Nepilnus divus tūkstošus bērnu ikdienā pieskata aukles; atbalsts pašvaldībās atšķiras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 5 mēnešiem.

Nepilnus divus tūkstošus bērnu, kas sasnieguši pusotra gada vecumu un kuriem nav vietas nedz pašvaldības, nedz privātā bērnudārzā, ikdienā pieskata aukles. Līdz šim par aukles pakalpojumiem daļēji maksājusi arī valsts, bet līdz ar šīs atbalsta programmas beigām to turpina darīt vien 18 pašvaldības. Radio jau vēstīja, cik atšķirīgs ir atbalsts bērnu vecākiem dažādās pašvaldībās, ja bērnam jāapmeklē privātais bērnudārzs. Tikpat atšķirīgi pašvaldības atbalsta arī aukles pakalpojumus, par tiem maksājot mazāk nekā par vietu privātā bērnudārzā, jo aukļu uzdevums neesot izglītot, tikai pieskatīt bērnu.

Jau vēstīts, ka bērnam, sasniedzot pusotra gada vecumu, jānodrošina izglītības iespējas un vieta pašvaldības bērnudārzā, jo mammai jāatgriežas darbā. Tā kā rindas veidojas ne tikai pašvaldības, bet arī privātajos bērnudārzos, vecāki bieži vien ir spiesti meklēt bērnam auklīti.

''Tūlīt jūlijā mums [dēliņam] ir pusotrs gads, līdz ar to viņam it kā būtu jāuzsāk [iet dārziņā] septembrī. Vietu mums nav, mēs esam kaut kādi rindā, un bērnudārzā uzņem 16 bērniņus. Tātad mēs, iespējams, ka tiksim, kad bērniņam būs četri gadi,'' stātsa Ralfa māmiņa Daira.

Tāpēc Ralfu ikdienā pieskata auklīte, kurai ģimene maksā 400 eiro mēnesī, neskaitot izmaksas par ēdināšanu un sabiedrisko transportu. Līdz šim vecākus, kuru bērnus pieskatīja aukles, daļēji atbalstīja valsts, bet līdz ar vienotās atbalsta programmas beigām par aukļu pakalpojumiem pašlaik maksā 18 pašvaldības.

Rīga, kurā deklarēts Dairas dēls, par aukles pakalpojumiem vecākiem piemaksā 116 eiro mēnesī. Izmaksu veidošanos skaidro domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Sarmīte Baltmane:

''Finansējums auklēm ir aprēķināts pēc pašvaldībā apstiprinātas metodikas, par pamatu ņemot skolotāja palīga atalgojumu, plus mācību līdzekļu un komunālo pakalpojumu izmaksas.''

Tiesa, maksā tikai sertificētām auklēm, kas ar pašvaldību slēgušas līgumu, un tādas šobrīd ir nedaudz vairāk nekā 100. Mamma Daira uzsver, ka šāds atbalsts konkrēti viņai un daudziem citiem vecākiem neesot atspaids ģimenes budžetā:

''Ar šādu finansējumu tur man nav pat īsti vērts auklītei maksāt kursus. Šobrīd par 116 eiro auklītei būs jābrauc kārtot atskaites, un patiesībā viņa patērēs vēl mazāk laiku uz manu bērnu un mani izdevumi būs vēl lielāki.''

Atbalsta apmēra summas dažādās pašvaldībās ir krasi atšķirīgas. Dāsnākas par Rīgu ir Ikšķile, Salaspils un citas. Piemēram, Olaines novadā par auklēm maksā nepilnus 213 eiro, kas ir teju piecas reizes lielāka summa nekā Vecumnieku novadā. Aukles pieskata gandrīz divus tūkstošus bērnu visā Latvijā, lēš Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. Radio apkopotā informācija liecina, ka atsevišķās pašvaldībās par aukļu pakalpojumiem maksā divtik mazāk nekā par bērna vietu privātā bērnudārzā, un tā esot problēma, saka atbildīgās ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis:

''Bērnudārzi ne vienmēr gada vidū var uzņemt jaunus bērnus, kas arī ir loģiski. Ja mēs tā objektīvi paskatāmies, ja bērns izmaksā, piemēram, 193 eiro mēnesī, tad viņš izmaksā neatkarīgi no tā, vai viņš iet pie auklītes vai dārziņā. Pašvaldībai būtu jāsedz vienādi šīs izmaksas, vai bērns iet privātajā dārziņā vai pie auklītes, vai kā citādi.''

Tam gan nepiekrīt pašvaldības. Auklēm vairāk maksāt neesot nepieciešams.

''Pirmsskolas izglītības iestāde ne tikai pieskata bērnu, bet viņa sniedz arī izglītības pakalpojumu, kā tas ir rakstīts Izglītības likumā. Viņai [auklei] nav prasības, ka viņai ir bērns jāizglīto. Tas ir uzraudzības pakalpojums,'' tā aukles darba samaksu skaidro Salaspils domes Izglītības un kultūras daļas vadītāja Inga Elksne.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti