No nākamā gada rotavīrusa vakcīnas bērniem būs pieejamas bez maksas

Jau no nākamā gada dārgās rotavīrusa vakcīnas būs bērniem pieejamas bez maksas. Valsts tam atvēlēs pusmiljonu latu. Bet tiem vecākiem, kam šogad jāvakcinē bērni, par poti būs jāmaksā puscena. No janvāra līdz maijam ir aktīvākā saslimšana ar rotavīrusu, un, kā norāda bērnu slimnīcā, vecāki bērnus vakcinēt vēlas, bet tam trūkst naudas. Trūkst arī izpratnes par to, cik bīstama ir šī infekcija.

Pagājušā gādā teju 2000 bērnu slimojuši ar rotavīrusu. No janvāra līdz maijam, kad saslimstība pieaug, arī bērnu slimnīcā palātās guļ mazie sirdzēji. Kā norāda slimnīcas bērnu infektoloģe Dace Zavadska, tad rotavīruss visbīstamākais ir zīdaiņiem, bet skar visus bērnus. Visbīstamākais vīruss ir maziem bērniem, bet līdz piecu gadu vecumam to pārslimojuši visi. Bīstamākais: ķermeņa atūdeņošanās. Zavadska: „Tā ir ļoti nepatīkama [saslimšana] – vemšana, augsta temperatūra ilgstoši. Bērni nevar ēst to, ko viņiem gribētos, viņiem sāp vēderi, viņi ir apātiski, viņi nevar darīt ikdienas lietas. Protams, arī ģimenē tas ir nepatīkami – rotavīruss ir ļoti lipīgs, tāpēc bieži saslimst arī pārējie ģimenes locekļi. Ne vienmēr slimo smagi, bet – jo mazāks, jo smagāk tas ir.”

Vecāki interesējas par iespēju vakcinēt savus bērnus, un vislabāk to darīt, kamēr bērns ir tikai dažus mēnešus vecs. Tomēr pote maksā teju 30 latu. Šogad gan valsts mātes un bērna veselības programmas ietvaros pusi no cenas apmaksā, un tas veicinājis lielāku interesi par vakcinēšanos. Bet nākamgad to pilnībā apmaksās valsts.

„Tie, kas kaut reizi ir saskārušies ar rotavīrusa slimu bērnu – savu vai kaimiņu, vai paziņu bērnu, tie lielākoties izvēlējušies vakcināciju, ja bijuši spējīgi samaksāt. Gan kā ārste, gan zinātniece, gan māte es to skatos pozitīvi – mums noteikti samazināsies salimšanas gadījumi, mazāk vajadzēs bērnus stacionēt un bērniem šī saslimšana noritēs vieglāk,” ir pārliecināta Zavadska.

Rotavīruss skar ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos. Ja ģimenē slimo viens, tad pastāv iespēja, ka ar laiku slimos arī citi, tāpēc svarīgi ievērot higiēnu.

Pārslimojot šo slimību, izveidojas arī imunitāte. Vakcīna, kas no nākamā gada būs valsts apmaksāta divus mēnešus veciem bērniem, jāveic divu, četru un sešu mēnešu vecumā, un tā var pasargāt no smagākām slimības formām līdz piecu gadu vecumam. Kā skaidro Veselības ministrijas vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane, vakcīnai nākamajā gadā valsts atvēlēs pusmiljonu latu, lai pasargātu vairāk kā 80% bērnu: „Lielākā daļa vecāku vēlas vakcinēt tad, ja varētu to darīt bez maksas. Protams, ka 100% ar vakcīnu nevar izskaust rotavīrusu, jo tā pasargā pret pieciem biežāk sastopamajiem veidiem. Bet mērķis ir maksimāli samazināt saslimstību un panākt to, lai slimības gaita būtu vieglāka.”

Lielākā saslimšana bērnu vidū ar rotavīrusu bijusi 2011. gadā. Lai gan pasaulē katru gadu saslimšanai ir letāli gadījumi, Latvijā tādi nav bijuši. Tomēr rotavīruss ir lipīgs, tas izplatās gan pa gaisu, gan arī ar priekšmetu palīdzību. Pagājušā gadā Latvijā kopā ar rotavīrusu slimoja teju 3000 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt