Dienas ziņas

Operatīvo dienestu vidū vismazāk vakcinēto – VUGD

Dienas ziņas

K. Kariņš: Ierobežojumi ir samērīgi un nav novēloti

Atjaunos valsts finansējumu krūts rekonstrukcijas operācijām

Nākamgad līdz 2500 vēzi uzveikušo sieviešu saņems krūts rekonstrukciju par valsts naudu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Oktobris ir krūts veselības mēnesis, kad nevalstiskās organizācijas kampaņveidīgi cenšas pievērst pastiprinātu sabiedrības un politiķu uzmanību krūts vēža problēmām. Šogad, atšķirībā no citiem gadiem, šāda kampaņa ilgusi nevis vienu mēnesi, bet jau kopš pavasara. Aktīvisti var ar gandarījumu atskatīties uz sasniegto – krūts rekonstrukcijas operācijas nākotnē apņēmusies apmaksāt valsts.

Latvijā katru gadu vairāk nekā 1000 sievietēm tiek diagnosticēts krūts vēzis. Vairums no viņām uzvar cīņā ar bīstamo slimību, bet bieži vien šī uzvara maksā dārgi – jāveic mastektomija jeb krūts ķirurģiska noņemšana. Dzīve bez krūts sievietei var izraisīt jaunus veselības traucējumus. Taču Latvija ilgstoši bija vienīgā Eiropas Savienības dalībvalsts, kur šādos gadījumos valsts nenodrošina krūts rekonstrukcijas operācijas. Pateicoties dažādu organizāciju un sabiedrības pūlēm, tas nākamgad mainīsies.

"Ir divas sieviešu grupas, kam tagad būs vieglāk – vienkāršāk un labāk. Pirmkārt, tās ir sievietes, kurām diagnosticēs krūts vēzi tagad. Viņas varēs saņemt labu pakalpojumu, nepieciešamo operāciju, un to visu apmaksās valsts. Un tās sievietes, kas gadiem gaidījušas iespēju saņemt krūts rekonstrukciju, viņas arī varēs saņemt palīdzību, viņām piemēroto operāciju. Un tā būs valsts apmaksāta," pastāstīja biedrības "Sieviešu sadarbības tīkls" valdes priekšsēdētāja Inete Ielīte.

Veselības ministrijā lēš, ka finansējums varētu būt pieejams ap 800 000 eiro. Plānots, ka jau nākamgad 2000–2500 sievietes varētu saņemt pakalpojumu.

Gan Veselības ministrijas, gan nevalstisko organizāciju pārstāvji arī atgādina – krūts vēža veiksmīgai ārstēšanai būtiska ir agrīna diagnostika. Tādēļ svarīgi arī Covid-19 apstākļos regulāri veikt mamogrāfiju. 

KONTEKSTS:

Onkoloģijas plāns 2022.–2024. gadam izmaksās ap 380 miljoniem eiro. Plānā ietvertais galvenais mērķis ir attīstīt uz cilvēku centrētus, integrētus veselības aprūpes pakalpojumus, kas novērš priekšlaicīgu mirstību no onkoloģiskām slimībām. 

Saeimas komisijā, izskatot 13 076 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Par valsts finansētām rekonstrukcijas operācijām krūts vēža pacientēm", arī tika norādīts, ka prioritātei nākamā gada budžetā ir jābūt onkoloģijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti