darbinieki. Šī ziņa satrauca gan skolas, gan aprūpes centrus, gan medicīnas iestādes. Pagaidām visur līdz pilnīgai vakcinācijai vēl tālu. Tāpēc pansionātu un slimnīcu vadītāji jūtoties kā ķīlnieki, jo, pēc pašreizējiem rādītājiem, viņiem 1. oktobrī būtu jāuzsaka darbs pat pusei strādājošo. Pagaidām tiek rīkotas sapulces, kurās skaidro jaunās prasības un cer arī uz kolēģu spējām pārliecināt vakcinēšanās pretiniekus.

Pansionātā vakcinēti iemītnieki, mazāk – darbinieki

Droši un bez maskas aprūpētāja Anita Muceniece aprunājas ar klientu. Rīgas sociālās aprūpes centrā “Mežciems” vairāk nekā 90% iemītnieku ir potēti pret Covid-19. Par darbiniekiem pagaidām to nevar teikt. Līdz šim vakcīnu saņēmuši vairāk nekā 40% no 154 strādājošajiem. Un pārliecināt nespēj pat tas, ka pavasarī viena no kolēģēm mira Covid-19 dēļ.

Vakcinētās aprūpētājas uzskata, ka tas jādara kaut vai klientu dēļ. “Ir jābūt vakcinētiem, jo mēs strādājam ar cilvēkiem, mēs ikdienā esam tiešā kontaktā. Nevajadzētu apdraudēt ne sevi, ne citus,” saka centra sociālā aprūpētāja Anita Muceniece.

“Tā ir atbildība. Atbildība un nostāja kā darbiniekam – vai tu atbalsti savu kolektīvu, savu darbu. Ar citiem runājot, viņiem ir bailes,” stāsta centra sociālā darbiniece Engelena Krūmiņa.

To apliecina arī Muceniece: “Mums arī kolēģi baidās, nevēlas, es mēģinu viņus iedrošināt. Un ziniet, man ir izdevies! Un ar pārrunām, ar manu piemēru, viņi ir vakcinējušies.”

Centra vadītāja Solvita Rudoviča arī sasaukusi darbinieku sapulci par obligāto vakcinēšanos. “Man tiešām negribētos nevienu atbrīvot tikai tāpēc, ka viņš nav vakcinēts. Katrā ziņā iespēja vakcinēties ir uz vietas, un es ceru, ka mums izdosies iedrošināt,” sacīja Rudoviča.

Izcils palīgs esot ģimenes ārsts, kurš strādā pansionātā. Viņš iedrošina, arī stāsta par blaknēm.

Sociālās aprūpes centrā uz vietas varot vakcinēties ar jebkuru no četrām Latvijā pieejamām vakcīnām. Un to izdarījuši arī sadarbības partneri.

“Arī apsardzes darbiniekus mēs vakcinējam, mūsu ēdinātājus, firmai, kuri īrē telpas, dodam iespēju vakcinēties,” pastāstīja Rudoviča.

Vadītāja cer, ka izdosies sasniegt lielāku vakcinācijas aptveri, taču vairāki darbinieki jau pateikuši, ka nepotēsies pret Covid-19. Atrast viņu vietā kādu būs grūti, jo nelielās algas jau tagad liedz aizpildīt visas aprūpētāju vakances.

Slimnīcā lielākā daļa ārstu vakcinēti

Latvijas lielākajā stacionārā – Rīgas Austrumu slimnīcā – pret Covid-19 ir imūni gandrīz 72% strādājošo. Proti, vakcinēti vai Covid-19 izslimojuši ir 3358 cilvēki.

Savukārt, raugoties pa amatu kategorijām, ir pamanāma atšķirība. Tieši māsu palīgi un sanitāri pagaidām vakcinēti vismazāk. Piemēram, pret Covid-19 potēti ir 79% ārstu, bet tikai 54% māsu palīgu un tikai katrs otrais sanitārs vai slimnieku kopējs.

Rīgas Austrumu slimnīcas darbinieki, kuri vakcinēti vai izslimojuši Covid-19:

 

Ārsti

Māsu palīgi

Sanitāri/slimnieku kopēji

Vakcinēti

79 %

54 %

51 %

Nevakcinēti

21 %

46 %

49 %

Pagaidām tas, ka darbinieks pacientus neapdraud, ir jāapliecina ar testiem. “Mūsu slimnīca ir diezgan stingri pateikusi to, ka nevakcinētai ārstniecības un aprūpes personai reizi 72 stundās, tas ir trīs dienās, ir jāveic Covid-19 tests. Šobrīd testus apmaksā valsts.

Tātad nodokļu maksātāji, kuri ir samaksājuši par vakcīnām, nodokļu maksātāji, kuri maksā kompensācijas uzņēmējiem, maksā par testiem tiem, kuri nevakcinējas,

– kas manā izpratnē ir nepareizi. Un šeit var apelēt pie personāla sirdsapziņas vai veselā saprāta, jo man nav skaidrs, kā māsa vai jebkura aprūpes persona var doties klāt pie pacienta, saprotot, ka viņa lēmums var ietekmēt ārstēšanas procesu. Lēmums nevakcinēties – tas var nogalināt pacientu. Nu, tas ir absurds,” norāda Rīgas Austrumu slimnīcas valdes loceklis Haralds Plaudis.

Slimnīca atsevišķus lēmumus nepieņems. Ir jāsagaida, kāda būs visas valsts politika attiecībā pret nevakcinētajiem. Noteikti sekošot arī vēršanās Satversmes tiesā. Pagaidām slimnīcas vadība uzrunā nodaļu un klīniku vadītājus, kas savukārt vislabāk pazīst savus darbiniekus un var uzklausīt arī viņu šaubas par vakcināciju un iemeslus, kādēļ tas netiek darīts.

KONTEKSTS:

Latvijā pieaugot Covid-19 vīrusa lipīgākā delta varianta izplatībai un gatavojoties vīrusa uzliesmojumam rudenī, valdība atbalstīja obligātu vakcinācijas pret Covid-19 prasību ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs no 1. oktobra. Savukārt citās nozarēs, ja darbinieks strādā saskarsmē ar klientiem vai ir nozīmīgs uzņēmuma darbībai, darba devējiem būs tiesības pēc 1. oktobra atlaist nepotētos darbiniekus

Valdība likuma grozījumos paredzējusi, ka valsts institūcijās līdz gada beigām vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu varēs aizstāt ar paša apmaksātu negatīvu Covid-19 testu, kas gan būtu jāveic ik pa divām dienām. Saeima grozījumus par obligāto vakcināciju varētu skatīt augusta sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti