Novadu reformas ietekmē varētu pārskatīt pašvaldību funkciju sadalījumu

Valdība otrdien, 14. maijā, atbalstīja informatīvo ziņojumu par administratīvi teritoriālās reformas modeli. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) uzsver – šī novadu karte vēl nav gala versija. Taču tagad sāksies konsultācijas ar pašvaldībām un iedzīvotājiem. Pagaidām gan konstruktīvu dialogu ar Latvijas pašvaldību savienību ministrijai izdodas noturēt ar grūtībām.

Novadu reformas ietekmē varētu pārskatīt pašvaldību funkciju sadalījumuElla Semjonova

  Uz valdības sēdi Carnikavas novada domes priekšsēdētāja un Rīgas plānošanas reģiona Attīstības padomes vadītāja Daiga Mieriņa atnesusi unikālus vēsturiskus dokumentus – sarakstus ar to iedzīvotāju parakstiem, kuri 1991. gadā iestājās par Carnikavas novada domes atdalīšanu no Ādažu pašvaldības.

  „Tas bija pamats, lai 1992. gadā [Anatolijs] Gorbunovs parakstītu dekrētu par Carnikavu kā patstāvīgu administratīvu teritoriju. Un šobrīd ir plānots atkal pievienot Ādažiem un apvienot kopā piecus novadus," teica Mieriņa.

  Daiga Mieriņa uzskata – virzītā administratīvi teritoriālā reforma šī brīža izskatā nav optimāla un pamatota. Turklāt pēc viņas domām, sabiedriskā apspriešana, kurā šovasar varēs paust viedokli par reformu, nespēs aizsargāt konkrētās pašvaldības iedzīvotāju intereses.

  „Bet mums jau ir svarīgi, ko domā mūsu novada iedzīvotāji, jo viņiem tur būs jādzīvo un viņiem būs jābrauc 40, 50 kilometrus pēc pakalpojumiem. Tā jau ir tā atšķirība. Mēs varam sataisīt, ka puse Latvijas nobalso par to, ka Carnikavas novads jāpievieno, bet tas jau nebūs objektīvi. Svarīgi, ko mūsu pašu novada iedzīvotāji domā. Tas ir tas, no kā Pūces kungs baidās," norādīja Mieriņa.

  Kritiku par plānoto novadu apvienošanu valdības sēdē netaupīja arī Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Māris Pūķis.

  "Tirdzniecības un rūpniecības kamera uzskatīja, ka galvenais jautājums ir uzņēmējdarbības veicināšana. Bet šinī visā plānā nav ne mazāko pazīmju, ka kaut kādā veidā tiks noņemti šķēršļi, kas pašreiz traucē veicināt uzņēmējdarbību, ka būs kaut kādas pazīmes tam, ka būs atgriezeniskā saite starp uzņēmējdarbības attīstību teritorijā un pašvaldību," pauda Pūķis.

  Saskaņā ar VARAM ieceri, divu gadu laikā Latvijā būtu trīsreiz jāsamazina pašvaldību skaits - no 119 līdz 35 pašvaldībām. Tās iecerēts veidot ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem.

  „Tam ir sava argumentācija. Tas ir saistīts ar to, ka nākotnes ekonomikas struktūra veidojas tāda, kur galvenokārt nodarbinātība būs pilsētās. Galvenokārt cilvēki iegūs savus publiskos un privātos pakalpojumus pilsētās. Ap to var veidot tādu pārvaldības struktūru, kas būtu maksimāli efektīva un kas nodrošinātu iespēju, ne garantētu to, ka visi publiskie pakalpojumi tiek sniegti maksimāli efektīvā veidā arī citu nozaru politikās. Tāpēc ir arī šāds piedāvājums," teica ministrs Juris Pūce („Attīstībai/Par!”).

  Jura Pūces piedāvājumu pozitīvi novērtēja arī pārējie ministri. Satiksmes ministrs solīja pielāgot sabiedriskā transporta sistēmu. Finanšu ministrs Jānis Reirs no ''Jaunās Vienotības'' atsaucās uz savu iepriekšējo pieredzi labklājības ministra amatā.

  „Ir pašvaldības, kur bāriņtiesu pārstāvji ir uz vienu ceturtdaļu slodzes. Tiek pieņemti lēmumi, kas nav bērna interesēs, nevar sasaukt bāriņtiesas. Turpretim mēs redzam tajās pašvaldībās, kur ir finansiālā patstāvība, bāriņtiesas strādā ļoti labi," sacīja Reirs.

  Runāja arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens no „KPV LV”. „Es vēlētos teikt, ka es arī atbalstu. Tikai viens tāds lūgums Pūces kungam. Tur bija ierakstīts, ka pašlaik pašvaldības ir brīvprātīgi izveidojušas un nodrošinājušas pašvaldības policijas darbību. Savukārt perspektīvā būtu izskatāms jautājums ne tikai par tiesībām, bet arī par pienākumu noteikšanu pašvaldībām izveidot attiecīgās policijas un paredzot finansējumu," akcentēja Ģirģens.

  Konsultācijas par pašvaldību reformu sāksies 27. maijā Preiļos.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti