Dienas ziņas

Latgaliešu festivāla rīkotājus ugunsnelaime nav nobiedējusi

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rudenī aktuāls jautājums par bezpajumtnieku vakcināciju

Naktspatversmēs pret Covid-19 vakcinēto skaits krasi atšķiras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sākoties aukstajam laikam, nakts patversmēs atkal vērojams klientu pieplūdums, kas aktualizē jautājumu par šo cilvēku vakcināciju pret Covid-19. Pašās patversmēs vakcinēto klientu skaits krasi atšķiras. Liepājā potes ir gandrīz visiem patversmju iemītniekiem, bet Latvijas Samariešu apvienības Ventspils naktspatversmē tie šobrīd ir tikai 15 cilvēki. Liela nozīme lēmumam par vakcināciju esot līdzgaitnieku pieredzei.

Šobrīd Nacionālajā veselības dienestā (NVD) nav apkopota jaunākā statistika par Latvijā pret Covid-19 vakcinēto bezpajumtnieku skaitu, taču maijā no nakts patversmju 670 klientiem vakcīnai bija pieteikusies aptuveni puse. Bezpajumtnieku vakcinācija notiek pēc ierastajiem algoritmiem: ja kāds to vēlas saņemt, viņa atrašanās vietā, visbiežāk naktspatversmē, tiek organizēta izbraukuma vakcinācija.

“Galvenais saziņas līdzeklis un motivators ir konkrētas pašvaldības sociālais dienests. Sasniegt šo auditoriju ar jebkādiem komunikācijas modeļiem ir diezgan apgrūtināti. Tur ļoti būtiska ir personiskā komunikācija,” sacīja NVD Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

Liepājas naktspatversme spēj uzņemt aptuveni 120 cilvēkus, un pašlaik klientu skaits, salīdzinot ar vasaras periodu, ir pieaudzis no 30 uz 50. Gandrīz visi no viņiem jau pirms kāda laika kopīgā pašvaldības organizētā potēšanās reizē bija vakcinējušies pret Covid-19, un teju katrs jaunpienācējs patversmē vai nu izrāda interesi par vakcināciju, vai to jau saņēmis pie ģimenes ārsta.

Savukārt Latvijas Samariešu apvienības Ventspils naktspatversmē no 38 pieejamajām gultas vietām šobrīd aizņemtas 3. Pērn kopīgā vakcinācijas reizē devas saņēma 15 cilvēki.

Naktspatversmes vadītājs Andis Sukurs prognozēja, ka šāds vakcinēto skaits saglabāsies arī ziemas mēnešos: “Mums tā doma ir šāda – nevakcinējušies cilvēki ierodas naktspatversmē, viņi uzturas telpā, kur ir tieši tādi paši nevakcinētie. Ja pārvietojas pa naktspatversmi ārpus istabas, tad nēsā maskas. Protams, tas sarežģī visu klientu uzņemšanas procesu.”

“Arī šobrīd mēs šo jautājumu risinām, ka mums būs ātrie testi. Tad mēs viņu varam ievietot atsevišķā telpā, lai nebūtu saskarsme ar citiem, tad viņš veic šo testu. Ja ir nepieciešams, varēs veikt arī nopietnāku testu. Tuvojoties aukstajam laikam, nebūs tā, ka mēs nepaņemsim cilvēku, kuram nav Covid-19 pote vai nav iespēja veikt analīzi,” pastāstīja Liepājasnakts patversmes vadītāja Oksana Martinova.

Lielākā daļa “TV Kurzeme” aptaujāto bezpajumtnieku norādīja, ka jau ir saņēmuši Covid-19 vakcīnu vai vēlas to darīt. Visbiežāk par šādu izvēli viņus pārliecina līdzgaitnieku pieredze un vajadzības.

To apliecināja arī bezpajumtnieks Valdis: “Treneris kādreiz man bija, tas Covid-19 dēļ nomira. (..) Ko tur pieņemt [lēmumu], to jau zināja, ka vajag.”

“Es vakcinējos, jo nevēlos saslimt, nevēlos aplipināt citus. Man bieži vajag doties uz pilsētu risināt savas darīšanas. Ja nebūtu vakcīnas, tad būtu problēmas, bet šobrīd viss ir kārtībā. Labprāt būtu vakcinējies ar Krievijas poti, bet, tā kā mums tādas nav, izlēmu saņemt “Johnson”. Citas gan ne,” sacīja bezpajumtnieks Jurijs.

Arī naktspatversmju uzturētāji pamanījuši, ka viņu klienti lielākoties vēlas saņemt “Johnson&Johnson” poti, jo tai ir nepieciešama tikai viena deva. Nacionālais veselības dienests jau paziņojis, ka “Johnson&Johnson” novērsis iepriekš konstatētās problēmas un atsācis vakcīnu piegādi. Naktspatversmes cer, ka tādējādi vakcinēto bezpajumtnieku skaits vēl palielināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti