VARAM sāks novadu reformas sabiedrisko apspriešanu; pirmā tikšanās - Preiļos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Valdība otrdien, 14. maijā, apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto informatīvo ziņojumu “Par sabiedriskai apspriešanai izvirzāmo administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli”, dodot mandātu oficiālajām konsultācijām ar pašvaldībām un sabiedrības informēšanai par iecerēto novadu reformu, paziņojumā medijiem informēja ministrija.

ĪSUMĀ:

  • Pirmās konsultācijas notiks 27.maijā Preiļos.
  • Kopumā plānoti vairāk nekā 100 pasākumi ar novadu deputātu un iedzīvotāju dalību.
  • Konsultācijas ar pašvaldībām ilgs līdz 2019. gada septembrim. 
  • Informēšanas pasākumi pašvaldību iedzīvotājiem notiks līdz 2020.gada maijam.
  • Līdz 2021.gadam pašvaldību skaitu plānots samazināt līdz aptuveni 35.


Pirmās sarunas ar pašvaldību deputātiem notiks 27. maijā Preiļos, 5. jūnijā Cēsīs un Valmierā, 6. jūnijā Smiltenē, 7. jūnijā Siguldā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) norādīja, ka ministrija sāks “lielāko sabiedrisko apspriešanu Latvijas politiskajā vēsturē”, kuras laikā plānoti kopumā vairāk nekā 100 pasākumi, kur uz diskusijām būs aicināti gan pašvaldību deputāti, gan iedzīvotāji.

Konsultācijas ar pašvaldību deputātiem VARAM organizēs jaunveidojamo novadu centros.

Līdz ar valdības apstiprināto ziņojumu ministram dots mandāts uzsākt oficiālas sarunas ar pašvaldībām un sabiedrību par pašvaldību reformas īstenošanu un piedāvāto administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli.

Konsultācijas ar pašvaldībām ilgs līdz 2019. gada septembrim. 

Sabiedrības informēšanas pasākumi pašvaldību iedzīvotājiem notiks līdz 2020. gada maijam. Informācija par tikšanos laiku un vietu būs ievietota gan ministrijas mājaslapā, izplatīta sociālajos tīklos, sniegta pašvaldībām un vietējiem plašsaziņas līdzekļiem.

Vienlaikus ar konsultācijām par administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli VARAM uzsāks darbu pie konceptuālā ziņojuma par administratīvi teritoriālo iedalījumu un likumprojekta izstrādes.

Saskaņā ar jauno administratīvi teritoriālo reformu līdz 2021. gadam Latvijā pašvaldību skaitu plānots samazināt līdz aptuveni 35 pašvaldībām un pašvaldības plānots veidot ap reģionālās nozīmes attīstības centriem.

Latvijā šobrīd ir 119 pašvaldības, savukārt 59 no tām neatbilst likumā “Par pašvaldībām” noteiktajiem kritērijiem un prasībām. Neraugoties uz iedzīvotāju skaitu, funkcijas visām pašvaldībām ir vienādas, taču daudzas mazās pašvaldības nespēj izpildīt visas likumos noteiktās funkcijas un līdz ar to nevienlīdzība pašvaldību starpā turpina pieaugt. Īstenojot administratīvi teritoriālo reformu, šī nevienlīdzība tiktu novērsta, norādīja VARAM.

KONTEKSTS:

Administratīvi teritoriālā reforma ir viena no Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītās valdības prioritātēm. Saeima martā akceptēja reformas turpināšanu.

Administratīvi teritoriālajā reformā pašvaldību skaitu plāno samazināt no 119 līdz 35, kuru funkcijas gan netiks mainītas.Pašvaldības veidos ap lielākām pilsētām un attīstības centriem, bet bez lauku teritorijām būs tikai Rīga un Jūrmala. Šādas ieceres ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātajā reformas piedāvājumā.

Līdzšinējās administratīvajās robežās saglabāsies Rīgas un Jūrmalas pilsētas, kā arī Līvānu, Alūksnes un Gulbenes novadi. Pārējās pašvaldības skars apvienošana. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti