NBS no Rītabuļļu pludmales pārvieto izskalotā kuģa vraka detaļas; meklē patvaļīgi aizvestās daļas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) atbalstu 2020. gada rudenī izskalotā vraka detaļas no Rītabuļļu pludmales pārvietotas uz Daugavgrīvas cietoksni, taču Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) un biedrība "Bolderājas grupa" aicina to pašu izdarīt ar aizvāktajām vraka daļām.

NKMP informēja, ka 30. novembrī ar NBS Nodrošinājuma pavēlniecības karavīru un tehnikas palīdzību uz Daugavgrīvas cietokšņa kazemātiem tika pārvietotas koka kuģa vraka detaļas no Rītabuļļu pludmales. Šis vraka fragments tika izskalots krastā jau 2020. gada rudenī, bet, krītoties ūdens līmenim, tas pazuda pludmales smiltīs. Vraks atkal parādījās šī gada novembra sākumā, kad to atkārtoti apsekoja arī NKMP speciālisti.

Uz Daugavgrīvas cietoksni tika pārvesti deviņi kuģa borta dēļi, garākie no tiem – astoņus metrus gari, kā arī vairākas fragmentāras un viena vesela liela izmēra branga. Kuģis bijis būvēts no priedes koka, borta dēļi stiprināti salaidu tehnikā, stiprinājumiem izmantotas gan koka, gan dzelzs tapas. Šādus paņēmienus un materiālus kuģubūvē izmantoja gadsimtiem ilgi, tāpēc noteikt kuģa datējumu bez specifiskām koka materiāla analīzēm šajā gadījumā ir ļoti grūti, norādīja NKMP,

izsakot pieņēmumu, ka šis borta fragments nāk no kāda 18. vai 19. gadsimta burinieka – to apstiprina pārvaldes arheoloģijas eksperts Jānis Meinerts, kas veica izpēti un koordinēja pārvešanas procesu.

Pārvaldē informēja: "Par šo atradumu vēstīja LTV raidījums "Panorāma", pēc kā vraka fragments tika bojāts.  Tas tika sadalīts detaļās un daļa no brangām ar kvadraciklu neatļauti aizvesta uz nezināmu glabāšanas vietu. Atlikušās detaļas (kuģa apšuvuma dēļi) vairs nebija saistītas savā starpā, tās varēja tikt ieskalotas atpakaļ jūrā. Kā pierādīja brangu pazušana, to saglabāšana pludmalē praktiski bija apdraudēta."

Trauksmi cēla arī iedzīvotāju biedrība "Bolderājas grupa" un izrādīja iniciatīvu vraka fragmentu glābšanai.  Pārvalde atbalstīja un koordinēja pludmalē esošo vraka detaļu pārvietošanu uz Daugavgrīvas cietoksni, kur tām būs nodrošināti labi saglabāšanas apstākļi un tās būs pieejamas sabiedrības apskatei.

NKMP un "Bolderājas grupa" aicina atsaukties tos vēstures entuziastus, kas nelegāli aizveda citas vraka daļas, un nogādāt tās Daugavgrīvas cietoksnī, sakot, ka tikai kopā tām ir vērtība, izpētes un izstādīšanas potenciāls.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti